4 tünet, ami előre jelzi a szívrohamot: ezt a vizsgálatot kérd, ha tapasztalod!
A szív- és érrendszeri betegségeket komolyan kell venni.
Ha valaki mellkasi fájdalmat tapasztal, és össze-vissza ver a szíve, terhelésre fullad, és nehézlégzése van, a kiváltó okok pontos beazonosítása terheléses EKG-vizsgálat elvégzésével lehetséges. De nemcsak lehetséges, hanem szükséges is, előbbi négy tünet ugyanis akár a szívroham előjele is lehet.
De még milyen elváltozásokra derülhet fény ennek a vizsgálatnak a segítségével? Mi a menete a terheléses EKG-nak? Kinek, milyen esetekben javasolt elvégeztetnie? Ezekre a gyakorlati kérdésekre ad választ dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológus főorvosa.
Más, mint a sima EKG
A szív működéséről pontos képet az elektrokardiográfia - röviden EKG - vizsgálat ad. A szív összehúzódása elektromos inger hatására jön létre. Az EKG diagnosztikai rendszere ezt az elektromos jelenséget, elektromos aktivitást vizsgálja négy végtagi és hat mellkasi elektróda segítségével. Megfigyelhető általa, hogy szabályos-e az ingerület útja, van-e benne elakadás vagy egyéb zavar. Terheléses EKG-vizsgálat során ezeket az impulzusokat terhelés alatt figyelik, mert egyes szívbetegségek csak ilyen körülmények között mutatkoznak meg.
A terheléses EKG-vizsgálat jelentősége
Terheléses EKG-vizsgálat elvégzésére azért van szükség, mert néhány szívbetegség nyugalmi helyzetben nem, csak terhelés alatt mutatkozik meg. Terhelésre jelentkező mellkasi fájdalom esetén ez az elsődleges vizsgáló módszer. Ezzel a teszttel mérhető fel, hogy a koszorúerek fokozott oxigénigény mellett képesek-e megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak.
Ezen keresztül meghatározható a mellkasi fájdalom oka, a szív terhelhetősége, a szív vérellátása és a fellépő ritmuszavarok háttere. Számos esetben a terheléses EKG-vizsgálat során derül fény bizonyos szívbetegségre, így teszi lehetővé a szívproblémák korai felfedezését és kezelését.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így zajlik a terheléses EKG-vizsgálat
Terheléses EKG-t csak gondos előkészületek elvégzése után végeznek. Ennek érdekében alaposan megvizsgálja az orvos a pácienst, tájékozódik a panaszairól, átnézi előző leleteit, informálódik a szedett gyógyszereiről és társbetegségeiről.
A terheléses EKG-vizsgálat különböző ergométereken, tehát kerékpáron vagy futópadon, illetve evezőspadon történik. A vizsgálat előtt az orvos elsőként meghatározza azt a kornak és egészségi állapotnak megfelelő pulzusszámot, maximális vérnyomásértéket és teljesítményt, amelyet a páciens a terhelés alatt fokozatosan fog elérni.
Ezután EKG-elektródákat csatlakoztat a mellkasra, vérnyomásmérőt helyez a páciensre, és így monitorozza folyamatosan a szívritmust, a vérnyomást, a pulzusszámot. Ha közben a páciensnél rosszullét jelentkezne, a kezelőorvos a vizsgálatot befejezi.
Ha van ilyen a füleden, szívbetegséged lehet: nézd meg a képet, és ellenőrizd!
Nézegess képeket!
ElolvasomKinek javasolt a vizsgálat elvégzése?
Ha nehézlégzést, heves szívdobogásérzést, mellkasi fájdalmat tapasztal a páciens, amely először terhelésre, majd az elváltozás súlyosságának előrehaladásával nyugalomban is jelentkezik, feltétlenül javasolt a terheléses EKG-vizsgálat. A vizsgálat elvégzése azoknál is kiemelten fontos, akik már elmúltak 40 évesek, és nincsenek ugyan panaszaik, viszont a rizikócsoportba tartoznak.
Rizikófaktor a vérnyomás, a túlsúly, a cukorbetegség és a családi halmozódás. Azért is van kiemelt jelentősége a magas kockázatú, panaszmentes páciensek rendszeres kardiológiai kivizsgálásának, mert a megfelelő időben elkezdett terápiával a súlyos egészségkárosodások és életet veszélyeztető állapotok elkerülhetőek.
OLVASD EL EZT IS!
- szívroham
- megelőzés
Hétköznapi dolog lehet a szívroham első jele: a hidegben jóval gyakoribb lehet!
- szívroham
- szívbetegség