Súlyos problémát jelent a kezeletlen visszeresség, de hosszú lábadozás nélkül is gyógyítható
Nem szabad elbagatellizálni a visszerességet!
Visszérbetegségben a hazai lakosság több mint fele szenved, de sajnos közülük csak minden harmadik érintett fordul orvoshoz, mert tart a műtéttől, a hosszú felépülési időtől, pedig nagyon fontos a betegség időbeni kezelése, melynek számos megoldása létezik.
Az újabb, fájdalommentes és gyors műtéti lehetőségekről beszélt Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.
A visszérbetegség
A visszérbetegség leggyakrabban az alsó végtagon alakul ki, a kisebb, kezdetben csupán esztétikai problémát jelentő seprűvénáktól egészen a nagy, kidudorodó és akár kifekélyesedő visszértágulatokig. A visszérbetegségek kialakulását nagyban befolyásolja a genetikai hajlam, gyakrabban alakul ki túlsúlyos, álló- vagy ülőmunkát végzőknél, autóvezetőknél, valamint terhesség idején.
Általában a visszeresség nem fáj, de éppen ezért nem szabad elbagatellizálni a jelentőségét. A gyulladás, illetve a lábszárfekély jár fájdalommal, ami már az elhanyagolt és időben nem kezelt betegséget kíséri. Maga az ödéma a visszeresség következtében károsítja a kapilláris keringést: ahogy feszül a bőr, jelentősen csökken az erek áteresztő képessége, megtörve a bőr vérellátását. Problémát jelenthet a bőr bakteriális, gombás fertőzése is. Ezek mind-mind jelentősen károsítják a páciens állapotát!
Invazív műtéti megoldások
- Előzetes szakorvosi vizsgálat szükséges annak eldöntésére, hogy elvégezhető-e a visszérműtét. Nagyon fontos ultrahangvizsgálattal a legpontosabb képet kapni az erek állapotáról! - figyelmeztet dr. Sepa György.
A jelentősen kitágult visszerek műtéti kezelésének több módja ismert: a hagyományos, több évtizede alkalmazott visszérműtét modern változata, a mintegy 15 éve használt lézeres, valamint a rádiófrekvenciával történő beavatkozás, mely vágás, altatás vagy gerincérzéstelenítés és hegek nélkül történik. A fejlődés azonban nem állt meg, mára olyan műtéti technika is létezik, melynek segítségével néhány óra alatt megszabadulhat a beteg a kitágult visszerektől, és utána igen rövid időn belül visszatérhet a mindennapi tevékenységeihez, munkába állhat. Így nincs hosszú lábadozás, kiesés a munkából.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pillanatragasztásos műtét
Hazánkban 2013-ban kezdték el alkalmazni az érsebészetben és a sebészetben már korábban is használt szövetragasztót, a cianoakrilátot. A ragasztásos módszer - VenaSeal - lényege, hogy a katétert a lágyéktól 5 cm magasságig vezetik, és ettől visszafelé haladva ragasztóanyagot fecskendeznek az ér teljes hosszába. Enyhe nyomást követően a ragasztó megköt, és teljes hosszában elzárja az eret. A módszer előnyei az alábbiak.
- Az eljárás gyors, teljesen fájdalommentes.
- Nem használnak hőenergiát.
- Csupán a szúrás helyének érzéstelenítését végzik el, ahol bevezetik a katétert.
- A ragasztóanyagnak semmilyen káros, esetleg rákkeltő hatását nem tapasztalták.
- Közvetlenül a beavatkozás után a páciens munkaképessé válhat, nincs lábadozási idő és utógondozás.
- Nem szükséges pólya vagy kompressziós harisnya viselése.
- Előnye még az eljárásnak, hogy idős, fekélyes betegeken is elvégezhető, és nincs szükség a véralvadásgátló készítmények felfüggesztésére, amennyiben ilyen kezelésben részesül a beteg - teszi hozzá a Trombózisközpont orvosa, aki a Prima Medica Egészséghálózat Szakmai Napján beszélt a legfontosabbakról.
(Képek: Getty Images Hungary.)
Csonthéjasok az egészség védelmében
Tudtad, hogy a gesztenye azon kívül, hogy finom téli csemege, a visszér elleni küzdelemben is segítségedre lehet? Nemcsak ez, hanem számos másik csonthéjas is támogatja a gyógyulását bizonyos betegségeknek. Mutatjuk, melyek ezek.
Aranyér ellen dió, visszérre gesztenye: így használd a legerősebb csonthéjasokat
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!