6 tanács onkológustól, ami segít a daganatok ellen: az étrend is sokat számít

Ezek a hasznos szakértői tanácsok segíthetnek a daganatok elleni küzdelemben.

Rák ellen ételek és életmód
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A daganatos betegekben gyakran erős szándék él, hogy maguk is hozzájáruljanak a kezelés sikerességéhez, ami igencsak növelheti a gyógyulás esélyét. Sokan azonban nem tudják, milyen tanácsokat érdemes megfogadni, és mi az, amiről mindenképp egyeztetni kell szakemberrel. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája segített eligazodni a témában. 

Ezt lehet tenni a daganatkezelés sikerességéért

Alapvetően igaz, hogy az egészséges életmód az onkológiai kezelések alatt is pozitívan befolyásolhatja az életminőséget (ezzel kapcsolatban itt olvashatsz tovább), a kezelések hatásosságát és nem utolsósorban azt az érzést erősítheti a betegekben, hogy van befolyásuk a jövőjükre és az életükre. Pádi doktornő az alapvető tudnivalókat összegezte szakértő tanácsok formájában.

Rák ellen ételek és életmód 23
Fotó: haoliang / Getty Images Hungary

Egészséges táplálkozás

A daganatos betegek számára jól összeállított étrend segít csökkenteni a mellékhatásokat, rendezheti a székelést, javíthatja az étvágyat, összeségében pedig testsúlynövelő hatással bírhat. E tekintetben érdemes szakorvosi tanácsra és dietetikusi irányításra bízni magunkat, de vannak mindenki számára érvényes útmutatások is.

  • Építs be a legtöbb étkezésbe zöldséget és magas rosttartalmú ételeket, mint a teljes kiőrlésű gabonák, magvak, diófélék, hüvelyesek. 
  • Pro- és prebiotikus élelmiszerekkel jó irányba terelhetjük az emésztést. Ezért érdemes gyakran választani joghurtot, kefirt, fermentált (savanyított) termékeket.
  • A feldolgozott hústermékek (szalámik, felvágottak, virslik, stb.) és a vörös húsok fogyasztását ajánlatos visszaszorítani, és lecserélni halakra, szárnyasokra és növényi alapú fehérjékre. Ugyancsak érdemes a „fehér liszt, fehér cukor, fehér rizs” hármasságát időnként felváltani kevésbé feldolgozott opciókra. A „junk food”, vagyis a magas kalóriatartalmú, de szinte nulla tápanyagtartalmú ételek pedig egyáltalán nem ajánlottak. 
  • Keresd az omega-3 és telítetlen zsírsavakban gazdag ételeket, mint például az olívaolaj, diófélék, lenmag, hidegvízi halak. 
  • Limitáld az alkoholfogyasztást, a tömény szeszek kifejezetten kerülendők. 
Rák ellen ételek és életmód 2
Fotó: bojanstory / Getty Images Hungary

- Ugyanakkor a daganatkezelés időszaka nem az a korszak, amikor drasztikus változtatásokba, esetleg fogyókúrába érdemes belevágni, különösen, ha a betegség miatt egyébként is jelentős testsúlyt vesztett a páciens önmagához képest - hangsúlyozza Pádi doktornő.

- Az egészséges táplálkozás alapelvei felé azonban érdemes törekedni, de elsősorban arra kell alapozni, ami ebben a nehéz időszakban segíti a mindennapokat. Tehát például a húsevőknek nem kell lemondaniuk teljesen a húsról, de a több zöldség mindenképpen jó választás. Ugyanígy nem kell méregként tekinteni a fehér cukorra, de limitálni ajánlatos a fogyasztását. 

Rendszeres mozgás

A daganatkezelés alatt sem tilos mozogni, sőt egyenesen ajánlott azt megtenni, hiszen csökkenti a fáradtságot, az elerőtlenedést, a stresszt. Azoknak, akik nem éreznek ehhez erőt, legalább arra kellene törekedni, hogy megtörjék az egész napos ülés vagy fekvés periódusait. Szakértő segítséggel érdemes felépíteni egy napi mozgási rutint, amibe belefér egy kis kardiomozgás, ami megdolgoztatja a szív-érrendszert, és egy kis izomerő-fejlesztés, ami nem csak a csontritkulás ellen hat, de szinte minden szervrendszernek jót tesz.

Nem kell sportolói szintre gondolni, elég egy tempós sétát, szobabiciklizést, néhány guggolást vagy kis súlyok mozgatását megcélozni, akár baráti vagy családi programként - kinek-kinek állapota szerint. Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Jó alvás

Napi 7-8 óra alvás nemcsak a fizikai egészséghez szükséges, de a megküzdési képességet és a hangulatot is pozitívan befolyásolja - ez pedig igen fontos a daganatos betegeknél. Ezért ajánlott nagy gondot fordítani az alváshigiéniára, tehát lehetőleg sötétben, megfelelő körülmények közt, képernyő nélkül elaludni, még éjfél előtt. Komoly alvászavaroknál pedig nagy segítség lehet a szomnológiai kivizsgálás és kezelés.

Környezeti mérgek kerülése

Számos olyan anyagot ismerünk, ami növeli a daganatos megbetegedések rizikóját, és a kezelés sikerességére is hathat. Ilyenek a dohányzásból származó anyagok, az azbeszt, a sztirol (a hungarocellben található anyag), a formaldehid és a tetraklór-etilén (egyfajta vegytisztító oldószer). Amit lehet, érdemes elkerülni!

Stresszkezelés

A stresszt nem lehet kiiktatni az életünkből, különösen egy nehéz időszakban. De kezelni, a hatásait csökkenteni lehet, és ajánlatos is. Mindenkinek olyan módszert érdemes ehhez választani, ami elfogadható számára, legyen az séta, meditáció, jóga, beszélgetés vagy csak napi néhány perc, amikor magára figyelhet. Aki professzionális segítséget keres, csatlakozhat betegcsoportokhoz, fordulhat mentálhigiénés segítőhöz, pszichológushoz. Erősen stresszcsökkentő hatású az is, ha tisztán látjuk, milyen kezelést miért kapunk, mi fog történni, mire számíthatunk. Erről szakember tud tájékoztatni, bátran kell kérdezni. 

Rák ellen ételek és életmód
Fotó: Valeriia Sivakova / Getty Images Hungary

Érzelmi és a gyakorlati segítség

Kutatások bizonyítják, hogy azok, akiknek van támogató érzelmi hátterük, jobb minőségű és hosszabb életet élnek - és ez igaz daganatos betegeknél is. Ugyancsak nagy segítség, ha megfelelő fizikai támogatást kapunk és fogadunk el nemcsak a családtól, barátoktól, de akár a fájdalomcsillapítás terén is.

- Egy daganatos beteg fájdalmai és bizonytalanságai valósak és érvényesek, még akkor is, ha ezeknek nincs feltétlenül fizikai oka - hangsúlyozza dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája.

- Éppen ezért mindent meg kell tenni, hogy a fájdalmakat csökkentsük, az életminőséget javítsuk, és a lehető leginkább vonjuk be a beteget a saját életének irányításába, hiszen minél cselekvőképesebbnek érzi magát valaki az adott helyzetben, annál nagyobb belső energiákat tud mozgósítani a gyógyulás érdekében. 

8 élelmiszer, ami fokozza a rák kockázatát: az elkészítési mód is sokat számít

A rák kialakulásában bizonyos élelmiszerek és az elkészítési módjuk is szerepet játszhat.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük