Hogy kell pulzust mérni? Ezt vedd alapul, hogy megállapítsd, normális-e a tiéd

Van, amikor az alacsonyabb pulzusérték sem számít kórosnak.

Pulzusmérés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pulzusból, a jó és rossz értékekből is, sok minden kiderül. A pulzus megtalálása és helyes mérése nagyon fontos, mivel a vérnyomás értékeivel is összefügg.

Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az erős szívdobogás esetleges okairól és a pulzus mérésének szabályairól beszélt.

Mi a pulzus pontosan?

A pulzus a percenkénti szívverések száma, mely az erek ritmikus tágulását eredményezi. Ez utóbbi annak köszönhető, hogy a növekvő vérnyomás tágítja az erek rugalmas falát. Ez a pulzálás a test bizonyos pontjain könnyebben érezhető, elsősorban ott, ahol a nagyobb artériák közelebb futnak a bőrhöz. Leginkább a nyaknál és a csuklónál szokták kitapogatni a pulzust, ami fizikai és lelki megterhelés, stressz hatására normális esetben is változik. 

Így kell megtalálni és mérni a pulzust

Fordítsd a kezedet úgy, hogy a tenyered legyen felfelé. Mérj körülbelül kétujjnyi távolságot a csukló vonalától, a hüvelykujj vonala felé tájolva. A másik kéz hüvelykujjával érezni fogod a szívverésed pulzálását. A nyakon jellemzően a mutató- és középső ujjat egymás mellé téve tudod kitapintani a pulzust, az állkapocs alatt, nagyjából az ötös-hatos fog alatti területen.

Kitapintható még a szívverés a térdek alatt, a könyök belső felén kinyújtott karnál, a halántékon, az ágyéknál és a talp belső felén is. Ha megvan a pulzus, nézz egy másodpercmutatós órát, és számold a szívveréseket pontosan egy percig.

A lassabb és gyorsabb pulzus okát is érdemes tisztázni

A pulzusnál a 60 és a 80 közé eső percenként mért érték tekinthető normálisnak. Az értéket megemelheti az aktivitás, az idegesség, a félelem, melyet akár az orvosi vizsgálat is kiválthat. Az igazán edzett személyeknél a 40 és 60 közti pulzusérték sem tekinthető kórosnak, hiszen a fittség jellemzően lelassítja a szívverést. 

A magas pulzusszám sem ritka jelenség, és gyakran együtt jár az alacsony vérnyomással. Ennek oka, hogy az okos szervezet kompenzálni próbál. Ha a túl alacsony vérnyomás nem tudja elég oxigénhez juttatni a szöveteket, felgyorsul a szívverés, hogy több vér kerüljön a rendszerbe. Ugyanakkor a szívritmuszavar is okozhat alacsony vérnyomást, ami magas pulzusszámmal jár.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az éves kardiológiai vizsgálat javasolt

Mindenkinek ajánlott részt venni egy kardiológiai kivizsgáláson, aki erős szívdobogást, hirtelen bedobbanásokat, kimaradásokat, gyengeséget, tartós kimerültséget, mellkasi szorítást vagy légszomjat tapasztal. Ugyanígy gyanús lehet, ha nem derül ki, mi okozza a rendszeres fejfájást, a szédülést, illetve a váratlan eszméletvesztést.

Ma már számos olyan műszeres vizsgálat, többek közt nyugalmi és terheléses EKG, szívultrahang áll rendelkezésre, melyekkel gyors, pontos diagnózishoz lehet jutni, és megkezdődhet a személyre szabott kezelés, illetve az optimális pulzus- és vérnyomásérték beállítása. 

Az egészséges étkezés a szív- és érrendszernek, így a vérkeringésnek is jót tesz. Nem mindegy azonban, hogy miből mennyit eszel.

10 egészséges étel, amit akár túl is lehet adagolni

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük