Több ezer rákos beteg ellátása kerülhet veszélybe?
A kormány csökkentené a gyógyszer-támogatási kiadásokat.
A kormány tervei szerint több olyan gyógyszer támogatása is megszűnne a jövőben, ami a rákos betegek kezelésében fontos szerepet játszik. A generikus változattal nem rendelkező szerek ára így sokkal magasabb lehet egy ideig. Az intézkedés célja, hogy ösztönözzék az azonos hatóanyag-tartalmú készítmények gyártását.
Amíg azonban nincs alternatíva, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint a betegek ellátásában komoly gondok jelentkezhetnek. Az Országos Onkológiai Intézet főorvosa, a Gyógyszerterápia Tanács Elnöke, dr. Géczi Lajos azonban úgy véli, a daganatos betegek kezelése nem károsodhat az intézkedés miatt.
Széll Kálmán-terv 2.0
A megszorító csomag gyógyszeripart érintő részei a támogatások csökkentését tartalmazzák. A kormány a tervek szerint 2012-ben 10 milliárd forinttal, majd 2013-ban 40 milliárd forinttal csökkentené a gyógyszer-támogatási kiadásokat.
Ez a két összeg pedig hozzáadódik az első Széll Kálmán-tervben előirányzott megvonásokhoz. Így 2012-ben összesen 93 milliárd forint, 2013-ban 77 milliárd forint kerül kivonásra.
Ennek mikéntjéről még nem születtek meg a pontos tervek. Nagy valószínűséggel azonban megvonnák a támogatást azon régóta forgalomban lévő készítmények esetében, amelyeknek nincs generikus változatuk.
Azaz nincs forgalomban olyan utángyártott szer, ami azonos hatóanyagot tartalmaz, csak a segédanyagokban és a vivőanyagokban különbözik az összetétele.
Drágulnak, és el is tűnhetnek a gyógyszerek
A szabadalom a gyógyszerek esetében csak nyolc-tíz évre biztosítja egy új hatóanyag kizárólagos birtoklását. Ezután más gyógyszercégek is megvásárolhatják, illetve kifejleszthetik a gyártási technológiát. Így kerülhetnek a piacra a megegyező hatóanyag-tartalmú - más néven generikus - gyógyszerek.
Ezek a készítmények általában originális megfelelőjüknél jóval olcsóbbak. A kormány a támogatás megvonásával azt akarja elérni, hogy megérje versenyre kelni az olyan szerekkel, amiknek ma még nincs kedvezőbb árú változata.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Leitner György és dr. Géczi Lajos véleménye
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke, Leitner György szerint így az életmentő gyógyszerek 34%-a kerülne ki a társadalombiztosító által támogatottak közül. Az adott készítmények ára emiatt hirtelen nagyon megemelkedne, az is előfordulhat, hogy így nem érné meg gyártani őket, és eltűnnének. Az originális gyógyszer magasabb árát csak a generikumok megjelenése törheti le, mondta el dr. Géczi Lajos, az Országos Onkológiai Intézet főorvosa. Amíg nincs generikum, addig az originális gyógyszer a legdrágább. A gyártónak nem érdeke az árcsökkentés, hiszen monopolhelyzetben van.
Rákszűrés nőknek
Ha szeretnéd elkerülni az egyik leggyakoribb nőket érintő rákos megbetegedést, ne feledkezz évente egyszer a méhnyakrákszűrésről.
Hosszú távú következmények
Jelenleg még nem tudni, hogy pontosan melyik készítmény, és milyen arányban drágul. Dr. Géczi Lajos bízik abban, hogy a gyógyszeripari lobbi letörésére hozott hatósági intézkedések nem befolyásolják lényegesen a daganatos betegek ellátását. Hosszú távon remélhetőleg a generikus szerek bevezetésével az ellátás is olcsóbbá válik.
Leitner György azonban tart attól, hogy a támogatás megszűnésével olyannyira megdrágulnának a gyógyszerek, hogy az akár az eltűnésüket is okozhatja. Így az orvosok csak a drágább, illetve kevésbé korszerű készítményeket tudnák felírni.
OLVASD EL EZT IS!
- egészségügy
- megelőzés
Miért csak 50%-os tb-támogatás jár a cukorbetegeknek?
- statisztika
- egészségügy
6 európai ország, ahol még nálunk is rosszabb az egészségügy helyzete
- egészségügy
- kórház