Tippelj, hány órát dolgozik egy átlagos anya hetente! Megdöbbentő adat

5-12 év közötti gyereked van? Ezért vagy fáradt a kutatók szerint.

Anyák munkaideje
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy megérkezik a baba a családba, és az édesanya hónapokig - vagy akár évekig - otthon marad a kicsivel, jellemzően átalakul a házimunka addig nagyjából igazságos megosztása.

A pár a szülést követően egyszeriben visszakerül az évtizedekkel korábbi, tradicionális nemi szerepekhez: a mosás-főzés-takarítás legnagyobb része az anyára hárul, az apa pedig elsősorban a család megélhetéséért felel. A gyed után azonban rengeteg családban nem áll helyre a korábbi rendszer, sokan maradnak ennél a munkamegosztásnál, mely nagyon egyenlőtlen viszonyokat teremt, komoly terhet ró az anyákra.

Ennyit dolgozik egy átlagos anya hetente

Egy közelmúltban közzétett kutatási eredmény szerint a kisgyermekes magyar anyák 63%-a teljes munkaidőben dolgozik. A részmunkaidő és a távmunka még mindig kevéssé elterjedt hazánkban. Otthonról vagy részben otthonról a megkérdezett édesanyák csupán mintegy 30%-ának van lehetősége végezni a munkáját.Egy másik kutatás szerint a nagyrészt heti 40 órában dolgozó anyák kapnak még több mint egy teljes munkaidőt kitevő megbízást. A gyerekekkel, család ügyeivel kapcsolatos teendők ugyanis nagyjából ennyi feladatot rónak még rájuk. A felmérést kétezer olyan amerikai édesanya megkérdezésével végezték, akik 5-12 év közötti gyerekeket neveltek.

Heti 98 óra

Az eredmények azt mutatják, hogy míg egy átlagos munkanap nyolcórás, az édesanyáké 14 órát tesz ki. Vagyis összesen 98 órát dolgoznak hetente - és ebből csak 40 órányi fizetett munkát végeznek. A kutatásban részt vevő anyukák átlagosan reggel 6:23-kor keltek és este 20:31-kor jött el számukra az az idő, amikor végre esélyük nyílt rá, hogy magukkal is foglalkozzanak kicsit. 

A legtöbbüknek ennyire feszített tempó mellett nem jut idejük a barátokra, hobbira, sportolásra vagy akár egy hosszabb fürdőszobai tartózkodásra. A kutatás eredményei szerint az anyáknak napi 1 óra 7 percnyi "énidő" jut - ez is jellemzően kimerülten, a lefekvést megelőző időben.

A kézzelfogható teendők - mosás, főzés, takarítás, gyerekek óvodába, iskolába juttatása - mellett fontos megemlíteni azokat a logisztikai teendőket, illetve a család életével kapcsolatos elintézendő feladatok észben tartását is, melyek komoly mentális terhet rónak rájuk. A napi vagy heti menü megtervezése, bevásárlólista készítése mellett fejben tartani, hogy a kicsi ágyneműjét hazaadták az oviból, hétfőre ki kell mosni, a nagy kinőtte a tornacipőjét, újat kell venni, be kell fizetni a féléves osztálypénzt, és nem szabad megfeledkezni a nagyi szülinapi ajándékáról sem, rendkívül kimerítő.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan csökkenthető a terhelés?

Egyes családokban működik a rendszer, hogy megegyeznek arról, kinek mi a feladata. Ha az anya tudja, hogy a kukát kedd reggel kirakni, a villanyszámlát befizetni 22-éig, a szombati ebédet megfőzni - és előzőleg bevásárolni hozzá - nem az ő dolga, mert azt a férje intézi, máris jóval kevesebb elintézendő feladatot kell észben tartani. Korábbi cikkünkben édesanyák a házimunka igazságosabb elosztásával kapcsolatban adnak néhány megszívlelendő tanácsot.

Olvass tovább: Anyaság előtti elveink a szülés előtt és után

Az alábbiakban kétgyerekes anyukák mesélnek róla, hogy melyek a szülői létnek azon területei, amikről a gyerek születése előtt meglehetősen más nézeteket vallottak, mint ma.

„Ha anya leszek, én soha…" - az elképzelés és a valóság 5 gyakorló szülőtől

Tökéletes szülők voltunk, amíg meg nem született a gyerek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük