Keresztbe teszed a lábad?
Apróságnak tűnik, de hosszabb távon komoly problémákhoz vezethet, ha ülés közben keresztezed a lábad.
Az egyik lábad ülés közben átvetődik a másikon - rendszerint a jobb a balon. Ez teljesen hétköznapi, megszokott lábtartás számos kultúrában. Nem csupán a testbeszéd foglalkozik a pozícióval, illetve annak jelentésével, de egészségügyi szempontból is érdemes megvizsgálni. Ha ugyanis túl gyakran ülsz ebben a tartásban, az negatív hatással lehet a keringésedre.
Miről árulkodik a testbeszéded?
Felmérések szerint a nők 80%-a gyakran teszi keresztbe a lábát, szívesen ül ebben a pózban. Nem véletlen, hiszen a testtartás inkább nőies, és egyfajta könnyedséget sugall. Ha szoknyában vagy, térded szolidan kivillanhat - ami adott esetben finom felhívás lehet a veled szemben elhelyezkedő ellenkező nemű felé. Ugyanakkor a póz visszafogottságról tanúskodhat, hiszen, mint minden zárt testhelyzet, tartózkodásra is utal.
Vénabetegségek
A vénák a test szövetei felől szállítják az elhasznált vért a szív irányába. Mivel az alsó végtag vénái vannak kitéve a legnagyobb terhelésnek, a vénabetegségek a testen szinte csak itt alakulnak ki.
Léteznek felületes - bőr alatti -, valamint mély - izom alatti - vénák, ezek összeköttetését az úgynevezett perforáns vénák biztosítják. A vénákban billentyűk szabályozzák a felületesekből a mélyvénák, illetve a szív felé történő véráramlást. Ha rendszeresen keresztbe teszed a lábad, akadályozod a vér megfelelő áramlását a vénákban, így nagyobb valószínűséggel alakulhat ki visszértágulatod, majd annak következtében visszérgyulladásod.
Visszértágulat
A lábszáron kialakult kanyargós lefutású, kitágult, kiöblösödő, felületes vénákat érintő betegséget nevezik visszértágulatnak - latinul varicositas-nak. Amennyiben nem a billentyűk károsodása okozza a bajt - vagyis helyi kiváltó tényezőt nem talál az orvos -, elsődleges vénatágulatról van szó. Ebben az esetben veleszületett kötőszöveti gyengeség áll a háttérben, melyet az ülő életmód, a túlsúly, illetve a keresztezett lábak tovább súlyosbítanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Felületes visszérgyulladás
Visszértágulás esetén gyakori szövődmény a vénák gyulladása - latinul phlebitis. A betegséget a lábakon megjelenő hosszanti, vörös csík, esetleg folt jelzi. Ezek alatt a gyulladt vénák tapinthatók, és nyomásra érzékenyek - mindezt kísérheti a bokák bedagadása is.
A felületes visszérgyulladás - ellentétben a mélyvénással - nem fenyeget trombózis veszélyével, mivel azonban a gyulladás átterjedhet a mélyvénákra, kezelése rendkívül fontos. Ez történhet az orvos által felírt gyulladáscsökkentő gyógyszerek segítségével, de érdemes néhány életmódbeli tényezőre is odafigyelned. Fogyassz több folyadékot, sétálj, végezz jógagyakorlatokat. Ha munkád során sokat ülsz, fontos a lábad megemelése - így elősegítheted a vér szív felé áramlását.
Néhány hasznos tanács vénabetegségek ellen
Kerülendő sportok
Rendkívül fontos, hogy ne maradjon ki életedből a sport - hiszen fontos a vénákban lévő vér keringetése. Azokat a mozgásformákat azonban kerülnöd kell, melyek fokozzák a lábadban az amúgy is megnövekedett vénás nyomást. Így nem ajánlott az intenzív futás, a nagyobb súlyokkal végzett gyakorlatok sora, illetve az ugrálással járó sport. Szintén kerüld a melegben végzett mozgásformákat - például a bikram jóga -, ezektől ugyanis a visszerek kitágulnak.
Ajánlott sportok
A legjobb választás az úszás. Egyrészt a hideg víz összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat, ezzel segítve a keringést, másrészt a nyomás kipréseli a lábadban pangó vért, így kiürülnek a telt visszerek. Végül pedig a vízszintes testhelyzetnek köszönhetően ugyancsak kisebb nyomás nehezedik a végtagokra. A kerékpározás is kiváló választás, mivel megmozgatja a láb izompumpáit, így a visszerek kiürülnek.
Váltózuhany
Nem csupán bőrödet tartja frissen és fiatalon, de vénáidat is nagyobb rugalmasságra ösztönzi a hideg-meleg vizes váltózuhany. Naponta egyszer alkalmazd a módszert, ha nem bírod az egész testen, elég csak a lábakon.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- kezelés
Aranyér, visszér, hátfájás
- visszér
- gyógyító táplálékok