Életveszélyes lehet nyáron egy hosszabb utazás: 6 dolog, amire nagyon figyelj!
Az ereket és a lábat hosszabb utazásnál veszély fenyegeti.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A trombózis kockázata számos ember életét veszélyezteti, főleg akkor, ha az illetőnél korábban kialakultak már vérrögök. Az állapot után több életmódbeli változtatás szükséges.
Mellette vannak olyan dolgok, amelyekre kiemelt figyelmet kell fordítani. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája elmondta, vajon mi mindenre kell ügyelni a melegebb hónapok során.
Utazás és trombózis: az út előtt konzultálj orvossal!
Nyáron sokan vállalkoznak hosszabb utakra. Akinél előfordult trombózis, előtte mindenképp beszéljen orvosával, mivel a három óránál több ideig tartó utazás jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának kockázatát a folyamatos ülés miatt. Ekkor a hosszabb immobilitás, a lábak lógatása, a kevés folyadékfogyasztás miatt a keringés lelassul, ami melegágya a thrombusoknak.

A repülőn emellé még jön az utastérben lévő száraz levegő, valamint a légnyomásváltozás is. A prevenciós módszerekről a kezelőorvossal szükséges egyeztetni. Lehet, hogy elég a kompressziós harisnya viselése, a bő folyadékfogyasztás, illetve a test és a lábak gyakori átmozgatása. Magas rizikó esetén indulás és visszaindulás előtt LMWH injekcióra van szükség, ha nem szed egyéb készítményt a beteg.
Fontos a sok folyadék és a forróság kerülése
Egész nyáron kiemelt jelentőséggel bír a bő folyadékfogyasztás, mivel a dehidratáció könnyen besűrítheti a vért, és pangás alakulhat ki. Nagy melegekben minimum két és fél-három liter folyadék fogyasztása javasolt. A kávét, teát, alkoholokat kerülni kell.
A nagy melegben a vénák kitágulnak, ami kedvez a vérrögök kialakulásának. Nem ajánlott sokat tartózkodni a tűző napon, a napozást pedig nem szabad túlzásba vinni. Emellett a 34 foknál melegebb termálvizek sem tesznek jót a trombózisra esélyes betegnek.
Aki már átesett trombózison, annak érdemes felhúznia a kompressziós harisnyát, mert az segíti a keringést. Ha a folyamatos viselés nem kivitelezhető, az utazáshoz mindenképpen fel kell venni. A testez simuló ruhadarab a trombózis után nem a legjobb választás, mivel elszoríthatja az ereket. Érdemes gördülő talpú cipőt viselni, mivel ez jól átmozgatja az izmokat, és jó hatással van az izompumpára is.
Kora reggel vagy este érdemes mozogni is, természetesen a kezelőorvossal egyeztetve. A sportolás ugyanis fokozza a vérkeringést, az illető pedig megszabadulhat az esetleges túlsúlyától is. Azonban nem szabad túl nagy terhelést kiróni sem arra a végtagra, amelyben kialakult a vérrög, sem pedig a szívre. A küzdősportokat és a sérülésveszélyes mozgásformákat is kerülni kell.