Tényleg le lehet fogyni a szaunázástól? - 4 meglepő tény, amit wellness során jobb észben tartani
A szaunázás körül rengeteg mítosz és tévhit kering, ezért most tisztázzuk őket, mielőtt beülnél izzadni.
A szaunákat több ezer éve használják szerte a világon. Míg nekünk a szaunázás leginkább a wellnesshez és az uszodához kötődik, a finnek nagy része legalább hetente egyszer beül megizzasztani magát. Az ötmilliós népességű országra csaknem kétmillió szauna áll rendelkezésre.
Egy korábbi cikkünkben már végigvettük a szaunázás jótékony hatásait. Fontos azonban hozzátenni, hogy nem mindenkinek ajánlott. Kerüld a szaunát, ha volt már szívinfarktusod, ha 65 évesnél idősebb, 7 évesnél (egyes szaunákban 14 év a korhatár) fiatalabb vagy, vagy babát vársz.
4 meglepő tény a szaunázásról
Kiizzadod a méreganyagokat
A legnagyobb tévhit a szaunázással kapcsolatban az, hogy kiizzadod a méreganyagokat. A gyógyfürdők és szaunák ugyanis gyakran reklámozzák magukat detoxikáló hatásukkal. Ez azonban csak marketing. Bár az az elképzelés, hogy egy görbe este után elég csak beülnöd a szaunába ahhoz, hogy gyakorlatilag csak kiizzadj mindent és visszaállítsd a tested a normálisba valóban csábító, de sajnos nem igaz. Sőt, az alkoholizálás egyáltalán nem ajánlott se szaunázás előtt, se közben.
Ennek oka egész egyszerűen csak az, hogy testzsírban rendkívül alacsony számban találhatók meg szennyező anyagok. Hogy egy példát említsünk: ha egy átlagos ember napi 45 percet magas intenzitású testmozgást végez, körülbelül napi két litert izzad. Ennek kevesebb mint egytizedét teszik ki szennyező anyagok. Ez azt jelenti, hogy ha akarnál, se tudnál annyit izzadni ahhoz, hogy akár egy százalékától is megszabadulj annak, amit elfogyasztottál.
Csak a vízvesztés miatt fogysz
Természetesen a szaunázás nem helyettesíti a rendszeres testmozgást és az egészséges táplálkozást, fogyasztó hatása azonban nem vitatott. Sokszor halljuk azt, hogy a szauna miatti súlyvesztés csupán a sok izzadás következménye - pedig ez nem teljesen igaz. A rendszeres szaunahasználat miatti fogyás sokkal inkább az ember szervezetének lehűtését eredményező biológiai mechanizmusnak köszönhető.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szaunázás olyan folyamatokat indít el a testben, mint a kocogás. A test izzadtsággal történő lehűtéséhez ugyanis energiára van szükség, ezért a rendszeres szaunázás hatására bekövetkező súlycsökkenés nem a folyadékveszteség következménye. Egy 2014-es kutatás során a szaunázó alanyok körében nemcsak testtömegcsökkenés, hanem testösszetétel-változás is megfigyelhető volt. A kutatás végére a mintában szereplő emberek kevesebb zsírszövettel és nagyobb izomtömeggel rendelkeztek.
Minél melegebb, annál jobb
Sokan azt hiszik, minél melegebb a szauna, annál hatékonyabb. Az infraszaunánál például egyáltalán nem fontos a minél magasabb hőmérséklet, mivel a fényfrekvencia meleg nélkül növeli a testhőmérsékletet.
Minél tovább bent kell lenni
Ha te sem bírsz tíz percnél tovább bent maradni a szaunában, akkor van egy jó hírünk: nem ez számít. A gyakoribb, de rövid szaunázás sokkal jobb egészségügyi eredményeket produkál, mintha fél óráig aszalódnál a kilencven fokban. A hőstresszből származó jótékony mechanizmusok kezdete a szaunába való belépést követően és az izzadást megkezdését megelőzően következnek be. Ahelyett tehát, hogy kínoznád magadat a szaunában, inkább többször kevés időre menj, ugyanis így a hűsítő mechanizmusok gyakrabban aktiválódnak a szervezetben. A közhiedelemmel ellentétben akár heti többször is lehet szaunázni. Az ideális mennyiség heti háromszor körülbelül húsz perc.
Ha már mindent tudsz a szaunázásról, ülj be egy panorámaszaunába
Ezekben a négy- vagy ötcsillagos hotelekben tudják, hogyan kell berendezni a wellnesst! Aki nem bírja a forróságot, az is elnyúlna ezekben a szaunákban, miközben a végtelen tájban gyönyörködik.
A leggazdagabbak kiváltsága: panorámaszaunák, amik túltesznek minden képzeleten
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- szauna
- méregtelenítés