Keveset fogyasztjuk, pedig meglöki a diétát - Ez a gyümölcs a szív- és az agyműködést is támogatja
Édes, mégis kalóriaszegény, és hihetetlen jót tesz az egészségnek. Kell ennél több?
Sokaknak nem ez az első gyümölcs, amit levesznek a polcról, pedig a szilva borzasztóan egészséges, és egy igazi fogyókúrás csodaszer.
A szilva ugyanabba a családba tartozik, mint a sárgabarack, az őszibarack és a nektarin, de más hasonlóság nincs köztük.
A szilva jótékony hatásai
Szó szerint sokszínű gyümölcs, lehet lila, sárga, narancssárga, piros, méretét illetően pedig kisebb vagy nagyobb. Először Kínában (Kr.e. 470 környékén), majd Japánban és az Egyesült Államokban is termesztették, később került Európa különböző területeire. Napjainkban több mint kétezer szilvafajtát termesztenek szerte a világon.
A szilva szezonja július közepétől október elejéig tart, közkedvelt nyár végi gyümölcs. Ilyenkor kedvező áron szerezhető be, és sokáig eláll, magas cukortartalma miatt pedig befőtt és lekvár is készíthető belőle. Nézzük, milyen áldásos hatásai vannak.
- Csökkenti a vérnyomást: egy 2010-es kutatás során kiderült, hogy azoknál, akik aszalt szilvát és szilvalevet fogyasztottak, alacsonyabb vérnyomást mértek, mint a szilvát nem fogyasztó kontrollcsoportnál.
- A szilvában található vöröseskék színű pigment segít eltávolítani a káros szabad gyököket, ez pedig védi a szervezetet a rákos megbetegedésekkel és a sejtkárosodással szemben.
- Remek hashajtó, így fogyáskor is hasznodra lehet: a benne lévő olyan összetevők, mint a rost, a szorbit és a szatén elősegítik az anyagcserét az emésztőrendszerben.
- Rendkívül kalóriaszegény, és nem tartalmaz telített zsírokat: egy szilva körülbelül 30 kalória, és édes íze miatt hatásosan csillapítja az édesség utáni vágyat.
- K-vitamin- és antioxidáns-tartalma miatt az agynak is igazi csodaszer. Jó a memóriának, és idősebbeknél lassítja az Alzheimer-kór kialakulását.
- Magas káliumtartalma miatt csökkenti a stroke és a magas vérnyomás esélyét.
- Alacsony glikémiás indexe van, ami segít a vércukorszint szabályozásában, és ami így csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor pont jó a szilva?
Ha szezonban vásárolod a szilvát, mindig ellenőrizd, hogy érett-e. A gyümölcs akkor jó, ha súlyosabb, és a héja enyhén enged, ha megnyomod. Ha könnyű és kemény, valószínűleg még nem elég érett, ha pedig túl puha, akkor túlérett.
A színe sem mindegy
A legelterjedtebb a sötétlila és a piros szilva. De létezik zöld, sárga, sőt, fehér színű is. A jótékony hatásai színtől függetlenül megegyeznek, azonban van néhány apró különbség köztük. A sötétlilás-kékes szilva a legédesebb, kivéve a Damson-féle, mert az savanykás. A vöröses árnyalatú szilvának szintén savanyú íze van. A zöld szilva a sötétlilához hasonlóan édes, kivéve ha még éretlen.
Egyéb érvek a szilva mellett - Olvass tovább!
A szilva tápanyagokban bővelkedő csonthéjas gyümölcs, ami legtöbbször lekvár formájában kerül felhasználásra a magyar gasztronómiában, holott nyersen és aszalva is érdemes fogyasztani.
Gátolja a szénhidrátéhséget, védi a májat és a vesét: a szilva 4 fogyást segítő hatása
A szilva fogyasztása beindíthatja a fogyási folyamatokat, áldásos hatásai miatt szezonja idején érdemes beiktatni az értrendbe.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)