Zsibbadás, gerincfájdalom

A porckorongsérv tünetei

A betegség a mozgásszegény életmód következménye, és súlyos esetben akár bénuláshoz is vezethet. Előzd meg a bajt!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Korábban főleg a negyven év feletti korosztályt érintette a betegség. Ma azonban az irodai munkáknak és a mozgásszegény életmódnak köszönhetően mind gyakrabban fordul elő a betegség a húsz-, illetve harmincéves korosztály körében is.

Gyakori tünetek

  • Ágyéki és nyaki gerincfájdalom.
  • Korlátozott mozgás.
  • Zsibbadás.
  • Végtagokba kisugárzó fájdalom.
  • Érzészavar.
  • Súlyosabb esetben bénulás.
  • Vizelési, székelési zavarok.

Porckorongkopás

Az emberi csontrendszer legfontosabb eleme vitathatatlanul a gerincoszlop. Ez a tartószerkezet csigolyákból, porckorongokból, valamint ízületekből, szalagokból és izmokból áll. A porckorongok szerepe, hogy rugalmassá – és ezáltal kevésbé sérülékennyé – tegyék a gerincet. A porckorongok két részből állnak: külső, szilárdabb részük óvja őket a külső behatásoktól, belső gél állagú részük pedig a rugalmasságért felelős. Ez a belső mag normál esetben sok vizet képes megkötni. Ha azonban a kor előrehaladtával, a genetikai tényezők következtében, a rossz testtartás vagy a rendszeres túlterhelés miatt vízmegkötő képessége lecsökken, porckopásról beszélünk.

És kialakul a porckorongsérv

Ha a porcok kevés vizet kötnek meg, előbb-utóbb a porckorongok külső, vastagabb része berepedezik, végül szétszakadozik. Mindennek következtében a belső kocsonyás mag kitüremkedik. A kitüremkedett sérv nyomja a gerincoszlop idegeit, azok gyulladását okozva. Ezenkívül pedig az érintett gerincszakasz melletti izmok reflexszerű összehúzódása is bekövetkezik. Mindez egyrészt erős fájdalommal jár, másrészt előidézi az adott gerincszakasz korlátozott mozgását, valamint stabilitásának hiányát. A porckorongsérv leggyakrabban a gerinc ágyéki, valamint nyaki szakaszán alakul ki. Az esetek 60-70%-ában a negyedik és ötödik ágyéki csigolya között alakul ki a sérv. Ez a terület ugyanis igen komoly terhelésnek van kitéve a mindennapi élet során.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A porckorongsérv kezelése

Az orvosi kezelés során mindig figyelembe veszik a betegség stádiumát. Amennyiben a porckorongsérv nincs előrehaladott állapotban, úgy a cél a fájdalom enyhítése. Ez gyógyszeres kezelés, valamint izomlazítók formájában történik. Továbbá gerinckímélő életmód és gyógytorna javasolt. Ha azonban a betegség állapotából kifolyólag a konzervatív kezelési módszerek kevésnek bizonyulnak – valamint különösen bénulás esetén –, ortopédiai műtétre van szükség.

Előzd meg a bajt!

  • Kíméld a gerincedet nem különösebben megerőltető tornával, jógával.
  • Ha nehezebb súlyokat emelsz, először mindig guggolj le, soha ne lehajolt testhelyzetből emelj!
  • Felejtsd el a magas sarkú cipőt, ha gerincproblémáid vannak! Amennyiben nagyon ragaszkodsz hozzá, akkor is maximum napi egy-két órát viseld – ugyanis erősen megviseli tested tartóoszlopát. Otthon pedig legjobb, ha mezítláb jársz.
  • Ügyelj a testsúlyodra! A fölös kilók nagyon megterhelik a gerincet.
  • Ha bevásárolsz, és nehezebb súlyokat cipelsz, mindig figyelj arra, hogy a két oldalra jutó súlyt egyenletesen oszd el.
  • A hosszas egy helyben állást, ugyanakkor a több órán át tartó ülést is jobb, ha kerülöd. Legalább óránként egyszer változtass a testhelyzeteden – nyújtózz, tornázz egy kicsit.
  • A reggeli felkelést követően lassan, óvatosan járasd be izmaidat!
  • Az úszás – különösen a hátúszás vagy a szabályosan végzett mellúszás – segít megerősíteni hátizmaidat.
Ezt is szeretjük