Ennyi ideig rágd az ételt, ha fogyni akarsz!

A szakértők szerint

A legújabb kutatás szerint a rágás ideje és a bevitt kalória mennyisége összefüggenek.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legújabb kutatások szerint nemcsak az a fontos, hogy mit eszel, hanem az is, hogyan eszel.

A tudósok állítják, ha minden falatot 30 másodpercig rágsz lenyelés előtt, azzal megelőzheted az elhízást. Tudd meg, miért van ez így!

Fél percig rágd az ételt!

A Birminghami Egyetem pszichológusai önkéntes hallgatókat bíztak meg, hogy 30 másodperccel tovább rágják az ebédet, mint szokták. Azok, akik eszerint cselekedtek, feleannyit nassoltak délután, mint azok, akik a beidegződött szokásaik szerint fogyasztották el az ebédjüket. A kutatók szerint ezzel a módszerrel jelentősen lecsökkenthető az édességek és sós nassok utáni vágy.

Habár korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a hosszú ideig történő rágás alatt kevesebb kalóriát vesz fel szervezet, a legújabb tanulmány - ami az Appetite című folyóiratban jelent meg elsőként - újabb összefüggést mutat az ebédre elfogyasztott étel megrágása és a délutáni falatozási szokások között.

A kutatásról

A birminghami csapat azt akarta felmérni, hogy a hosszabb ideig történő rágás hogyan befolyásolja a falatozási szokásokat a nap későbbi részében. A vizsgálatban szereplő 43 diákot arra kérték, hogy ebédidő előtt két órával már ne egyenek semmit. Ezután mindenki egyforma méretű és alakú sajtos szendvicset és füstölt sonkát kapott.

A legveszélyesebb fogyókúrás tévhitek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Minden harmadik diák azt az utasítást kapta, hogy a megszokott módon étkezzen, a többieknek tíz másodperces szüneteket kellett tartani két falat lenyelése között, míg az utolsó csoportnak minden falatot 30 másodpercig kellett rágnia. Két órával a kísérlet után a diákok két tál édességet kaptak. Az egyikben rágós, gyümölcsös ízesítésű finomságok voltak, a másikban pedig csokoládéval bevont cukorkák.

Az agy emlékszik

Az eredmények alapján azok a hallgatók, akik a szokásos sebességgel ettek, valamint azok, akik tíz másodperces szüneteket tartottak, azonos mennyiségű édességet kebeleztek be. Míg azok, akik 30 másodpercig rágtak, feleannyit ettek belőle.

A kutatók arra jutottak, hogy mindennek a hátterében a hosszan tartó rágás újdonsága, illetve az élelmiszerek csökkent ízletessége állhat. Az agy ugyanis emlékszik a hosszabb ebéd folyamtára, azt gondolja, hogy több ételhez jutott, így később sem fog nassolásra csábítani. De a Birminghami Egyetem kutatói szerint az is lehetséges, hogy a hosszabb rágás annyira kellemetlen, hogy ezzel csökken a sóvárgás a nassok után.

Ezt is szeretjük