Mi a vércsoportod? Ekkora szükség van rád a véradók között
Nem tudod, hogy zajlik a véradás, illetve miért is érdemes vért adnod? Olvasd el cikkünket!
Mióta Karl Landsteiner a 20. század elején felfedezte az ABO rendszert, majd 1937-ben Alexander S. Wienerrel együtt az Rh-faktort, a vért a gyógyítás nélkülözhetetlen kellékeként használják.
Ha már egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy te is vért adj, néhány dologgal érdemes tisztában lenned.
Ki lehet véradó?
Véradó olyan 18 életévét betöltött, de 65 évnél fiatalabb ember lehet, akinek testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot. A vérzékenység, az ájulásra való hajlam és a szoptatás kizáró ok a véradás szempontjából.
Így zajlik a véradás
A véradás során 4,5 deciliter vért vesznek le, körülbelül fél órán belül - a véradás ülő vagy fekvő helyzetben történik. A nők évente legfeljebb háromszor, a férfiak legfeljebb ötször adhatnak vért. Véradás előtt egyél valamilyen zsírmentes ételt, valamint fogyassz sok folyadékot. Amennyiben valamilyen gyógyszert szedsz - például véralvadást csökkentőt -, tájékoztasd róla az orvost, illetve az asszisztenst.
Mintavétel és előzetes vérvizsgálat
A véradást megelőzően mintát vesznek az ujjbegyből: ebből megállapítják a hemoglobin koncentrációját, és ha első véradó vagy, a vércsoportodat is.
Amennyiben alacsony a hemoglobinszinted - ez férfiak esetében: >135 g/l; nőknél: >125 g/l -, az valamilyen betegségre - például náthára, herpeszre, torokgyulladásra - utalhat, és nem adhatsz vért, amíg meg nem gyógyulsz.
Mekkora szükség van rád a véradók között?
Hazánkban a vércsoport-megoszlása a következőképpen alakul: A 40%, 0 30%, B 20%, AB 10%, ezen belül az Rh pozitív 90%, az Rh negatív 10%. Ez alapján könnyen belátható, hogy A Rh pozitív vérből van szükség a legnagyobb mennyiségre.
A legritkább vércsoportok pedig az Rh negatívok közül kerülnek ki: 0, B és AB. Ha az utóbbi két vércsoport valamelyikébe tartozol, igen ritka típusnak számítasz. Így előfordulhat, hogy a véradáson megkérnek, hogy ne ott adj vért, hanem behívásra - mivel a vörösvérsejt-koncentrátum legfeljebb 35 napig tárolható.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hol adhatsz vért? Mit vigyél magaddal?
A lakóhelyedhez legközelebbi véradásokról a www.veradas.hu oldalon tájékozódhatsz. A véradáshoz szükséges a személyi igazolvány, a lakcím- és a TAJ-kártya is.
Vérszegénység ellen
Amennyiben vashiányos vagy, az hátrányt jelenthet a véradás szempontjából, valamint a közérzeteden is ront. Kattints az alábbi videóra, és tudd meg, milyen ellenszerei lehetnek a vérszegénységnek.
Neked is jó a véradás
Amellett, hogy jó érzéssel tölt el a tudat, hogy másokon segíthetsz, egyéb előnyöd is származik a dologból. A vér vizsgálata során nemcsak meghatározzák a vércsoportodat, de kimutathatják az esetleges vírusokat is - például HIV, fertőző májgyulladás.
A véradás 1959 óta önkéntes és térítésmentes, ám a véradót megilleti egy 500 forint értékű étkezési utalvány. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a véradás előnyeiről.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- vér
Melyik a szúnyogok kedvenc vércsoportja?
- műtét
- orvos
Véradás saját részre: milyen esetekben lehet?
- szívroham
- tudomány