Így csökkenthető a szívinfarktus kockázata: 11 eset, amikor fokozottan veszélyben van az ember
A szívinfarktus kockázatát több rizikófaktor megnöveli, életmóddal azonban csökkenthető a kórkép esélye.
A szívinfarktus gondolata sokaknak okozhat szorongást, holott számos olyan rizikófaktor létezik, amelyek kiküszöbölésével jelentősen csökkenthetjük a kockázatot.
Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta arról beszélt, melyek ezek, és kinek szükséges feltétlenül a kardiológiai kivizsgálás.
A szívinfarktus rizikófaktorai
Felmerülhet a kérdés, hogy vannak-e, akik veszélyeztettek a szívinfarktus szempontjából? A válasz határozottan igen. A szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése, a tünetek kivizsgálása különösen azok számára elengedhetetlen, akik jelentős rizikófaktorokkal rendelkeznek.
A legveszélyesebb rizikófaktorok az alábbiak:
- magasabb életkor,
- magas vérnyomás,
- magas koleszterinszint,
- dohányzás,
- férfi nem (és a menopauzán túl lévő nők),
- cukorbetegség (és inzulinrezisztencia),
- családban halmozódó szív- és érrendszeri problémák,
- már meglévő szív- és érrendszeri betegség,
- hormonális fogamzásgátló szedése,
- túlsúly,
- mozgásszegény életmód.
Európában a szív-érrendszeri rizikó becslésére sokféle formula ismert, de a legelterjedtebb az úgynevezett SCORE-táblázat szerinti rizikóbecslés. Ez azt jelenti, hogy a kardiológusok azt az öt változót veszik figyelembe, amelyek a fenti felsorolás első öt helyén találhatók. Ennek alapján becsülhető meg annak a valószínűsége, hogy a következő öt évben milyen valószínűséggel kap valaki súlyos szív- vagy agyérelzáródást, vagyis infarktust vagy stroke-ot. A jó hír, hogy ez a kockázat kardiológiai kivizsgálással és az időben elkezdett kezeléssel jelentősen csökkenthető.
Tünetmentesség esetén is fontos lehet a kardiológiai kivizsgálás
A kardiológiai szűrés, kivizsgálás azért is döntő jelentőségű, mert az esetek egy részében az érintettek teljesen tünetmentesek akár egy szívinfarktus vagy agyvérzés miatti hirtelen halál bekövetkezése előtt is. Náluk a kardiológiai rizikóbecslés miatt fontos az ellenőrzés, különösen, ha több kockázati tényezővel is rendelkeznek.
Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy valaki tüneteket tapasztal, még ha csak enyhe formában is. Ezekkel kapcsolatban a legfontosabb tudnivaló, hogy nem szabad azokat félvállról venni. Ha tehát bárki a legkisebb tünetet érzékeli magán - mint például gyengeség, légszomj, mellkasi fájdalom vagy akár csak diszkomfortérzés, szédülés, szabálytalan szívverés -, ne legyintsen rájuk, hanem jelentkezzen be egy kardiológiai kivizsgálásra.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A genetikán nem, de az életmódon lehet változtatni
- Evidens, hogy nem lehet változtatni a szív- és érrendszeri betegségek genetikai meghatározottságán, de mindenképpen tisztában kell lenni a kockázattal. Ha ugyanis tudjuk, hogy a családban előfordult szívinfarktus, ez egy hajlamot feltételez ugyan, de életmóddal és kezeléssel még ebben az esetben is jelentősen ellensúlyozni lehet az adottságot. Ugyanígy nem befolyásolható a nemünk és az életkorunk sem, de az életmód rizikófaktorain mindig lehet változtatni - hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
- Azzal is tisztában kell lenni, hogy bizonyos kockázati tényezők súlyosabbak a többinél. Például a túlsúlyos középkorúaknál gyakran fellépő 2-es típusú cukorbetegség kardiovaszkuláris kockázata olyan jelentős, hogy az ilyen beteg rendszeres kardiológiai ellenőrzésre szorul. Ha tehát valaki cukorbeteg, vagy ha már korábban volt valamilyen "eseménye", akkor rögtön a nagy kockázatú csoportba kerül, vagyis rá már nem érvényes a SCORE-táblázat előrejelzése.
Sztancsik doktornő szerint azonban nincs olyan eset, amelynél ne lenne jelentősége az életmódorvoslásnak. Hiszen bár a dohányzás, a túlsúly, a fizikai edzettség hiánya és a kiegyensúlyozatlan, nem teljes értékű táplálkozás erősen hathatnak a szívbetegségek kialakulására, ám életmóddal mind előnyös irányban befolyásolható, a szívinfarktus rizikója csökkenthető.
Szívbarát étrend
A szívbetegség megelőzése érdekében különösen fontos a megfelelő étrend.
10 étel, amit a szív egészségéért fontos napi szinten fogyasztani: megelőzik a betegségeket
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- szív- és érrendszeri betegség
- szívbetegség
- szívbarát életmód
- infarktus
- megelőzés
- betegségmegelőzés
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- magas vérnyomás
- étrend-kiegészítő