Ilyen, ha göbös a pajzsmirigy - 5 kérdésre ad választ az endokrinológus
A pajzsmirigy göbös megbetegedése igen sok embert érint, és gyakran komoly aggodalommal tölti el az illetőt, mikor megkapja a diagnózist.

Bárki számára ijesztő lehet duzzanatokat vagy göböket kitapintani, pláne a nyak környékén. Azonban kevesen tudják, hogy pajzsmirigy göbök, bár rosszindulatú elváltozásokra is utalhatnak, gyakran ártalmatlanok.
Legyen szó a pajzsmirigynek a túlműködéséről, vagy alulműködéséről, a pajzsmirigyvizsgálat során mindenképpen megvizsgálják a göbök jelenlétét. Tudni kell azonban, hogy elég gyakran előforduló tünetről van szó. A problémakörrel kapcsolatos aggályokat dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája oldja fel.
A pajzsmirigygöbök mindig okoznak tüneteket?
A pajzsmirigygöbök több méretben is előfordulhatnak, és hogy okoznak-e tüneteket, az attól függ, hogy mekkora göbbel is állunk szemben. Az egészen apró elváltozások rendszerint nem okoznak panaszt, így ezekre legtöbbször ultrahangvizsgálat során derül fény. A göbös strúma, azaz a szerv megnagyobbodása ellenben gyakran nyelési nehezítettséggel, rekedtséggel, gombócérzéssel jár, sőt, sokszor ki is tapintható, illetve látható.

Együtt járhat a pajzsmirigy túl-, illetve alulműködésével?
Az, hogy valakinél keletkeztek göbök, az még nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigy túl sok vagy túl kevés hormont is termel - bár az esetek többségében a szerv hormontermelési zavara is jelen van mellette. Léteznek hormontermelő göbök, és ha a mirigy megnagyobbodik, úgyszintén fokozottá válhat a hormontermelés.
Hogy kell kezelni a pajzsmirigy göböket?
Ez attól függ, milyen méretű, hogyan nő, és hogy okoz-e panaszt. Amennyiben egy centiméternél kisebb, úgy csupán rendszeres kontrollt, ellenőrzést igényel. Egy centiméternél nagyobb göbök esetén aspirációs citológiára van szükség a göb természetének megismerésére, rosszindulatúságának kizárására. Szükség esetén műtét is szóba jöhet. Természetesen, ha túl- vagy alulműködéssel jár, gyógyszeres kezelés, esetleg izotópos terápia indokolt. Fontos, hogy az alkalmazott kezelés mindig egyénre szabott.
Mikor utalhat rosszindulatú elváltozásra?
Előfordulhat, hogy rosszindulatú elváltozásra utal, ám ezt először nem lehet megmondani. Viszont általánosságban elmondható, hogy a göbök két típusa közül a hideg göbök gyakrabban rosszindulatúak, valamint az egy centiméter felett állhat fenn a gyanú. A kérdés eldöntéséhez vékonytű biopszia szükséges - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.

Kiújulhatnak a göbök?
Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon kiújulhatnak-e a göbök. A szakértő szerint kiújulni nem újulnak ki, ám újabbak sajnos keletkezhetnek. Éppen ezért, ha valakinél egyszer már keletkeztek, úgy érdemes rendszeres kontrollra járni.
10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
A pajzsmirigy megfelelő működését támogatják egyes vitaminok és ásványi anyagok is, ilyen esetben különösen hasznos a szervezet számára a cink, a szelén, illetve a jódhiányos pajzsmirigy-alulműködés esetén természetesen a jódban gazdag ételek.
10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary
- pajzsmirigy göb
- ultrahang
- izotópvizsgálat
- endokrinológia
- tünet
- kezelés
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigy túlműködés
- Életmód
Olvastad már?
OLVASD EL EZT IS!

- radioaktív
- csernobil