Amikor a viszkető fejbőr jelzi a betegséget: a 4 leggyakoribb probléma a kellemetlen tünet mögött

A viszkető fejbőr kellemetlen tünet, ami betegségre is felhívhatja a figyelmet.

Viszkető fejbőr okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A viszketés sokakat érintő, rendkívül zavaró panasz, ami komoly diszkomfortérzetet okoz, és a mindennapokra is rá tudja nyomni a bélyegét. A vakarózást nehéz abbahagyni, ugyanakkor irritációhoz, sőt egy idő után akár fájdalomhoz is vezethet.

A kellemetlenség testszerte bárhol jelentkezhet, a fejbőrön is gyakori. A hátterében sokféle tényező meghúzódhat, a nem megfelelő higiéniától, az idegeskedéstől és a hajápoló készítményekre adott allergiás reakciótól kezdve a különböző betegségekig.

Viszkető fejbőr okai

A fejbőr viszketésének legáltalánosabb oka, azon túl, hogy ráférne egy mosás, az, hogy a hajmosás során nem öblítik ki kellőképpen a sampont vagy a balzsamot. A panasz, ami gyakran kéz a kézben jár a korpásodással, olykor egy-egy stresszesebb időszakban is jelentkezhet, pszichés problémák esetében kényszeres pótcselekvéssé válhat.

Előfordul, hogy az alapos tisztítás és a samponcsere sem segít. Amennyiben a viszketés nem múlik, akadályozza a munkavégzést vagy az éjszakai pihenést, fájdalmat okoz, bőrgyógyász felkeresése javasolt. Miután a szakember meghatározta a problémát, célirányos kezeléssel jó eséllyel meg lehet szabadulni a bosszantó tünettől.

Seborrheás dermatitisz

A seborrheás dermatitisz krónikus gyulladásos betegség, ami pikkelyes, száraz, sárgás foltokkal, makacs korpásodással jár. Többnyire a fejbőrön és az arcon, valamint a fülek környékén jelenik meg, de a test más pontjain is előfordulhat. A korpa a hajon túl jellemző a szemöldökben, férfiaknál pedig a szakállban. Az érintett területek viszketőssé és fájdalmassá válhatnak, a panaszokat hajhullás is kísérheti.

Kialakulásának pontos okai nem ismertek, a genetikai faktorokon túl a megfigyelések szerint legyengült immunrendszerrel járó állapotokban, valamint egyes neurológiai betegségek, például Parkinson-kór esetében gyakoribb. A betegséget a Malassezia nevű gombával is kapcsolatba hozták. Száraz, hideg levegő, stressz hatására a tünetek fellángolhatnak, fokozódhatnak.

Kontakt bőrgyulladás

Kontakt bőrgyulladás esetén a bőrrel közvetlenül érintkező anyag gyulladást vált ki. Sokféle anyag okozhatja, például tisztálkodási szerek, kozmetikumok, illatanyagok, növények és ékszerek is. Az sem kizárt, hogy az érintettek olyan készítményre lesznek túlérzékenyek, amit egyébként már régebb óta panaszmentesen használtak.

A tünetek lehetnek enyhék, mint például a bőrpír, súlyosabb esetben viszont érzékeny hólyagok is képződhetnek. Gyakran jelennek meg piros kiütések, a bőr száraz és viszkető lehet. Általában problémához vezető anyag beazonosítására, illetve kerülésére van szükség, amennyiben ez megtörtént, többnyire néhány nap vagy hét alatt elmúlik a kellemetlenség.

Pikkelysömör

A pikkelysömör egy sokakat érintő bőrbetegség, többnyire vörös, hámló foltok jelzik, leggyakrabban a könyökökön, a térdeken, a fejbőrön vagy a háton, deréktájon alakul ki. Több fajtája is létezik, a legelterjedtebb az úgynevezett plakkos pikkelysömör. A krónikus, elhúzódó plakkos pikkelysömörrel élők jelentős része szenved a fejbőr érintettségétől is. A fejbőrön jelentkező pikkelysömör jellegzetes tünete a szárazság, a korpára hasonlító, pikkelyesen, foltokban hámló bőr, az égő, viszkető érzés, valamint a száraz bőrdarabok eltávolítására tett kísérletek, kapargatás következtében jelentkező vérzés és hajhullás.

Atópiás dermatitisz

Az atópiás dermatitisz, más néven atópiás ekcéma gyakori, gyulladással járó bőrbetegség, ami általában már csecsemő- vagy kisgyermekkorban jelentkezik. Kialakulásában környezeti és genetikai tényezők is szerepet játszhatnak. Van, hogy hosszasan fennáll, de az sem ritka, hogy hol elmúlnak, hol kiújulnak a tünetek, szerencsés esetben pedig egyszerűen kinövi a kicsi. A bőrszárazság olykor elviselhetetlennek tűnő viszketéshez vezethet, a vakarás pedig tovább ront a helyzeten. Az érintett terület elszíneződhet, idővel keményebbé, repedezetté válhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A fejbőr viszketését előidézheti még a különböző élősködők, ótvart okozó baktériumok vagy például a fejtetű megtelepedése, valamint a testszerte jelentkező viszketéssel járó állapotok, például a diabétesz miatti magas vércukorszint. Ezek a problémák általában nem múlnak el maguktól, így az elhúzódó fejviszketéssel mindenképp szakemberhez kell fordulni.

Mikor kóros a hajhullás?

A hajhullás bizonyos kereteken belül teljesen természetes folyamat, amelyet akár az időjárás vagy a genetika is befolyásolhat, de komolyabb problémák első tünete is lehet.

Napi hány hajszál elveszítése számít kórosnak? Betegséget is jelezhet

A hajhullást többek között gyulladás, tápanyaghiány vagy pajzsmirigybetegség is okozhatja.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük