Ártalmas mondatok, amiket jobb, ha soha nem mondasz a gyerekednek

Néhány automatikus mondat nagy kárt tud okozni a gyereknevelés során, ezért érdemes odafigyelni.

Ártalmas mondatok gyerekeknek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szülőként óriási felelősség, mit teszel a gyerekeid előtt, viszont arra, hogy mit mondasz, szintén érdemes odafigyelned.

Minden mondat, amit a gyerekeid hallanak tőled, nemcsak a világról alkotott meggyőződéseidet tükrözi, hanem a gyerekek gondolkodását is befolyásolja. 

5 ártalmas mondat, amit kerülj szülőként

Vannak olyan mondatok, melyek gyerekednek ártalmatlannak tűnnek, mégis, ha gyakran hallja őket, egy bizonyos áldozati mentalitást alakíthat ki benne. Akár azt is érezheti miattuk felnőttként, hogy nem lehet sikeres.

GettyImages-1447968466
Fotó: Dima Berlin / Getty Images Hungary

Ezért jobb, ha az alábbi öt mondatot soha nem mondod a gyerekednek.

1. Ezt soha nem engedhetjük meg magunknak 

Amy Morin pszichoterapeuta „13 dolog, amit a mentálisan erős emberek nem tesznek” című bestseller könyvében úgy fogalmaz, ha valami, amit szeretnél, az árkategóriádon kívül esik, ne ragaszkodj ahhoz, hogy soha nem kaphatod meg, pusztán azért, mert a pénz visszatart. Ehelyett mutasd meg a gyerekednek, hogy te irányítod a pénzügyeidet, és mondd ezt: „Nem engedhetjük meg magunknak, mert ez nem szerepel az idei költségvetésünkben.” Majd megfontolhatjátok, hogy nyissatok egy perselyt, amibe spórolhat az áhított dologra. Ezzel nemcsak azt mutatod meg neki, hogy hogyan lehet pénzügyileg tudatos, hanem arra is megtanítod, hogy minden, amit szeretne, tőle és a hozzáállásától függ.

2. Annyira feldühítesz 

Fontos, hogy szülőként tudj higgadt maradni, és tudj ellenállni annak a késztetésnek, hogy a gyerekeidet hibáztasd az érzelmeidért. A szakember azt ajánlja, ahelyett, hogy dühből cselekedsz a gyereked helytelen cselekedetére, egészségesebb válasz, ha azt mondod, „nem szeretem, ha ezt csinálod”, majd magyarázd el, hogy miért. Fontos, hogy megértsék, a viselkedésük hogyan hathat másokra. Ez arra ösztönzi őket, hogy legyenek tisztában mások érzéseivel, és ne csak a sajátjukkal törődjenek. Emellett az, hogy tudsz nyugodt maradni, azt mutatja meg, hogy képesek vagyunk uralkodni a saját érzéseinken. 

GettyImages-482143257
Fotó: JGI/Jamie Grill / Getty Images Hungary

Természetesen mind emberből vagyunk, és előfordulhat, hogy elveszítjük a hidegvérünket. Ha ilyen történne, a legjobb, ha egy bocsánatkéréssel kezdesz, és elmondod, hogy legközelebb arra törekszel, hogy megnyugodj, mielőtt reagálnál.

3. Utálom a munkámat 

Tegyük fel, hogy egy nagyon fárasztó nap után mész haza a munkából, és arról panaszkodsz, milyen nehéz volt ezt kibírnod. Ártalmatlannak tűnhet, mert nem közvetlenül a gyerekednek mondod, viszont az élethez való hozzáállásunk nagyban befolyásolja a gyermekeink sikerét, különösen ha tanulmányi eredményekről van szó. 

Emellett, ha panaszkodsz a munkádról a gyerekeid előtt, arra tanítod meg őket, hogy a munka nem szórakoztató. Ennek eredményeként pedig abban a hitben nőhetnek fel, hogy az ébren töltött óráid felét teljes nyomorúságban töltöd. Hogyan kezeld ezt jól? Tedd egyértelművé, hogy a pályaválasztással önmaga dönthet arról, mivel szeretne foglalkozni, így olyan munkát választhat, amit szeret. 

GettyImages-103922995

4. El kell mennem a boltba 

Valahányszor azt mondod, hogy meg kell tenned valamit, legyen az ügyintézés vagy a rokonok meglátogatása, arra utalsz vele, hogy olyan dolgokra kényszerítenek, amiket te nem akarsz megtenni. Amy Morin azt mondja, ehelyett mutasd meg a gyerekeidnek, hogy te irányítod az idődet: rajtad múlik, hogy mit, mikor és hogyan fogsz csinálni.

Azok a gyerekek, akik sikeressé válnak, úgy nőnek fel, hogy megértik, hogy az élet az általuk meghozott döntésekről szól. Emellett fontos kihangsúlyozni azt is, hogy vannak dolgok, amiket meg kell tennünk, például megfelelő időben lefeküdni vagy zöldségeket fogyasztani, de ezekben a helyzetekben hasznos elmagyarázni, hogy miért kérjük őket ezekre. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

5. Minden rendben lesz 

Képzeld el, hogy a gyermeked nem válogatják be abba a sportcsapatba, amelynek már rég a tagja szeretne lenni. A pszichológus szerint, ha meggyőzöd arról, hogy mindig minden jól fog sikerülni, nem fogja felkészíteni őt a jövőre. Ezért ahelyett, hogy azt mondanád, mindig van happy end, tanítsd meg neki, hogy elég erős ahhoz, hogy kezelni tudja az élet elkerülhetetlen mélypontjait. 

Ha bekövetkezik egy ilyen helyzet, annyit tehetsz, hogy megvigasztalod egy öleléssel, elismerd az érzéseit, és azt mondod: „Tudom, hogy azt szeretted volna, hogy kiválasszanak, de lesz még sok lehetőség.” Bátorítsd a gyakorlásra és arra, hogy próbálja meg ismét, ha úgy érzi, hogy készen áll rá. 

Olvass tovább! 3 mérgező mondat, amit soha ne mondj egy óvodásnak

A szülők tarsolyában lapulnak olyan, évtizedekkel ezelőtt berögzült mondatok, melyeket egy adott szituációban akaratlanul is előhúznak.

3 mérgező mondat, amit soha ne mondj egy óvodásnak - Csak ártasz vele!

A szülők néha bele sem gondolnak az alábbi mondatok üzenetébe.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük