Duzzadt, kipirult bőr, sárgás, viszkető foltok: megtévesztő tünetekkel jelentkezhet a seborrheás dermatitisz
A seborrheás dermatitisz nem mindig jelentkezik egyértelmű tünetekkel, pedig a pontos diagnózis elengedhetetlen a megfelelő kezeléshez.
Az érintettek nem mindig tudják, mi okozza a korpaszerű lemezkéket, a sárgás, viszkető foltokat a bőrükön, hiszen a seborrheás dermatitisz akár a pikkelysömör tüneteivel is összekeverhető.
Többek közt a pontos diagnózis miatt is fontos a bőrgyógyászati ellátás, ráadásul, ahogyan azt dr. Rózsa Annamária, Dermatica bőrgyógyásza hangsúlyozza, gyerekeknél és felnőtteknél más-más kezelés lehet szükséges.
Seborrheás dermatitisz tünetei
A seborrheás dermatitis valójában gyulladásos állapot, ami elsősorban a fejbőrön okoz tüneteket, de gyakran érinti az arcot, főleg a szemöldökök közötti területen és az úgynevezett nasolabialis redőben az orr és a száj mentén, a mellkast és ritkábban a hátat is. Jellemzői a zsíros, sárga foltokon, a keményebb, fehér lemezkék, a duzzadt, kipirult bőr és esetenként az égő viszketés.
Azért is téveszthető össze a pikkelysömörrel, mert a pikkelysömör is okozhatja kemény, fehér, korpaszerű lemezkék megjelenését. A hajas fejbőrön megjelenő tünetek közt a legfőbb különbség, hogy a psoriasis megjelenése lehet porszerű és ezüstös felszínű, míg a seborrheás dermatitisz sárgás és a felszíne zsírosnak érződik. Ezen túl a psoriasisos területek melletti bőrfelület tipikusan száraz, míg ez nem igaz a másik betegség esetén.
Időről időre kiújulnak a tünetek
A seborrheás dermatitisznek egyelőre nem ismert a pontos kiváltó oka, de a genetikai meghatározottság könnyen tetten érhető. Kisbabáknál már 6-12 hónapos kor között jelentkezhetnek a tünetek, amelyek később, a hormonális változások időszakában, vagyis a kamaszkorban gyakran visszatérnek.
Felnőttek esetében is megfigyelhető, hogy időről időre kiújul a probléma, ezért az erre hajlamosoknál hasznos lehet a megelőző kezelés, a bőrgyógyász által ajánlott termékek használatával. Az is megfigyelhető, hogy bizonyos környezeti hatásokra „tévesen” reagálhat az immunrendszer, ami a seborrheás dermatitisz fellobbanásához vezethet. Ilyen hatások lehetnek többek közt
- egyes tisztálkodó szerek, tisztítószerek, mosószerek,
- száraz levegő,
- a bőrön lévő mikroorganizmusok,
- hormonális változások.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ugyancsak tapasztalat, hogy az immunrendszerre ható betegségek és az idegrendszeri betegségek is felerősíthetik a tüneteket.
A kezelés a tünetektől és az életkortól is függhet
- A seborrheás dermatitisz önmagában nem gyógyítható meg teljes mértékben, a tünetek azonban jelentősen csökkenthetők, sőt a tünetmentesség is elérhető. Enyhe tünetek esetén lokális gyulladáscsökkentő kezelés javasolt, súlyosabb és nem múló tünetek esetén szükséges az orvosi diagnózis és kezelés. E tekintetben pedig nincs egyetlen jó megoldás, hiszen például más ajánlható a gyerekeknek, a kamaszoknak és a felnőtteknek. Utóbbi két csoportnál a fejbőrön jelentkező tüneteknél főként a szelén-szulfid-, a szalicilsav- és a kéntartalmú samponok jöhetnek szóba, de ha például a háttérben gombás fertőzés merül fel, akkor természetesen ezt kell megszüntetnünk - hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, Dermatica bőrgyógyásza.
- A betegség súlyos, fellángoló fázisában sokszor szükséges vényköteles szereket is felírnunk. Elsősorban felnőtteknél lehetnek hasznosak ilyen esetekben a lokális szteroidtartalmú készítmények, amelyek erőteljesen képesek visszaszorítani a gyulladást. Összességében tehát sokat tudunk segíteni az esztétikailag zavaró és esetleg kínzó tüneteken, a fellángolások megakadályozásában, illetve a jó állapot stabilizálásában.
8 étel, ami gazdag niacinban
Bőrgyulladást, álmatlanságot is okozhat a niacin, azaz a B3-vitamin hiánya. Hatékonyan támogatja az idegeket, csökkenti a vérnyomást.
Bőrgyulladást, álmatlanságot is okozhat a hiánya: 8 étel, ami gazdag niacinban
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- autoimmun betegség
A tüdőt, a szívet, a veséket is megbetegítheti a scleroderma: gyakran külső tünetekkel jelentkezik
- egészség
- diagnosztika