4 tipikus szülői tévedés, ami miatt a gyerek túlsúlyos lesz

A kisgyerekek jelentős része túlsúlyos és beteges lesz felnőttként. Ezt tedd, hogy csemetéd ne tartozzon közéjük!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Körülbelül hároméves korig kialakulnak a gyermek táplálkozási szokásai, mit, mikor, mennyit és miért eszik vagy iszik. Ebben az időszakban tud a szülő leginkább hatással lenni a kicsi aktuális és későbbi, felnőttkori étrendjére, és ami a legfontosabb, testtömegére is.

Azaz megalapozhatja a gyermek egészségét, vagy jó szándékúan bár, de a túlsúly, elhízás, valamint az azzal kapcsolatos betegségek felé is elindíthatja. Tudd meg, melyek a leggyakoribb szülői tévedések!

A szülő fogadatlan prókátorokra hallgat

Amikor egy családba újszülött érkezik, a rokonok hamarosan különféle, többnyire eltérő tanácsokkal rukkolnak elő. Ilyenkor hallható a legtöbb olyan mondat, hogy "te már három hónaposan úgy etted a rántott húst, mint más gyerek az anyatejet, mégis felnőttél", "semmi baja nem lesz egy kis pörköltszafttól" és hasonlók.

Azonban az egy-három éves gyermekek emésztőrendszere még nincs felkészülve a nehezen emészthető, zsíros, túl sok fehérjét tartalmazó fogásokra. Ez pedig nemcsak ducisághoz vezethet, hanem más, akár hosszú távra szóló problémákat, például táplálékallergiát vagy -intoleranciát is okozhat.

A zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, a már adható tojásfehérje, növényi olajok, sovány húsfélék és tejtermékek, halak mellett az ebben a korban szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazó tej alapú gyerekital alkothatják a gyermek étrendjét.

A hüvelyesek, olajos magvak adásával várj addig, míg csemetéd önállóan, félrenyelés nélkül képes enni, és emésztőrendszere megbirkózik a bab-, lencsefélék nagyobb élelmirost-tartalmával is.

A 20 legütősebb étel a fejlődő szervezetnek

Nézegess képeket!

Elolvasom

A család menüje nem igazodik a kisgyermek igényeihez

A szoptatás végén, majd a bűvös egyéves kor elértével talán fellélegzel: végre nem kell már kétfelé főzni, a gyerkőc eheti a család kosztját! Ez azonban nem ilyen egyszerű. A gyerek nem apró felnőtt, még nem kaphatja a nagyok menüjét, ami ráadásul - a hazai táplálkozási vizsgálatokból is jól látszik - túl sok zsírt, koleszterint, cukrot és sót tartalmazhat.

A Magyar Gyermekorvosok Társasága által 2010-ben végzett felmérésből kiderült: az egy-három éves gyermekekből nagy valószínűséggel túlsúlyos, egészségproblémákkal küszködő felnőtt válik, mivel döntően azokat az ételeket eszik, amelyeket a szüleik is.

A probléma megoldása az lehet, ha a szülőként mielőbb felülbírálod saját étkezési szokásaitokat, és úgy alakítod ki a család étrendjét, hogy az majd csemetéd számára is ideális legyen.

Az étel mint nevelési eszköz

Az ételek sok családban a büntetés, jutalmazás eszközeiként szolgálnak - megintcsak helytelenül. A rossz példa rögzülhet ugyanis, ha a gyereket minden alkalommal megeteted, amikor sír vagy nyűgös, függetlenül attól, hogy esetleg csak fáradtság, unalom, hasfájás vagy bármi más áll a háttérben.

Könnyen elszaladhat a ló akkor is, ha a lurkónak rendszeresen édességgel kedveskedsz - így azt tanulja meg, hogy az evés a legjobb fájdalom-, szorongásűző és egyben boldogságfokozó. Később a nagyszülők, rokonok látogatásai kapcsán a nyíltan vagy rejtve adott csemegék is ezt az összefüggést erősíthetik, amely nagyban elősegíti a túlsúly, elhízás kialakulását.

Van jobb program is, mint az evés
Könyvet, CD-t, filmet, rendezvényt keresel? Itt mindent megtalálsz, ami a gyerkőcöt is érdekelni fogja!

A legjobb, ha a gyermek a kezdetektől az élelmiszerek saját, természetes ízét szokja meg. Desszertnek inkább gyümölcsöt vagy gyümölcsturmixot adj, így egyben a vitaminok, ásványi anyagok, élelmi rostok pótlásáról is gondoskodhatsz.

Kicsik lelki bajai

Egyebek mellett a feldolgozatlan megrázkódtatások is túlevéshez vezethetnek. Tudj meg róluk többet videónkból!

Ha a gyerek a tévé vagy a gép előtt él

Sok gyerek tévézés vagy számítógépezés közben eszik, így pedig végképp nem tudja kontrollálni, hogy mennyi táplálékot visz be a szervezetébe, ráadásul párhuzamosan mozgáshiányossá is válik.

Kapcsold ki a készüléket, és menjetek sétálni, kirándulni vagy csak a játszótérre, a gyermek korától és fizikai képességeitől függően. Ha megszokja, hogy a rendszeres mozgás a napi program része, nem pedig szenvedés, sokkal kisebb lesz az esélye a túlsúlyra, elhízásra.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Forrás:
Avantgarde BC. Kft.
1092 Budapest, Ráday u. 51.
Tel.: 06 1 476 3538
E-mail: alexandra.solti@avantgarde.hu

Ezt is szeretjük