Fürdőzés után egy héttel fulladt meg a kisfiú: hogy lehetséges ez?
Életmentő lehet ismerni a másodlagos fulladás tüneteit.
A világsajtó is hangos volt egy amerikai gyerek, Frankie Delgado tragikus halálától, a négyéves kisfiú ugyanis azután csaknem egy héttel hunyt el fulladás következtében, hogy fürdőzés közben víz alá merült.
A kisfiút egy hullám nyomta le a víz alá, de akkor még nem történt tragédia, az eset után pedig úgy tűnt, nem esett baja. A következő napon azonban hányással és hasmenéssel küzdött, csaknem egy hét elmúltával pedig vállfájdalomra panaszkodott, majd alvás közben leállt a légzése. A kórházba szállítás sajnos már nem tudott rajta segíteni, az orvosoknak nem sikerült megmenteniük az életét, mint ahogy pedig arról később a CNN is beszámolt, halálát úgynevezett másodlagos fulladás okozta.
Mit jelent a száraz fulladás?
A száraz fulladásnak többféle oka is lehet, ezek közé tartozik azonban, ha valaki fulladásközeli állapotot él át - például úszás, fürdőzés közben -, aminek hatására a légutak görcsösen összehúzódnak, hogy megakadályozzák a víz tüdőbe jutását. Ez átlagosan 30-60 másodpercig tart, ha azonban tovább, a rekeszizom működésében is hiba lép fel, és vákuumot képez a tüdőben, így levegő helyett oda oxigénhiányos vér áramlik. A száraz fulladás pedig ennek az oxigénhiányos állapotnak a következménye.
A másodlagos fulladásnál folyadék is kerülhet a tüdőbe
Hasonlóan súlyos eset a folyadékkal összekapcsolható, nem száraz másodlagos fulladás, melynek során folyadék kerül a tüdőbe, de nem olyan mennyiségben, hogy az rögtön fulladást okozzon. Az összegyűlő folyadék ödémát okozhat a tüdőben, légzési nehézségekhez vezet, így pedig a szervezet nem jut elég oxigénhez, idővel súlyos állapotot kialakítva.
A másodlagos fulladás tünetei már egy órával a fulladásközeli baleset után megjelenhetnek, jellemzően pedig 24 órán belül hírt adnak magukról. Ritka esetben - mint ahogy a fent említett kisfiúnál is - azonban később jelentkeznek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mindenképp oda kell figyelni, és azonnal orvoshoz fordulni, ha egy hasonló esetet követően köhögés, mellkasi fájdalom, nehéz légzés, légszomj, fájdalmas légzés, fáradtság, kimerültség jelentkezik, illetve a viselkedés is megváltozik. Bár a száraz, illetve másodlagos fulladás főként gyermekeknél jelentkezik - és szerencsére viszonylag ritka -, felnőtteknél sem kizárt, különösen, ha például alapvetően is fennáll valamilyen légzési probléma, például asztma.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- trombózis