Idén februárban jelentette be Bruce Willis családja, hogy a színésznél demenciát diagnosztizáltak. A hír bejárta a világsajtót, és a betegségre irányította a figyelmet.
A WHO adatai szerint világszerte több mint 55 millió ember él demenciával, és évente közel 10 millió új esetet diagnosztizálnak. Bár a kórkép főként az idősebb korosztályt érinti, ez nem jelenti azt, hogy az öregedés szükségszerű velejárója lenne, ahogyan azt sem, hogy fiatalon nem fordulhat elő. A demencia leggyakoribb formája, az Alzheimer-kór például már akár harmincéves kor környékén is jelentkezhet.
Hírességek demenciával
A kórképnek jelenleg nincs gyógymódja, a korai diagnózis viszont már csak azért is fontos, mert megfelelő kezeléssel a betegség progressziója lassítható, a betegek életminősége pedig javítható. A demencia nem válogat, Bruce Willisen túl is számos hírességről tudni, akit érintett a kórkép.

Bruce Willis frontotemporális demenciában szenved. A betegség a személyiségért, a viselkedésért, a beszélt nyelvért, illetve annak megértéséért felelős agyterületeket érinti. Így aztán a kór előrehaladtával az intellektuális képességek romlásán túl viselkedés- és hangulatzavarok jellemzők, valamint a személyiség megváltozása.
Fotó: Getty Images Hungary

A leginkább Columbo hadnagy szerepéről ismert Peter Falk Alzheimer-kórban szenvedett. Állapota 2007-ben, operációkat követően rosszabbodott, azt feltételezték, hogy a beavatkozásokkal hozható összefüggésbe az alapbetegség tüneteinek súlyosbodása. A színész élete végén a leghíresebb szerepeire, így Columbo hadnagyra sem emlékezett.
Fotó: Getty Images Hungary

2015-ben erősítették meg, hogy az egyiptomi születésű Omar Sharif Alzheimer-kórban szenved. A fia ekkor azt nyilatkozta a sajtónak, hogy nehéz megállapítani, hogy melyik stádiumban lehet. Beszámolt az apja memóriaproblémáiról is, mint mondta, Sharif tisztában volt vele, hogy híres színész, a filmjeit is fel tudta idézni, a részletek előhívásával viszont már nehezen boldogult. 2015 júliusában szívinfarktusban hunyt el.
Fotó: Getty Images Hungary

Charles Heston 2002-ben jelentette be, hogy Alzheimer-kórral diagnosztizálták. Az Oscar-díjas színész ezeket a gondolatokat címezte a közönségének: "Ha látni fogjátok, hogy a lépteim kevésbé lendületesek, ha nem jön a számra a nevetek, tudni fogjátok, hogy miért. Ha pedig másodszor is elmesélek egy vicces történetet, kérlek akkor is nevessetek." A férfi 2008-ban hunyt el tüdőgyulladás következtében.
Fotó: Bob Riha Jr / Getty Images Hungary

Robin Williams 2014 nyarán vetett véget az életének. Mint az özvegye ismertette, a színész Lewy-testes demenciában szenvedett, ami az öngyilkosságában is szerepet játszhatott. A kór jellemzője, hogy az idegsejtekben Lewy-testek képződnek. Az idegsejtek pusztulásával együtt jár a gyors szellemi hanyatlás. Az Alzheimer-kór után ez a második leggyakoribb neurodegeneratív demencia.
Fotó: Getty Images Hungary

Az AC/DC gitárosa, alapítótagja, Malcolm Young demenciában szenvedett, ezt hivatalosan 2014-ben erősítették meg, ekkor, 61 éves korában vissza is vonult. Pszichiátrián kezelték, és egyes híresztelések szerint a rövid távú memóriáját súlyosan károsította a betegség.
Fotó: Ron Pownall Photography / Getty Images Hungary

Rita Hayworth amerikai színésznő, táncos és producer a '40-es, '50-es években különösen nagy népszerűségnek örvendett Hollywoodban. 1980-ban diagnosztizálták Alzheimer-kórral, és az esete az akkor még jóval kevésbé ismert betegségre irányította a figyelmet. Hayworth feledékenységét sokáig az erős alkoholfogyasztása számlájára írták.
Fotó: Getty Images Hungary

Charles Bronson családja 2001-ben hozta nyilvánosságra, hogy a nyolcvanéves színész Alzheimer-kórban szenved. Bronson a kór előrehaladottabb stádiumában már a legközelebbi családtagjait sem ismerte meg, és a saját hírnevével sem volt tisztában.
Fotó: Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images Hungary.)