A visszatérő tüsszögés meglepő okai: bizonyos gyógyszerek, de gyulladás is kiválthatja
A gyakori tüsszögés hátterében a száraz levegőtől kezdve egészen az allergiáig rengeteg tényező meghúzódhat.

- Feltöltik a kitikkadt bőrt, ragyogóvá varázsolnak és hűsítenek: nyári szépségápolási kedvenceink árakkal »
- Úgy szexi, hogy nem mutat túl sokat: divatos szettek, amiket a pánt nélküli felső tesz igazán nőiessé »
- Ezen a testrészen hamarabb mutatkoznak meg az öregedés jelei, mint az arcon: minden, amit a kézbőr ápolásáról tudnod kell »

- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Nátha, megfázás, légúti betegségek gyakori velejárója, de akár önmagában, egyéb tünet nélkül is jelentkezhet. Sok esetben pedig akár hetekig is húzódhat a bosszantó tüsszögés.
A tüsszögés sok esetben irritáló lehet, pláne, hogyha szinte indokolatlan helyzetekben tör az emberre. Éppen ezért minél előbb érdemes kideríteni, mi húzódhat a háttérben. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta, mi okozhatja, és mit lehet tenni ellene.
A reggeli tüsszögés háttere
Az első tisztázandó kérdés, ami már önmagában is sokat elárulhat a kiváltó okról, hogy a nap mely szakában jellemző a tüsszögés. Ha valaki rendszeresen a reggeli órákban, ébredést követően tüsszög, akkor a háttérben akár poratka-allergia is állhat. Ezek az apró, szabad szemmel nem látható élőlények ugyanis előszeretettel költöznek az ágyba - párnába, matracba -, így egész éjjel belélegezve őket nem csoda, ha éjjel vagy a reggeli órákban az ember tüsszögésre ébred.

Előfordulhat, hogy a kiváltó ok mégsem allergia, ilyenkor vazomotoros nátha is lehet a háttérben, a tüsszögés oka ez esetben a hideg levegő. Ilyenkor a meleg ágyból a hűvösebb szobába kikelve már elkezdődhet a tüsszögés, de ez megtörténik akkor is, ha a lakásból kilépve a hidegben tüsszögésroham tör az emberre.
A tünetek jelentkezése a lakásban
Akire rendszeresen a lakásba lépve tör a tüsszögés, érdemes szétnéznie, mi lehet a környezetében, ami kiváltja. Olykor elég lehet csak az illatosítótól megválni, de előfordulhat, hogy túl száraz a levegő, ami irritálja a nyálkahártyát, ezáltal tüsszögést okoz.
Megeshet az ellenkezője is, a magas páratartalom penészesedéshez vezethet, ami allergiás tüneteket okozhat. Penész nemcsak a vizes helyiségekben jelentkezhet, hanem a lakás bármely pontján, különösen az északi falakon, a sarkokban, a hőhidak mentén.
A gyógyszerek hatása
A magasvérnyomás-gyógyszerek, a fogamzásgátlók és a nem szteroid gyulladáscsökkentők is okozhatnak kellemetlen tüneteket, nemcsak tüsszögést, de tartós orrdugulást is. Szintén ez lehet a következménye, ha valaki nem fordul idejében orvoshoz elhúzódó tüneteivel, és emiatt túlzásba viszi a recept nélküli orrspray, orrcsepp használatát. Az orrcseppfüggőség akár az orrnyálkahártyát is tönkreteheti.

Meglepő okok a tüsszögés hátterében
- Ha a nap folyamán többször is tüsszögésroham jelentkezik, akár a testápoló, parfüm vagy az öblítő illatanyagai is okozhatják azzal, hogy folyamatosan irritálják az orrnyálkahártyát.
- A hideg mellett a napfény is képes tüsszögést kiváltani, ezt fotikus tüsszögésnek nevezik, felmérések szerint minden ötödik embernél jelentkezik, ha a napba néz.
- Edzés, fizikai aktivitás során fellépő tüneteket okozhat az EIR, azaz excercise induced rhinitis nevű betegség, ilyenkor allergológus tud gyógyszereket ajánlani, amivel megelőzhető a tüsszögésroham.
- Ha evés közben jelentkezik tüsszögésroham, lehet önálló kórkép - étel indukálta rhinitis - de ha egyéb panaszok, például orrdugulás, ajakduzzanat, viszkető érzés a szájban, hasfájás, hányinger is társulnak hozzá, akkor fontos kivizsgálni, nincs-e például hisztamin-intolerancia vagy keresztallergia, esetleg ételallergia a háttérben.

Allergiagyanús tünetek
Tüsszögés? Ingerköhögés? Orrdugulás? Ödéma? A szervezetben megnövekedett IgE (immunglobulin E) szintet sokféle tünet jelezheti. Gyorstesztünk segít eldönteni, hogy visszatérő panaszaidat allergia, vagy valamilyen vírus, fertőzés okozza-e.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
- A krónikus panaszokat semmiképp sem szabad elhanyagolni, aki visszatérő tüsszögésrohamoktól szenved, vizsgáltassa ki, mi okozhatja. Allergia esetén hosszú távon is biztonsággal használható készítményeket tudunk ajánlani a tünetek ellen. Nem allergiás eredetű panaszok hátterében gyakran az orrmelléküregek krónikus gyulladása áll. Ilyenkor további vizsgálatokkal tudjuk felderíteni és kezelni a kiváltó okot - mondta dr. Moricz Kinga.
10 jól bevált fegyver a nátha ellen
Amennyiben csemetéd megfázik, netán influenzás lesz, feltétlenül vidd el a gyerekorvoshoz, emellett pedig az alábbi házi gyógymódokkal, praktikákkal, ételekkel is segítheted a gyógyulását.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)