Nem gyógyuló seb: 3 súlyos betegség, amire felhívja a figyelmet
Pár hétig talán fel sem tűnik a probléma, ám ha elhúzódik a sebgyógyulás, fordulj orvoshoz.
A kisebb hegek normál esetben olyan szépen gyógyulnak a bőrön, hogy néhány hónap múlva szabad szemmel már nem is láthatóak.
Épp ezért adhat okot gyanakvásra, ha egy nem kifejezetten tátongó seb képtelen pár hét alatt behegedni. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány gyakori okot, ami a háttérben állhat.
Rosszindulatú daganat
A száj nyálkahártyáján keletkezhetnek gyanús elváltozások, nehezen gyógyuló sebek. Kezdetben leukoplákia alakul ki, ám idővel a szájrák komoly kisebesedéseket okozhat a szájüregben.
De nemcsak itt, hanem a bőrön is kialakulhatnak elsőre nem gyógyuló sebnek tűnő elváltozások. Amennyiben három hét alatt nem heged be egy a testen megjelent seb, joggal gyanakodhatsz basaliomára vagy spinaliomára.
A betegség időben történő felismerés érdekében fontos, hogy évente látogass el bőrgyógyászhoz rákszűrésre. Ilyenkor a szakorvos szabad szemmel, illetve egy dermatoszkóp nevű eszközzel átvizsgálja az anyajegyeidet, illetve az egyéb bőrelváltozásokat. Az alábbi galériában mind basaliomára, mind a spinaliomára találsz példát.
Cukorbetegség
Elsősorban a lábon megjelenő fekélyes sebek utalhatnak cukorbetegségre. A diabétesz következtében ugyanis egyfelől a bőr szárazabbá válik - erre gyakran viszketés hívja fel a figyelmet -, másfelől romlik az erek állapota, a romló vérellátás pedig nehezen gyógyuló sebekhez vezethet. Súlyos esetben a diabéteszhez az idegrostok végtagon tapasztalt károsodása - úgynevezett neuropátia - is társul, ami a talpon túlterhelési pontok megjelenéséhez vezethet, de akár deformálódhat is a láb.
Statisztikák szerint a nem baleset következtében végzett lábamputációk 70%-ának hátterében cukorbetegség áll: hazánkban évente négyezer lábat amputálnak a diabétesz szövődménye miatt. A cukorbetegségről tüneteiről és kezeléséről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Rossz keringés
A nehezen gyógyuló sebek hátterében sok esetben a rossz vérkeringés áll. Ezt okozhatja krónikus vénás elégtelenség, magas koleszterinszint, érszűkület, érelmeszesedés.
Ezen betegségek diagnózisához angiológiai - érbelgyógyászati - vizsgálat szükséget. Az érbetegségek elkerülése érdekében pedig fontos a rendszeres testmozgás, amellyel fokozható a vér áramlása és erősíthető az erek fala, valamint lényeges, hogy telített zsírokban szegény étrendet kövess.
OLVASD EL EZT IS!
- seb
- gyulladás
Szálka kiszedése: így távolítsd el szakszerűen
- kisgyerek
- fertőzés