A pajzsmirigy-alulműködés okoz elhízást, vagy pont a pluszkilók miatt alakul ki a betegség? Szakorvos válaszol
Ma már egyre több nőt érint a pajzsmirigybetegség, ami sok esetben elhízáshoz vezet, de akár a meglévő túlsúly is okozhatja a kialakulását.
A mai napig vizsgálják, hogy a túlsúly a pajzsmirigybetegségek egyik tünete, vagy éppen az elhízás növeli-e a pajzsmirigybetegségek rizikóját.
Dr. Egyed-Fekete Ágnes, az Endokrinközpont endokrinológia és anyagcsere-betegségek szakorvosa összefoglalja a tudnivalókat, és ismerteti a testsúlycsökkentés lehetőségeit pajzsmirigy-alulműködés esetén.
Az elhízás a pajzsmirigybetegségek egyik rizikófaktora
Közismert tény, hogy az elhízás számos betegség rizikófaktorának számít, így semmiképpen nem lehet pusztán az emberi külsőt érintő, esztétikai kihívásként kezelni. Vita tárgyát képezi, hogy pajzsmirigybetegségek esetén az elhízás csupán tünet, vagy a kiváltó okok közé sorolható.
A testsúlyt a táplálékkal bevitt, és szervezet által felhasznált energia különbsége határozza meg. Ez utóbbi a nyugalmi anyagcseréből, valamint a fizikai aktivitásból tevődik össze. A nyugalmi energiafelhasználás magasabb pajzsmirigy-túlműködés, illetve alacsonyabb pajzsmirigy-alulműködés esetén. Pajzsmirigy-túlműködésben a betegek testsúlyunkból átlagosan 15%-ot veszítenek el, míg alulműködés esetén 15 ± 30%-ot híznak.
Nagyon érdekes, hogy a normál tartományba eső pajzsmirigy laboratóriumi értékek nem feltétlenül jelentik az egyéni normális pajzsmirigyműködést. Az egyéni normál tartomány ugyanis lényegesen szűkebb a laboratóriumi referenciatartománynál.
A pajzsmirigy-alulműködés összefügg az elhízással
Több vizsgálatban igazolták, hogy elhízás esetén a szérum TSH-szint emelkedett. Érdekes megfigyelés, hogy a testsúly csökkenése után a TSH-szint újból normalizálódik. Így elmondható, hogy az emelkedett TSH-szint inkább a következménye, mintsem oka lenne az elhízásnak.
A pajzsmirigyhormon-pótló kezelés csak pajzsmirigybetegség esetén indokolt. Egy 2019-ben publikált tanulmány szerint az elhízás kapcsolatba hozható a pajzsmirigy-alulműködés megnövekedett kockázatával, és összefüggést mutatott a Hashimoto thyreoiditis nevű betegséggel, ami magyarul krónikus autoimmun pajzsmirigygyulladást jelent. A vérből kimutatható antitestek jelenlétét vizsgálva megállapítható volt, hogy kövér betegek esetén gyakrabban emelkedett a tireoidea-peroxidáz elleni antitest szintje, de nem volt összefüggés az elhízás és a thyreoglobulin elleni antitest szintje között. Ezek a vérből könnyen meghatározható antitestek az endokrinológiai kivizsgálás fontos részét képezik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megállapítások tanulsága az lehet, hogy az elhízás és a pajzsmirigy-alulműködés között oda-vissza, kétirányú összefüggés állhat fenn. Elhízás során a szervezetben valójában krónikus, alacsony intenzitású gyulladásos folyamat zajlik. A gyulladás a pajzsmirigysejtek jódfelvételét és a pajzsmirigyhormonok előállításáért felelős enzimeket is érinti. Kövér emberekben az előbb említett, autoimmun Hashimoto-pajzsmirigygyulladáson túl gyakrabban alakulnak ki más, autoimmun eredetű kórképek is, mint például az 1-es típusú cukorbetegség, sclerosis multiplex, sokízületi gyulladás és a pikkelysömört kísérő ízületi gyulladás.
Milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek?
A kivizsgálás során elengedhetetlen a páciens tüneteinek részletes kikérdezése, fizikális vizsgálata és a vér elemzése. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt thyreoidea stimuláló hormon, vagyis TSH, illetve a pajzsmirigyhormonok - FT3 és FT4 - szintjeinek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése endokrinológus feladata. A pajzsmirigyultrahang fontos vizsgálat a diagnózis felállításához.
- A pontos diagnózist segíti az endokrinológiai szakorvosi vizsgálattal egy ülésben elvégezhető pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat is, amely kitűnően alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy szerkezeti eltéréseit kimutassa. A vizsgálat fájdalommentes, nem szükséges hozzá előkészület, mindössze a nyakat kell szabaddá tenni. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenjük be, majd a vizsgálófejet mozgatva képet alkotunk a pajzsmirigy két lebenyéről - ismerteti dr. Egyed-Fekete Ágnes. - Az ultrahanggal felfedezett gyanús eltérések esetén célzott, tűszúrásos mintavétel, biopszia javasolt.
Diéta és testsúlycsökkentő tippek pajzsmirigybetegek számára
Mihamarabb diagnózis
Kezeletlen vagy elégtelenül kezelt pajzsmirigy-alulműködés endokrinológus szakorvos által beállított megfelelő gyógyszeres kezelésével, az addig sikertelen diéta és testmozgás segítségével fogyás érhető el.
Fontos felismerni a tüneteket
Testsúlytól függetlenül érdemes endokrinológiai szakorvosi kivizsgáláson részt venni, ha a pajzsmirigy betegségére utaló tüneteket észlelhetők:
- nyakduzzanat, nyakfeszülés,
- fáradékonyság,
- feledékenység, meglassult gondolkodás, memóriazavar,
- hajlam a depresszióra, hangulatzavarra,
- sikertelen fogyókúrák,
- indokolatlan fogyás,
- rekedtség,
- zsibbadás a végtagokban,
- száraz, megvastagodott, viszkető bőr,
- székrekedés vagy hasmenés, haspuffadás,
- fülzúgás, hallásproblémák,
- szemhéj körüli duzzanat,
- menstruációs zavarok, terméketlenség,
- csökkent libidó,
- alacsony pulzusszám vagy szapora szívverés,
- emelkedett koleszterinszint,
- izzadékonyság,
- családban halmozódó cukor- illetve pajzsmirigybetegség.
Az étkezés megváltoztatása sokat segít
Nincs univerzális, pajzsmirigybetegség esetén alkalmazható diéta. Az egyénre szabott energiaszükségletet, ételérzékenységet is figyelembe véve célszerű a kalóriabevitel csökkentése, akár kalóriaszámoló applikáció használatával, rostfogyasztás fokozása - magas rosttartalmú táplálékok, rosttabletták formájában -, egyszerű cukrok, finomított szénhidrátok kerülése, gyulladást vagy autoimmunitást csökkentő étrend - paleodiéta, gluténmentes étrend - kipróbálása három hónapig.
Amire még fontos figyelni, az a folyadék-, tisztavíz-bevitel fokozása, hiszen ez étvágycsökkentő hatásán túl segíti a folyadékkiválasztást és az emésztést. Az anyagcserét felpezsdítő testmozgás is hasznos. Fogyási céllal jelentősen több testmozgásra van szükség, mint amennyit általában gondolnak az emberek. Heti minimum 150 perc - 5x30 perc - mérsékelt vagy körülbelül 75 perc - 2x35-40 perc - erős megterheléssel járó testmozgás javasolt.
Fontos az elegendő jó minőségű alvás is, hiszen az alvásmegvonás jelentős testsúlynövekedéshez, szív- és érrendszeri betegségekhez és cukorbetegséghez vezet. Minimum hét óra jó minőségű alvás szükséges az egészség és fogyás érdekében.
Ha a fentiek ellenére a mérleg nyelve mégsem mozdul, érdemes precízen újra a listán végighaladni endokrinológus szakorvos segítségével, illetve igénybe venni táplálkozástudományi és mozgásterapeuta szakember segítségét is.
9 gyógytea, ami a pajzsmirigynek is jót tesz: az orvosi kezelés mellett is fogyaszthatók
Pajzsmirigybetegeknek is ajánlott a hormonrendszert támogató gyógynövényteák fogyasztása.
9 gyógytea, ami a pajzsmirigynek is jót tesz: az orvosi kezelés mellett is fogyaszthatók
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- önvizsgálat