Kellemetlen testszag: 3 komoly betegség is meghúzódhat mögötte

Állítólag minden betegségnek megvan a jellegzetes illata, ami a következőkre még inkább igaz.

Testszag oka betegség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A testszag korántsem csak a személyes higiénia elégtelensége miatt válhat kellemetlenné, sőt, olyan hétköznapi, egyszerű okok is meghúzódhatnak a hátterében, mint bizonyos fűszerek és ételek, elég például, ha valaki sok vörös húst fogyaszt.

Szintén a probléma forrása lehet a stressz, a hormonális változás vagy épp a rosszul szellőző, szintetikus ruha. Ha ezek egyike sem okolható a testszagért, viszont az egyre jellegzetesebbé és zavaróbbá válik, esetleg normális hőmérsékleten, nyugalmi állapotban is fokozott izzadás tapasztalható, érdemes lehet gyanakodni arra, hogy esetleg komolyabb probléma, például betegség áll a háttérben.

Cukorbetegség és pajzsmirigyprobléma

A test anyagcsere-folyamatainak változása könnyen hozzájárulhat ahhoz, hogy megváltozzon az izzadság összetétele, ezáltal pedig a testszag is, ami jellemző lehet például cukorbetegség esetében is.

A cukorbetegség mellett ugyanígy kialakulhat kellemetlen szag, ha valaki nagyon kevés szénhidrátot eszik, és emiatt ketoacidózis alakul ki. Cukorbetegség esetén jellemzően szúróssá, esetleg alkoholossá válhat a testszag, emellett gyakran hasonlítják romlott gyümölcs szagához, például erjedő almáéhoz.

Csakúgy, mint más hormonális változások - például a menstruációs ciklus bizonyos szakasza vagy a változókor -, a pajzsmirigy működési zavara is vezethet fokozott izzadáshoz, illetve kellemetlenné váló testszaghoz, így ha a probléma jellemzővé válik, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, és elsőként vérvizsgálatot végeztetni.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A daganatoknak is lehet ilyen hatása

Nem véletlen, hogy a kutyák rendkívül érzékeny szaglásuk révén képesek beazonosítani azokat az embereket, akik például bizonyos daganattípustól szenvednek, mint ahogy az sem, hogy ma már léteznek olyan találmányok - kísérleti szakaszban -, amelyek célja, hogy a kilélegzett levegő alapján azonosítsák, ha valakinek például tüdőrákja van. Mindez annak köszönhető, hogy a különféle betegségek anyagcserére való hatásuk révén sajátos lenyomatot hagynak a kilélegzett levegőben, illetve a test kipárolgásában, még ha ezt az emberi orr nem is mindig érzékeli.

Az orvosok előtt széleskörűen ismert, hogy bizonyos daganatos megbetegedések megváltoztathatják a testszagot, ami elsősorban a bőr, a tüdő, a bél, a petefészek, a mell és a prosztata daganataira érvényes. Ilyenkor jellemzően szúrós, kellemetlen, záptojáshoz vagy acetonhoz hasonlítható szagról lehet beszélni.

A rák 8 nagyon korai tünete, amire nem is gondolnál

Nézegess képeket!

Elolvasom

További okok a háttérben

A kellemetlen testszag a különféle gyógyszerek révén is összefügghet bizonyos betegségekkel, ezek hatására is megváltozhat ugyanis a normál illat, emellett jellemző lehet például fertőzés és gyulladásos betegségek esetén is.

A szervezet elsavasodása és a reflux is vezethet kellemetlen, jellemzően savanykás szag kialakulásához, emellett az ízületi gyulladások is gyakran okolhatóak érte. Ha még részletesebben szeretnéd tudni, melyik illat milyen szervek problémájára utalhat, kattints ide, és olvasd el ezt a cikket is!

Ezt is szeretjük