3 hétköznapi vészjel, amivel pszichológushoz kell fordulnod

Rendszeresen szorongsz, vagy párod nélkül nem tudsz döntést hozni? Talán komoly lelki gondok állnak a háttérben.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már senkire nem tekintenek őrültként azért, mert pszichológushoz jár. Ennek ellenére még mindig sokan tartanak attól, hogy vajon mit szólna hozzá a környezetük, ha ilyen típusú segítséget kérnének. Pedig nagy megkönnyebbülést jelenthet, ha megszabadulsz egy-egy problémától, ami talán nem is tűnik olyan nagy dolognak, de valójában életminőségedet rontja. Olyan hangulati, önértékelési, illetve kapcsolati zavarokat mutatunk be, melyek esetén érdemes szakember segítségét kérned.

Nem szégyen, hanem hasznos segítség

Sokakban annyi negatív élmény halmozódik fel az évek során, hogy ennek következményeként könnyen kialakulhat szorongás, túlzott félénkség és sok hasonló probléma, ami aztán kihat a mindennapokra.

A segítség nem elérhetetlen, és nem is feltétlenül gyógyszeres kezelést jelent, ma már rengeteg nagyszerű terápiás módszer válogathatsz. Arról nem is beszélve, hogy a pszichológus segít közelebb vinni önmagadhoz, hiszen egy ilyen terápia rengeteget tesz hozzá a meglévő önismeretedhez.

Hangulati zavarok - szorongás

A túlzott aggodalmaskodás, félelemérzés, ingerlékenység, fáradékonyság, dekoncentráltság mind olyan tünetei a szorongásnak, amit nem biztos, hogy könnyen beazonosítasz. A szorongásos időszakokban nagyon nehezen tudsz ellazulni, és sokszor gondjaid lehetnek az alvással, illetve a libidóddal is. Az állapot akkor okoz komoly problémát, ha akadályoz a mindennapi tevékenységedben, de nem szükséges ezt megvárnod. Előbb is kérhetsz segítséget.

A szorongás és hangulatingadozás gyakran vezet depresszióhoz. Ha nem kapsz megfelelően kezelést, könnyen vezethet különböző függőségekhez is - az érintettek gyakran próbálják alkohollal vagy gyógyszerekkel ideiglenesen oldani a bennük lévő feszültséget. A hangulati zavarok - gyógyszer nélküli - terápiája beszélgetésekből áll, melyek során a szakember azonosítja a téveszméket, amik a szorongás kialakulásához vezettek. Ezt követően megtanít felülírni őket, és tudatosan kezelni a gondolataidat.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Önértékelési zavarok - túlzott kishitűség

A kishitű ember rettentően fél a kudarctól, de leginkább attól, hogy mit szólnak hozzá mások. A félénkség nem számít betegségnek, sokkal inkább tartozik az ilyen típusú emberek alapvető jelleméhez. Tehát egyáltalán nem baj, ha egy egészséges szinten visszahúzódó vagy. Ehhez gyakran társulnak olyan pozitív tulajdonságok, mint a precizitás, az empátia vagy a megbízhatóság.

Ám, ha túlzott mértékben érvényesül, nagyon megnehezítheti az életedet. Gátol a céljaid elérésében, kapcsolatok teremtésében, érdekeid érvényesítésében és abban, hogy jól tudd érezni magad.

Az önértékelési zavarokat a pszichológus sok-sok beszélgetéssel, szituációs gyakorlatokkal segít azonosítani. Abban is támogat, hogy levetkőzhesd a hosszú idő alatt felgyülemlett rossz beidegződéseket.

Szeretnéd tudni, mennyire vagy félénk? Egészséges szinten, vagy túlzott kishitűséged már önértékelési zavarnak számít? Töltsd ki tesztünket, és kiderül!

Kapcsolati zavarok - görcsös ragaszkodás a partnerhez

A kapcsolatfüggőségben szenvedő - más néven kodependens - nem bír létezni egyfajta felügyelő személy nélkül, aki vezeti helyette az életét. Másra támaszkodik, és áthárítja a döntéshozatalt. Szüksége van arra, hogy határokat szabjanak meg, de ezek valójában a saját önkorlátozásai.

Partnerében tudat alatt sokszor a szülőpótlékot látja, nem mer felelősséget vállalni saját életéért, érzelmileg éretlen. Mindez gyakran kiegészül szorongással, és az érintett inkább benne marad egy rossz kapcsolatban, csak ne kelljen egyedül maradnia. Ha az mégis véget ér, rögtön beleugrik a következőbe, mert így érzi magát biztonságban.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha a leírásból felismerted magad, tartsd szem előtt, hogy a kapcsolatfüggőségen lehet segíteni - ez elsősorban rajtad múlik. Az első és legfontosabb lépés a felismerés, illetve az önmagadnak való beismerés. Ezután már könnyű eljutni a szakemberig, aki pszichoterápiát alkalmazva segít megszüntetni a függőséget. Csak úgy, mint más pszichológiai függés vagy szenvedélybetegség esetén, a csoportos foglalkozások a kodependencia esetén is sokat segíthetnek. Kattins a Magadért Alapítvány holnapjára!

Ezt is szeretjük