Sokan azt hiszik depresszió, pedig hormonzavar áll a háttérben – Mikor kell vérvételre menni pszichológus helyett?
Sokan a nehéz időszakokat okolják a szorongás és hangulatingadozás miatt, pedig más is állhat a háttérben.
A nehéz, problémákkal tarkított hétköznapok során sokan érezhetik magukat lehangoltnak, esetleg depressziósnak, ami teljesen érthető is.
Ugyanakkor dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológusa szerint nem szabad kizárni azon betegségek jelenlétét sem, amelyek hangulatzavarokat okozhatnak.
A depresszió jellegzetes tünetei
A pajzsmirigybetegség tünetei megegyezhetnek a depresszióval. A koronavírus miatt sokan tapasztalják a hangulatzavarokat, akár magát a depressziót is. Ez utóbbi betegség egyébként is egyre ijesztőbb méreteket ölt, a National Institute of Mental Health felmérései alapján évente az amerikaiak 6,7%-a számol be depressziós tünetekről, ezen belül több, mint 30%-nak komoly panaszai vannak.
Ugyanakkor nem csak az igazán vészes tüneteket kell komolyan venni, hiszen a depresszió magában foglal olyan enyhébb problémákat is, mint a nyugtalanság, alvászavar, krónikus fájdalom, lehangoltság, fáradtság. Bár a depresszió mindenkinél más és más formában jelentkezik, vannak bizonyos általános tünetek, amelyek megléte betegségre utalhat. Ezek többek közt a következők:
- Állandó lehangoltság, szorongás, ürességérzet,
- általános pesszimizmus, reménytelenség,
- nyugtalanság, koncentrációs nehézségek, döntésképtelenség,
- az érdeklődés elvesztése a munka, a hobbi, a család iránt,
- alvászavarok,
- a szexuális vágy hiánya,
- evészavarok - habzsolás vagy étvágytalanság,
- testi tünetek, fájdalmak, emésztési problémák.
Sok ok állhat a depresszió mögött
Bár a depresszió önálló betegségként is jelentkezhet, fontos tudni, hogy az alkohol- és a kábítószerfüggőség jelentősen növeli a kialakulásának esélyét. A szakértők, vagyis a pszichológusok, pszichiáterek ugyanakkor azt is tapasztalják, hogy a szorongásos betegségek mellett - mint például a poszttraumás stressz szindróma, a szociális fóbiák, a pánikbetegség -, gyakran kísérőbetegségként is megjelenik a depresszió.
A pajzsmirigy megbetegedése hangulatzavart is okozhat
- Számos betegség a depresszió kialakulását eredményezheti, mint a szívbetegségek, a stroke, a rák, a Parkinson-kór, sőt a cukorbetegség is. A pajzsmirigybetegség tünetei sokszor kifejezetten utánozhatják, súlyosbíthatják a depressziót. A pajzsmirigy ugyanis egy belső elválasztású mirigyünk, amelynek hormonja erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere-folyamatait. Éppen ezért, ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tünetet okozhat - mondja dr. Bérczy Judit.
- Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a koncentrációs képességre, agyi ködként rátelepszik munkabírásra és a hangulatra.
Ördögi kör
Mivel a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű, a kezeletlen pajzsmirigybetegség valóban fokozhatja a depresszió veszélyét, hiszen a beteg egyre elkeseredettebb a probléma miatt. Éppen ezért fontos, hogy ha bármilyen szokatlan, indokolatlan tünetet tapasztalható, szakszerű kivizsgálás keretein belül ajánlott megmutatni egy orvosnak. A normál pajzsmirigyműködés a szervezet megfelelő energiaegyensúly-fenntartásán keresztül támogatja az immunrendszert.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki részletesen kikérdezi a beteget - a jelenlegi helyzetben sokszor távkonzultációban -, valamint vérvizsgálatot rendelhet el. A koronavírus-járvány alatt is elvégezhető laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az adatok értékelése és az online vagy telefonon lezajló konzultáció után pedig szükség esetén megkezdődhet a kezelés, amely akár a hangulatzavarokat is megszüntetheti.
A 10 legjobb altató, nyugtató hatású tea: először ezt próbáld gyógyszerek helyett
Ha nehezen alszol el, vagy gyakran felébredsz éjszaka, igyál lefekvés előtt ezekből a teákból.
A 10 legjobb altató, nyugtató hatású tea: először ezt próbáld gyógyszerek helyett
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)