Aranyér, visszér, hátfájás

3 kínzó terhesség alatti tünet és kezelésük

A legtöbb nő a terhesség örömei mellett a fájdalmas tüneteket is átéli. Ismerd meg a megoldásokat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A terhesség alatt nem csak az okozhat aggasztó gondolatokat, hogy az egyre cseperedő apróság vajon mekkora fájdalmakat okoz majd, amikor világra jön. Már a szülés előtt is számíthatsz bizonyos kellemetlenségekre, melyek, ha néha úgy is érzed, nem azért vannak, hogy megnehezítsék az életed.

A várandósság során fellépő fájdalmas problémák a kilenc hónap alatt bekövetkező változások természetes következményei, de nem kell tétlenül elviselned őket. Tudd meg, milyen természetes és egyszerű praktikákkal kezelheted az aranyér, a visszér és a hátfájás kínzó tüneteit.

Visszér

A lábdagadás mellett a visszér is gyakori velejárója a terhességnek, ami a női nemi hormonok változása miatt alakul ki. Az ovuláció után ugyanis szervezetedben megemelkedik a progeszteron szintje, ami ellazítja a vénabillentyűk tartóizmait, így azok nem képesek biztosítani a megfelelő vérkeringést.

A várandós nők háromnegyedét sújtja ez a fájdalmas tünet a terhesség valamelyik szakaszában. A visszér különösen estefelé, hosszas álldogálás vagy ülés hatására lehet fájdalmas, mivel ennek során az erekben feltolul a vér, és nem tud visszafelé, a szív irányába áramolni.

Hogyan kezeld?

Az enyhe visszér többnyire csak kellemetlen, és nem okoz fájdalmakat, súlyosabb esetben azonban enyhítheted a kínokat, ha nem álldogálsz hosszasan, felpolcolod a lábad ülés közben, és, ha teheted, időnként lefekszel, lehetőleg úgy, hogy lábaid eközben is magasabban legyenek, mint a törzsed. Feltétlenül viselj lapos talpú vagy alacsony sarkú cipőt, és kerüld a fölül szoros harisnyát vagy zoknit. A rugalmas harisnya lehet a legjobb ellenszer, hiszen anyagának köszönhetően visszafelé préseli az erekben áramló vért.

Több változatban is árulják kismamák számára, a kényelmes harisnyanadrágtól a térdzoknin át a combfixig: vásárláskor érdemes a terhesség előtti méretednek megfelelőt választanod, illetve reggel felvenned, amikor ereid még nincsenek kidagadva. Hogy a salakanyagok könnyebben eltávozzanak az emésztőrendszeredből, és javuljon a vérkeringésed, fogyassz naponta legalább nyolc pohár folyadékot.

Aranyér

A vérzés mindig ijesztő tünet, különösen egy állapotos nőnél, hát még a szülőcsatorna közvetlen közelében. A hüvelyvérzéstől eltérően azonban a végbélvérzés nem a gyereket fenyegető baj jele. Ahogy a láb erei is hajlamosabbak ilyenkor visszértágulásra, ugyanez történik a végbél esetében is: az aranyér vagy aranyeres csomó, mely gyakran szőlőszemek vagy golyók halmazára emlékeztet, viszketést, fájdalmat, vérzést okozhat.

A végbélvérzést a székrekedés következtében kialakuló belső vagy külső repedések is okozhatják: ezek együtt járhatnak az aranyérrel, de attól függetlenül is jelentkezhetnek, és általában rendkívül fájdalmasak. Amennyiben hasonló tüneteket tapasztalsz, első lépésként ne próbáld magad kúrálni, hanem fordulj orvoshoz. Ne félj attól, hogy a vizsgálat kínos lenne, hiszen a terhes nők egynegyede átéli az aranyér fájdalmait, így biztos lehetsz benne, hogy a doktornak sem fogsz újat mutatni vagy mondani.

Amennyiben bebizonyosodik, hogy aranyér vagy végbélrepedés okozza a panaszaidat, neked is fontos szereped lesz a gyógyulásban, ha ugyanis törődsz magaddal, nem lesz szükség a sokkal erőteljesebb orvosi beavatkozásra.

Hogyan kezeld?

A legjobb, ha már a probléma megelőzésére is gondot fordítasz, de akkor is sokat jelenthet egy kis odafigyelés, ha szeretnéd megszüntetni a kellemetlen tüneteket. Naponta többször is feküdj le, lehetőleg a bal oldaladra, ezzel felszabadíthatod a terhelés alól a végbél ereit. Ne feledkezz meg azonban a Kegel-gyakorlatokról sem, hiszen ez az egyszerű mozdulatsor fokozza az intim területek vérkeringését, ezáltal javítja a gátizom tartását, illetve a belek működését és feszességét is.

Ha szeretnéd elsajátítani a Kegel-gyakorlatokat, olvasd el cikkünket, melyben megtalálod az edzés pontos leírását!

Remekül csillapíthatod a fájdalmat, ha naponta kétszer ülőfürdőt veszel: 20-30 percre ülj bele a fürdővíznél egy kicsivel melegebb vízbe, és ügyelj rá, hogy megfelelően ellepje a sajgó területet. Ha ez sem segít, tegyél az érzékeny zónára gézlapot vagy jeges borogatást, de próbáld ki a forró kendőt is, és használd azt, amelyik jobban esik, akár váltogatva. Ügyelj ugyanakkor az intim higiéniára is! Vécéhasználat után elölről hátrafelé töröld magad, majd mindig mosd meg meleg vízzel és szappannal ezt a környéket. Csak puha, fehér vécépapírt használj, ami nem tartalmaz színező és illatosító anyagot, és ne dörzsöld magad erőteljesen.

Hátfájás

A terhesség során a medence egyébként stabil ízületei egyre lazábbá válnak, hogy a születéskor könnyebben haladhasson át közöttük a magzat. Ez a has szokatlanul nagy méretével együtt felborítja a test egyensúlyát: hogy súlypontjukat helyrebillentsék, a terhes nők általában hátrahúzzák a vállukat, és előreszegik a nyakukat.

Ennek következtében az ágyéki gerincszakasz nagy ívben meghajlik, állandóan feszülnek a hátizmok, ami erős fájdalomhoz vezethet. A jelenség maga természetesen akkor is kellemetlen, ha megvan rá a magyarázat, de nem lehetetlen legyőznöd, vagy legalábbis csökkentheted a kellemetlen érzést.

15 enyhítő tipp a kellemetlen terhességi tünetekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan kezeld?

A legjobb szokás szerint a megelőzés, vagyis az, ha már a teherbeeséskor erősek a hasizmaid, jó a testtartásod, és kecses a mozgásod. A várandósság alatt is sokat jelenthet azonban a kismamatorna, melynek során érdemes különös alapossággal begyakorolnod a medencebillentést, illetve a hátizom-erősítő gyakorlatokat.

Emellett ügyelj arra, hogy ne hízz többet a javasoltnál, hiszen a többletkilók csak növelik a gerincre nehezedő terhet. Az ideális súlygyarapodás általában 12 és 17 kiló között mozog kilenc hónapra nézve, de orvosod másképp is tanácsolhatja. A többletsúly mellett rengeteget jelent a cipő is: ideje lemondanod a tűsarkú cipőkről. Ne hordj se túl magas, se túl alacsony sarkú lábbelit: az általános orvosi javaslat az öt centis, széles sarok, ami segít egyenesen tartani a hátadat.

Ügyelj ugyanakkor arra is, hogy ne emelgess nehéz tárgyakat, és tanulj meg helyesen ülni, hogy a lehető legkevesebb nyomás nehezedjen a gerincedre.

Feltétlenül szerezz be egy derékpárnát, amit bárhová magaddal vihetsz, és aludj kemény matracon, ami elősegíti az egyenletes súlyeloszlást.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha szükséges, hordj terhességi hevedert, ami csökkenti a gerinc alsó szakaszára eső terhelést.

Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az a 9 hónap - Útmutató leendő anyáknak és apáknak című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük