Nyáron ugrásszerűen megnő a rovarcsípések száma. A kültéri programokkal együtt járnak, és legtöbb esetben elegendő a helyi kezelésük és fertőtlenítésük. Ahhoz azonban, hogy tudd, milyen bogárral és sérüléssel van dolgod, be kell azonosítanod a csípést és forrását.
Régi tanács, amit ugyan legtöbben nem tartanak be, de a rovarcsípést nem szabad vakarni, mert maga a vakarás általi sebesedés és elfertőződés okozza a legtöbb problémát. A viszketést lehet csillapítani hideg vizes vagy jeges hűtéssel, antihisztamin-tartalmú krémekkel, ecsetelőkkel és spray-vel.
Melyik csípés hogy néz ki?
A speciális rovarcsípéseknek vannak egyedi jellemzőik, amelyekkel jó tisztában lenni, főként a nyaralásokkal és kirándulásokkal teli vakáció időszakában. A legtöbb rovar csípése ártalmatlan, és elegendő helyileg kezelni az otthoni elsősegélykészletből. Ám van olyan marás, amivel azonnal orvoshoz kell fordulni, elkerülendő a komolyabb egészségügyi problémákat, amelyeket a véráramba került maró- és méreganyagok okoznak. Be nem azonosított rovar esetén szintén fokozott elővigyázatosság, és a biztonság érdekében orvosi felülvizsgálat indokolt.
Minden esetben orvoshoz kell fordulni, ha a légutakban, szájban vagy orrban történik a csípés. Ha azonnali és intenzív izzadás, valamint sápadtság, gyorsuló pulzus és lélegzet jelentkezik, sürgősen az ügyeletet kell felkeresni. Galériánkban a legsűrűbben előforduló csípéseket gyűjtöttük össze, hogy segítségül legyenek a rizikós hónapokban.

A pók csípése valójában harapás, és sokáig elhúzódó égető érzéssel jár a sebe. A csípés többpontos, nem egy centruma van. Halvány bőrpírral jár, enyhén viszket és nedvedzik, ami ellen lokális antihisztamin és gyulladáscsökkentő alkalmazható.

A szúnyogcsípés a legáltalánosabb nyáron. A közepén apró fehér folt van, a környékén pedig tömör és kemény a bőr. Az udvara halvány színű, és olyan, mint egy csalánkiütés. A viszketés hamar elmúlik, ha nem vakarják.

Az ágyi poloska csípése apró és egypontos, vagyis a centrumában egy kicsi szúrásnyom van, a pókéval ellentétben. Sokszor több csípés van egymás mellett, és apró fekete pontok is lehetnek benne, ami a poloska ürüléke.

A méhcsípés fokozott odafigyelést igényel, mert sokszor vált ki allergiát. Hamar nagy duzzanat lesz belőle, ami nem színeződik el. Ha nem lép fel allergiás reakció, a fullánk eltávolítása után helyi fájdalomcsillapítás, jéggel való hűtés elegendő.
Fotó: Haykirdi / Getty Images Hungary

A darázscsípés ellen nem elég az antihisztamin, mivel az szerotonint juttat a bőrbe. Nagyobb és duzzadtabb a méhcsípésnél, erős mérges jellegű csípés, fájóan vörös és duzzadt lehet a helye, akár tíz centiméter átmérőjű körben.

A lódarázscsípés hatóanyaga az acetilcholin, és a toxinok miatt hamar begyullad a seb környéke. Mérges csípés ez is, és nem marad fullánk utána. Kemény és elhatárolt a seb, a bőrből kiemelkedik, nagy fájdalommal jár.

A kullancscsípésnél legtöbbször még benne van a sebben a rovar. A piros kitüremkedés nem viszket, ilyenkor tilos krémet rakni a csípésre és az állatra, mert akkor beleereszti a mérgét a szervezetbe. Szakszerű eltávolítás után lehet fertőtleníteni.
Fotó: Adam88xx / Getty Images Hungary

A kullancscsípésnél látható Lyme-kóros gyűrűt már rosszullét és láz kíséri. A közepén csökken a gyulladás, a széleinél erősödik. A vörös körökkel ellátott sebet feltétlenül orvos kezelje, a fellépő tünetekkel együtt.
Fotó: Photographer: James Gathany

A bögölycsípés nagyon fáj, azonnal égő érzést és lobos duzzanatot vált ki, ami fél barack nagyságú is lehet. Ezek az óriási rovarok szúrnak, fertőző anyagot is bejuttatnak és vért is szívnak. Gyulladáscsökkentő és lidocainos kezelés javasolt.

A hangyacsípést a mérges csípések közé sorolják. Az apró és rózsaszín, középen nedves vagy gennyes duzzanatokat helyileg kell kezelni, a viszketést meg antihisztamin-tartalmú krémmel bekenni.

A bolhacsípés kicsi, a test alsó traktusában gyakori. A csípés helye bordó, körülötte piros udvar van. Kellemetlenül viszket néhány napig, amit a patikában kapható hidrokortizonos krémmel lehet enyhíteni.