Alul- és túlműködő pajzsmiriggyel is járhatnak a göbök: 2 vizsgálat, ami segít felderíteni a problémát
A pajzsmirigygöböket bizonyos esetekben citológiai vizsgálatnak kell alávetni.
A pajzsmirigyzavarok egy csoportját a szerv göbös megbetegedései adják, melyek jelen lehetnek önmagukban, de a mirigy hormontermelési zavarával is járhatnak.
Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor van szükség göbös megbetegedés esetén aspirációs citológiára.
Pajzsmirigygöbök
A pajzsmirigygöbök szilárd vagy folyadékkal teli csomók, melyek jelen lehetnek egyedül, csoportosan vagy akár strúmával együtt. Méretüket tekintve igen változatos képet mutatnak: a kisebbeket legtöbbször hormontermelési zavar miatt végzett ultrahangos vizsgálat során fedezik fel, míg a nagyobbak méretükből, elhelyezkedésükből adódóan kellemetlen tüneteket is okozhatnak. Bizonyos méret felett a csomók akár szabad kézzel ki is tapinthatók, láthatóak.
A pajzsmirigygöbök pajzsmirigyalul- és -túlműködéssel is járhatnak, így a göbök esetén mindenképp ellenőrizni kell a szerv hormontermelését, és fordítva, vagyis elégtelen hormontermelés során ultrahanggal meg kell vizsgálni a pajzsmirigyet, göbök után kutatva.
Hideg és meleg göbök
A pajzsmirigygöböknek két típusuk van: léteznek hideg és meleg göbök. A kettő elkülönítése igen fontos, ugyanis a hideg göbök bizonyos esetekben rosszindulatú elváltozásra utalnak. Hogy kiderüljön, milyen göbbel is állunk szemben, izotópos vizsgálatra van szükség. A meleg göbök az izotópot felveszik, így piros színű képet adnak, míg a hideg göbök nem veszik fel, így azok világosak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Az 1 cm-nél kisebb göböket általában elég nyomon követni, ám ha ennél nagyobbak, akkor aspirációs citológia indokolt, hogy meg lehessen tudni, jó- vagy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, hiszen annak ismerete rendkívül fontos a megfelelő terápia meghatározásához - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
Ezt kell tudni az aspirációs citológiáról
Az ultrahangvezérelt aspirációs citológia során egy vékony tű segítségével az orvos mintát vesz az adott területből, melyet további vizsgálatokra küld. Maga a vizsgálat gyors, minimális fájdalommal jár, ám szükséges a pontos diagnózis felállításához és a kezelés megállapításához.
Amennyiben jóindulatú az elváltozás, a terápiát befolyásolja a göb mérete, okoz-e panaszokat, jár-e hormontermelési zavarral. Ahogy már említettük, az 1 cm-nél kisebb göbök esetén elég lehet csupán a rendszeres ellenőrzés, de szükség lehet jód pótlására, hormonterápiára is.
Amennyiben a göb nagyobb méretű, panaszokat okoz, esetleg rosszindulatú, úgy műtéti beavatkozás indokolt. Az aspirációs citológia eredménye fényében előfordulhat, hogy elég csupán a göböt eltávolítani, ám az is lehet, hogy a pajzsmirigy egy részét, esetleg az egészét ki kell műteni - ilyenkor természetesen a beteg élethosszig tartó pajzsmirigyhormon-pótlásra szorul.
9 gyógytea, ami a pajzsmirigynek is jót tesz
Pajzsmirigybetegeknek is ajánlott a hormonrendszert támogató gyógynövényteák fogyasztása.
9 gyógytea, ami a pajzsmirigynek is jót tesz: az orvosi kezelés mellett is fogyaszthatók
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)