Ennyi idő után mutatható ki a 7 leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés: túl korán és túl későn sem jó kivizsgáltatni

A cikkből kiderül, hogy mennyi idő alatt derülhet ki, hogy valaki elkapott-e valamilyen szexuális úton terjedő fertőzést.

Nemi betegség kimutatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki óvszer nélküli szexuális kapcsolatot létesített, több partnere van, illetve nincs tisztában partnere szexuális egészségével, nagyobb kockázatnak van kitéve a szexuális úton terjedő fertőzésekkel szemben. Mivel ezek a fertőzések hosszú ideig tünetmentesek lehetnek, ezért a szűrővizsgálatoknak kiemelt jelentősége van. Időbe telhet azonban, amíg a tesztek ki tudják mutatni a fertőzéseket, a tesztelés elvégzésének időpontja tehát kulcsfontosságú - tudtuk meg dr. Karászi Viktóriától, az Infektológiai Központ nemi gyógyász, bőrgyógyász szakorvosától.

Nemi betegségek kimutatása

- A szexuális úton terjedő fertőzések (STI-k, Sexually Transmitted Infections) gyűjtőnév alá nagyjából 25-30-féle betegség tartozik, melyeket vírusok, baktériumok, gombák és protozoonok okoznak. Ezeknek gyakran nincs semmiféle tünete, a tesztelés az egyetlen módja annak, hogy biztosan megtudja, elkapta-e a fertőzést. A nemi úton terjedő betegségek ellátása a bőr-nemi gyógyászok feladata, a szűrést pedig az ún. STI-tesztek segítségével végezzük - ismerteti dr. Karászi Viktória, aki kiemeli, hogy bármennyire is ijesztő lehet a tudat, hogy nemi fertőzése lehet, az STI- teszt megfelelő időzítése rendkívül fontos. A túl korai vizsgálat ugyanis téves eredményekhez vezethet, míg a túl késői tesztelés veszélyezteti a saját és partner egészségét is - bizonyos betegségek vetélést is okozhatnak, erről bővebben itt olvashatsz

std teszt 2
Fotó: Peter Dazeley / Getty Images Hungary

Ennyi idő, míg megbizonyosodhat a fertőzésről

-Az STI kórokozóit a vérből vagy a fertőzés helyének területéről (végbél, húgycső, hüvely és méhnyak, pénisz felszíne, szájüreg) vett minta segítségével mutatjuk ki. A vizsgálat körültekintő elvégzéséhez azonban elengedhetetlen, hogy a páciens őszintén válaszoljon szexuális életére, szokásaira és a lehetséges megfertőződés körülményeire vonatkozó szakorvosi kérdésekre - hangsúlyozza Karászi doktornő. Azt az időintervallumot, amíg a fertőzés jelenléte még nem mutatható ki a szervezetben, ablakperiódusnak nevezzük. Az egyes STI-k esetében ez a következőképp alakul:

  • Gonorrhea: 2-5 nap
  • Szifilisz: 4-5 hét
  • Chlamydia: 2 hét
  • HPV: 4-5 hét
  • HIV: 2-3 hét 
  • Hepatitis B: 2-10 hét
  • Hepatitis C: 2-3 hónap

- A tesztelés eredményét befolyásolja az alkalmazott teszt érzékenysége, és fennáll a lehetősége annak is, hogy a hosszabb lappangási idő vagy az esetleges mintavételi hiba fals eredményhez vezet - mondja a szakember, aki emiatt azt javasolja pácienseinek, hogy a biztonság kedvéért végeztessenek egy újabb szűrést a későbbiekben. A kórokozó kimutatása után célzott kezelésre és kontrollvizsgálatra is szükség lesz, emellett a partner kezelése és kontrollvizsgálata is elengedhetetlen.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- Aki STI-vizsgálatra készül, a tesztelés előtti két hétben már ne használjon semmiféle krémet vagy ecsetelőt, és ha antibiotikumot szed, erről feltétlenül tájékoztassa az orvost! - figyelmeztet Karászi doktornő, ezek ugyanis befolyásolhatják az eredményt, és téves diagnózis felállításához vezethetnek. A vizsgálatokra nem szükséges éhgyomorral érkezni, viszont előtte 3 órával a férfiaknak már tilos a pisilés! Fontos információ, hogy a hölgyeknél menstruációs időszakban nem lehet mintát venni - korábban írtunk arról, mi lehet az oka annak, hogyha valakinek ritkább a menstruációja. 

- A legtöbb STI könnyen gyógyítható gyógyszeres kezeléssel, nem szabad, hogy a szemérem- vagy szégyenérzet miatt halogassuk a kivizsgálást! Ha STI-gyanús tüneteket észlel magán, bármennyire is kínosnak érzi a panaszait, saját és partnerének egészsége érdekében jelentkezzen be szakemberhez! - tanácsolja dr. Karászi Viktória, az Infektológiai Központ orvosa.

A visszatérő húgyúti fertőzések hátterében súlyos betegség állhat: az ureaplasma nemi úton terjed

A szexuális betegségek közé tartozó ureaplasma-fertőzésről ritkán esik szó, pedig kezeletlenül súlyos szövődményei lehetnek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük