Mennyit kell aludni egy nap? A túl sok alvás is növeli a stroke kockázatát

Az elégtelen alvás a stroke kockázatát növeli: és nemcsak a túl kevés lehet probléma.

Túl sok alvás és a stroke
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár részben egyéni tényezőktől függ az ideális alvásmennyiség, kutatók meghatározták azt az intervallumot, ami a legjobban védi a szervezetet a szív- és érrendszeri betegségektől.

A kialvatlanság számos betegség kockázatát fokozza, korábbi tanulmányok kapcsolatba hozták a depresszió kialakulásával, a cukorbetegséggel és az Alzheimer-kórral is. Úgy tűnik viszont, hogy a túlalvás sem számít védő tényezőnek. 

Ideális alvásidő

A több mint egymillió felnőtt résztvevővel zajló átfogó kutatás tanúsága szerint már biztos, hogy a hat-nyolc óra közötti tartomány az ideális alvásidő, ha a szív és érrendszer egészségét szeretné az ember megvédeni. Ez önmagában nem meglepő, összhangban van a legtöbb egészségügyi ajánlással is, de még néhány dologra felhívták a figyelmet az alvást illetően.

A 11 kutatás eredményeit összegző elemzésben három csoportot vizsgáltak meg: az egyik csoportba a hat óránál kevesebbet alvók kerültek, a másikba a hat-nyolc óra közöttiek, míg a harmadikba a nyolc óránál többet pihenők.

A túl sok alvás sem jó

Az átlagosan 9,3 éves követési időszakok alapján készített elemzés érdekes konklúzióra jutott, a vizsgált csoportok közül a hat óránál kevesebbet és a nyolc óránál többet alvók esetében egyaránt magasabb volt a szívkoszorúér-betegség és a stroke kockázata. 

A rövid ideig alvóknál 11%-kal, a sokáig alvóknál 33%-kal magasabb volt a koszorúér-betegségek és a stroke kialakulásának valószínűsége. A túl hosszú alvásidő emellett a rossz egészségügyi állapotra is utalhat: már meglévő érrendszeri betegséget, alvási apnoét is jelezhet, különösen akkor, ha a sok pihenés ellenére is fáradtságot érez az ember. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az alvás befolyásol egyes biológiai folyamatokat, így a glükózanyagcserét, de a vérnyomást és a gyulladásokat is - ezek pedig mind hatással vannak a szív és az érrendszer egészségügyi állapotára. A további kritikus tényezők közé sorolták a magas vérnyomást és az ülő életmódot is, ami az egészséges véráramlást akadályozza.

Bár néhány éjszakázás vagy korai kelés belefér, hosszútávon már negatív hatással van a szív egészségére. A kutatók azt tanácsolják, hogy a jó alvás érdekében az alkohol és a koffein fogyasztását mellőzni kellene lefekvés előtt, ezzel szemben ajánlott a testmozgást a napi rutin részévé tenni.

Alvászavart okoz, pedig sokan eszik vacsorára: 10 dolog, amitől nem bírsz elaludni

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük