Infarktusnak, gyomorfekélynek hiszik a betegséget - Pedig egész másról van szó!
Súlyos következményekkel is járhat, ha nem tudod, mi bajod.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A pánikroham vagy a pánikolás kifejezéseket egyre többen használják nehezen kezelhető helyzetek vagy stressz esetén, pedig a valóság ehhez képest teljesen más.
Ahogy a fizikai tünetek kapcsán is gyakori a félrediagnosztizálás: a pánikrohammal együtt járó szimptómákat sokan szervi okoknak akarják tulajdonítani, összekeverik például a pánikrohamot egy szívinfarktussal. Fontos azonban tisztában lenni a különbségekkel.
A pánikroham jellemzői
Rengeteg tévhit kering ezekről a tünetekről és a roham átéléséről is, az igazság azonban az, hogy a pánikrohamnak látszólag nincs különösebb kiváltó oka. A pánik az agy túlzó reakciója valamire, ami talán nem is érzékelhető tudatosan: például egy enyhe, belső fájdalom érzetére. Előfordulhat az is, hogy a pánik valamilyen fóbia kísérője, például a nagy terektől vagy a tömegtől való félelemé.
Pánikroham vagy pánikbetegség?
Pánikrohamot jó eséllyel az emberek legalább 15%-a él át életében, a nőket gyakrabban érinti. Pánikbetegségnek a rohamok ismétlődése számít, ez legtöbb esetben még 25 éves kor előtt jelentkezik.
A pánik lehet spontán megjelenő érzés, ekkor szinte a semmiből jön elő a kontrollálhatatlannak tűnő roham, de előfordulhat szorongásos pánik is. Utóbbi azoknál jellemző főként, akik korábban már éltek át pánikrohamot, ekkor ugyanis az egyén nagy eséllyel fél, szorong a következőtől.
Halálfélelem kerít hatalmába, úgy érzed, nincs uralmad az események felett, kicsúszott a kontroll a kezedből, rád törhet menekülési vágy. Közérzeted hirtelen rosszabbá, sőt, elviselhetetlenné válik, erős szorongás jelenik meg. Milyen vészjelekkel érdemes még pszichológushoz fordulnod? Korábbi cikkünkből megtudhatod.
A pánikroham fizikai tünetei és a téves diagnózisok
A pánikrohamok szinte minden esetben járnak fizikai tünetekkel is, így aki nincs tisztában a betegségével, gyakran érezheti úgy, hogy valamilyen súlyos kór tünetei jelentkeznek nála, és ez a félelem még erőteljesebben táplálja a pánikot. A pánikroham a legtöbbször az alábbiakkal jár együtt.
- Fejfájás.
- Légszomj.
- Gyomorgörcs.
- Nehéz nyelés.
- Fuldokló érzés.
- Gyengeségérzés.
- Mellkasi fájdalom.
- Szédülés, émelygés.
- Hevesebb szívverés vagy szívritmuszavar.
- Hidegrázás, remegés vagy éppen hőhullám.
Legtöbb esetben a szorító mellkasi érzés, illetve a szapora szívverés és a fuldoklás miatt szívinfarktussal keverik össze a pánikrohamot. Gyakran odázzák el a kérdést maguk az orvosok is, ha a kivizsgálást követően szervi probléma nem állapítható meg. Ugyanez a helyzet a gyomorbántalmakkal is: a görcsös fájdalom vagy hirtelen gyomorégés mögött sokan fekélyt sejtenek, esetleg a nyelési nehézségek miatt refluxot.
A pánikroham, pánikbetegség kezelése
Fontos tudni azonban, hogy a pánikroham során fellépő fizikai érzések valódiak, így a probléma elhanyagolása idővel, az újabb és újabb rohamok hatására valóban vezethet fizikai betegségekhez. A pánikrohamok megterhelik a szervezetet, illetve növelik a szívbetegségek, köztük az infarktus kialakulásának kockázatát.
Fontos, hogy amennyiben orvoshoz fordulsz a problémáddal, és nincs szervi baj, kérj egy beutalót a körzeti pszichológushoz vagy pszichiáterhez: az ellátást ekkor a társadalombiztosításod fedezi. Ha megengedheted, keress fel egy számodra szimpatikus szakembert. A pszichológus részletes diagnózist ad tüneteid alapján a betegségedről, és feltérképezi annak kiváltó okait. Pánikbetegség, illetve szorongás esetén kognitív viselkedésterápia segítségével tanulhatod meg, hogyan kezeld a pánikot, illetve megoldást találtok a problémára is.
OLVASD EL EZT IS!

- depresszió
- pánikbetegség
2+1 pszichés betegség, ami miatt garantáltan elhízol

- pánikbetegség
- tünetek és betegségek
Izzadás és fokozott szívverés: a pánikroham 4 biztos jele

- szorongás
- tünetek és betegségek