A 4 óriási tévhit a pikkelysömörrel kapcsolatban - Nem csupán egy bőrbetegség

A pikkelysömör egy autoimmun betegség, mely a lakosság 2-3%-át, azaz mintegy 125 millió embert érint világszerte.

Pikkelysömör tévhitek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pikkelysömörről számos gyakori tévhit él a köztudatban, melyek egy része rendkívül megnehezíti a betegek társas kapcsolatait.  

Az emberek jellemzően azt gondolják, hogy csupán egy esztétikai problémáról, bőrbetegségről van szó, pedig a pikkelysömör, más nevén psoriasis valójában egy autoimmun betegség, mely a szervezet immunrendszerének túlműködése miatt jön létre.

Ezek a leggyakoribb tévhitek

Az sajnos még nem tisztázott, hogy miért alakul ki, de annyi biztos, hogy a tüneteket a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok okozzák. Ahhoz, hogy megértsd, miért fontos a tájékoztatás, nézzük, mely főbb tévhitek nehezítik meg a pikkelysömörös betegek életét.

A pikkelysömör fertőző

Ez az egyik leggyakoribb tévhit. Mivel a psoriasis a szervezet belső folyamatai miatt alakul ki, és nem egy külső „forrásból” szerzett betegség, ezért nem lehet elkapni mástól sem testi kontaktussal, sem uszodában, sem bármilyen egyéb módon.

GettyImages-1216211978
Fotó: Catherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

A pikkelysömör csak egy bőrprobléma

A pikkelysömörnek ugyan bőrtünetei vannak, ami a hámsejtek túlzott mértékű termelődése miatt jön létre, de ez a folyamat az immunrendszer túlműködése miatt alakul ki. Pontosan ezért nem csak a bőrt érinti, sajnos számos szövődmény, úgynevezett társbetegség is megjelenhet mellette. A betegek 24,2%-ánál legalább egy, 29,7%-uknál két vagy több társbetegség kíséri a pikkelysömört, mint például ízületi gyulladások, szív- és érrendszeri betegségek, depresszió, kettes típusú cukorbetegség, metabolikus szindróma.

Diétával ki lehet gyógyulni a psoriasisból

Az egészségtelen ételek, például a finomított cukor, a zsíros, vörös húsok, feldolgozott élelmiszerek, súlyosbíthatják a tüneteket, illetve úgynevezett fellángolásokat indíthatnak el. Emiatt az egészséges életmódra való áttérés akár szemmel látható javulást is hozhat, de magát a betegséget nem gyógyítja meg. Az egészséges étrend inkább „csak” egy elengedhetetlen alappillére a pikkelysömör kezelésének.

A nem megfelelő higiénia miatt alakul ki

A pikkelysömör genetikai eredetű betegség, semmi kapcsolat nincs tisztálkodási szokásaink és a betegség kialakulás között. Elterjedt tévhit még, hogy csak egyetlen fajtája létezik a pikkelysömörnek, hogy csak felnőttkorban alakulhat ki, hogy nincsen rá semmilyen gyógymód, hogy csak az ekcéma egyik fajtája ez a betegség, vagy az, hogy csak a bőrön jelentkezik a probléma - ezek mind alaptalan hiedelmek a betegséggel kapcsolatban.

GettyImages-1472540477
Fotó: Aamulya / Getty Images Hungary

A pikkelysömör lelki válsággal is együttjárhat

Mint látjuk, a leggyakoribb tévhitek között is vannak olyanok, melyek a betegek társas kapcsolatait alapjaiban nehezítik meg, például az, hogy a bőrtünetek fertőzőek, vagy hogy a beteg nem tisztálkodik megfelelően. Sokan ezek miatt a tévhitek miatt sajnos idegenkednek a psoriasisos betegekkel való érintkezéstől. Érthető, hogy a pikkelysömörös betegek nagyjából 80%-a érzi úgy, hogy a betegség megjelenése óta jelentősen romlott az általános érzelmi állapotuk, nem boldogulnak ugyanolyan könnyen emberi kapcsolataikban, ebből kifolyólag nem is teljesítenek olyan jól a munkahelyen vagy az iskolában. 

Részben a környezet reakciói, illetve a szervezet belső kémiai folyamatai miatt, melyek az autoimmun betegség nyomán alakulnak ki, a pikkelysömörös betegek 39%-kal nagyobb valószínűséggel válnak depresszióssá, 31%-kal nagyobb eséllyel pedig szorongásos beteggé. Sokan bezárkóznak, nem járnak társaságba, végül elszigetelődnek. A szemmel látható bőrtüneteik okán önértékelésük is számottevően csökken, ami még inkább erősíti a mentális betegségek kialakulásának valószínűségét.

Természetesen a fizikai kellemetlenségek, melyek ezzel a betegséggel járnak, és a társbetegségek kialakulása is újabb fokozott érzelmi stresszforrást jelentenek a páciensek számára, a túlzott mértékű stressz pedig úgynevezett fellángolásokat indíthat be, vagy súlyosbíthatja a már fennálló tüneteket. Amennyiben pikkelysömörrel él, fontos, hogy orvosával rendszeresen konzultáljon, tartsa a kapcsolatot.

Így kezeld

Bár a betegség kialakulása jelen tudásunk szerint nem megelőzhető, és a betegség véglegesen nem gyógyítható, azonban a mai modern terápiákkal a betegek túlnyomó többsége tünetmentessé tehető. A kezelési tervet minden esetben orvos állítja fel, nagyon fontos ennek pontos betartása és követése a terápia során.

9 dolog, ami tovább rontja a pikkelysömör tüneteit - Olvass tovább!

A pikkelysömörös betegek pontosan tudják, hogy betegségük egy-egy nyugodt, tünetmentes időszak után képes újra és újra fellángolni.

9 dolog, ami belobbanthatja a pikkelysömör tüneteit: így lehet visszaszorítani

A pikkelysömör tüneteit különböző rizikófaktorok lobbanthatják be, amiket az érintetteknek érdemes elkerülniük.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük