Mit jelent, ha nyikorog a szem? Ezért nem jó ötlet dörzsölni

A szemnyikorgás ijesztő lehet, de nem kell megrémülni!

Nyikorgó szem
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Olykor mindenki megdörzsöli a szemét, ha úgy érzi, belement valami, esetleg allergiától szenved, vagy egyszerűen elfáradt az egész napos monitorhasználat miatt.

Előfordul, hogy a szemek megdörzsölve nyikorgó hangot adnak ki. Ez első hallásra ijesztőnek tűnhet, de vajon mi áll a furcsa hangeffektus hátterében? 

Nyikorgó szem okai

A rendszeres monitorhasználat, képernyőnézés bizony megviseli a szemet, nem csoda, ha a nap végén a szemfáradtság kellemetlen tüneteit, égő, viszkető, szúró érzést, homályos látást és fejfájást tapasztal az ember. Ilyenkor, illetve az allergia miatti viszketés miatt sokan ösztönösen dörzsölgetni kezdik a szemeiket, és meglepődve tapasztalhatják, hogy az nyikorgó hangot hallat. A hangjelenség ijesztő lehet, általában azonban nincs komolyabb probléma a hátterében. 

A szemet benedvesítő könnyek a szemhéjakon lévő kis lyukakon, könnypontokon keresztül távoznak. Olykor a könnycsatornákon át levegő jut a könnyzacskóba, dörzsölésnél pedig a levegő mozgása, könnypontokon át történő távozása adja ki a hangot. Amennyiben nem elegendő a könny mennyisége, és szemszárazság lép fel, szintén nyikorgó hang hallható a dörzsölés során. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A szemszárazság pirossággal, fényérzékenységgel, a már említett szemfáradtság tüneteivel, idegentestérzéssel járhat többek között. A hátterében számos ok állhat, a legkézenfekvőbb a nagy koncentrációt igénylő tevékenységek miatti kevesebb pislogás, illetve a száraz levegő. Egyes egészségügyi problémák, így például az A-vitamin hiánya, a pajzsmirigybetegségek, valamint a sokízületi gyulladás is csökkentheti a termelődő könny mennyiségét. 

A probléma veszélyeket is hordoz magában, mivel a könnyek védőfunkciót is ellátnak, megfelelő könnyezés hiányában fokozódik a szemfertőzés kockázata, károsodhat a szemfelszín. 

Nem tesz jót a dörzsölés

Bár a viszkető, fáradt szemek dörzsölése nemcsak hogy jólesik, hanem sok esetben teljesen ösztönös is, a tevékenység nem tesz jót a szemeknek. A kezek gyakran jóval koszosabbak, mint azt az ember gondolná, így könnyen baktériumokat lehet bejuttatni róluk a szemekbe, ami kellemetlen fertőzésekhez vezethet. Ezenkívül pedig a szaruhártya és a szemlencse is megsérthető. 

A szemszárazság elkerüléséért ugyanakkor meg lehet tenni néhány dolgot. A dohányzásról való leszokás és a nagy körültekintéssel, egészségügyi szakember segítségével kiválasztott műkönny használata mellett fontos odafigyelni arra is, hogy a hosszas koncentrációt, monitornézést igénylő munkákat rendszeres időközönként megszakítsa az ember. Érdemes becsukni néhány másodpercre, percre a szemeket, többször pislogni egymás után. A folyamatos képernyő előtti munkavégzést a munkavédelmi előírások szerint óránként legalább tíz percre meg kell szakítani. 

Ismerj meg egy egyszerű módszert a látásromlás megelőzésére!

A Fight for Sight nevű szervezet a 20-20-20-as szabály betartását javasolja az embereknek a látásromlás elkerüléséhez. 

Megelőzhető a látásromlás egy egyszerű módszerrel: mit jelent a 20-20-20-szabály?

A 20-20-20 szabályt szakemberek fejlesztették ki a látásromlás megelőzése érdekében.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük