Így illesztheted be a kekszeket az egészséges étrendbe

Nem mindegy, hogy mikor és mennyit eszel belőlük.

A nassolás is lehet minőségi
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cikket a Detki Keksz Kft. támogatta.

Sokan gondolják azt tévesen, hogy a kekszek fogyasztása egyenlő a nassolással, pedig az egészséges, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozásban a kekszeknek is abszolút helyük lehet, ha a megfelelő mennyiségben fogyasztod őket.

A nassolás is lehet minőségi

A kiegyensúlyozott, vegyes, illetve változatos táplálkozás keretein belül gyakorlatilag bármilyen élelmiszer és étel része lehet az étrendnek, észszerű keretek között.

Akár egy kakaós csiga vagy egy adag keksz is, ha mellette tudatosan és változatosan állítod össze a napod további étkezéseit.

– mondja Tárczy Virág dietetikus.

kep2
Fotó: OlgaLepeshkina / Getty Images Hungary

Ha egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozást folytatunk, akkor naponta 4-6 alkalommal étkezünk, a nassolás ezeken az étkezéseken kívüli, plusz csipegetést és egyben többletkalóriát jelent. A szakember szerint kis odafigyeléssel a minőségi nassolnivalókat az úgynevezett „kisétkezések idejére” tartogathatjuk, vagyis beilleszthetjük az étrendünkbe. 

De milyen egy minőségi nassolnivaló? Először is minőségi alapanyagokból készül, és ad valami pluszt - rostokat, ásványi anyagokat, vitaminokat - a szervezetünknek, nem csak felesleges kalóriát. Ilyenek például az aszalt gyümölcsök, a zöldségchipsek, a magvak, a minőségi csokoládé és a magas rosttartalmú kekszek.

Teljes értékű energia a szervezetnek

A kekszek fő összetevői a liszt, a zsiradék és a cukor, méz vagy édesítőszer, illetve ehhez jönnek még ízesítők és egyéb segédanyagok, amelyek a keksz ízét/állagát adják. Ezek közül egyik sem tiltólistás, ha nem követünk valamilyen speciális diétát.

- folytatja Tárczy Virág. A kekszek fő összetevője a búzaliszt, amely fontos szénhidrátforrás a szervezet számára: a szénhidrátok energiát adnak a szellemi, illetve a fizikai igénybevételhez, és a szervezet számos sejtjének fontos tápanyagai. A kekszek pontos összetételét kötelező feltüntetni a csomagoláson, a tömegük szerinti csökkenő sorrendben kell felsorolni őket. 

Keksz és keksz között is nagy különbség van, hiszen nem csak búzaliszt lehet a fő alapanyaguk. Ilyen a Detki ZabÁlom is, amelynek legnagyobb arányú összetevője a zabpehely, és csak ezt követi a búzaliszt. A zab egy lassan felszívódó szénhidrátforrás, teljes értékű energiát adhat a szervezet számára, elfogyasztása után az éhségérzet később jelentkezhet, mondja a szakember. 

A ZabÁlom összetétele nemrég megújult, rosttartalma megnőtt - a pehelytartalom mellett búza- és más növényi rosttal dúsították, 100 grammonként majdnem 12 gramm körüli rosttartalommal rendelkezik. A rostok szintén nagyon fontos szerepet töltenek be az étrendünkben: teltségérzetet adnak, hozzájárulhatnak a koleszterinszint csökkenéséhez, valamint a vércukorszint kedvezőbb alakulásához, illetve lassítják a szénhidrátok felszívódását. 

A ZabÁlom cukortartalma legalább 30 százalékkal csökkent az elődjéhez és a piacon kapható hasonló termékekhez képest, és nem került bele édesítőszer, mondja a dietetikus.

Mértékkel és odafigyeléssel a keksz az egészséges étrend része lehet

Ez persze nem jelenti azt, hogy napi szinten, zacskószámra tömhetjük magunkba a kekszeket, hangsúlyozza a szakember. A kulcs a minőség, a mennyiség és a gyakoriság. A felnőttek heti 1-4-szer 0-40 g mennyiségben nyugodtan fogyaszthatnak kekszet például a kisétkezések alkalmával. Érdemes úgy tervezni a menüt, hogy gyümölcsöt, joghurtot, olajos magot, tejeskávét vagy egy túrókrémet is fogyassz olykor a keksz mellé, és máris tápláló kisétkezést állítottál össze.

A gyerekeknek a szakember életkortól függően 10-30 grammnyi kekszet ajánl: a bölcsődéseknek egyszeri alkalomra 10-20 gramm, óvodásoknak 10-30 gramm, a kisiskolásoknak 20-40 gramm fogyasztása javasolt heti 1-3 alkalommal. A gyerekeknek túrókrémet vagy akár gyümölcsöt is lehet adni a keksz mellé.

A kekszeket a kisétkezések részeként, tízóraira vagy uzsonnára vagy esetleg az ebéd részeként, befejező fogásként illesztheted be az étrendedbe. A ZabÁlom rostos, csökkentett cukortartalmú kekszként tartalmas uzsonna lehet egy pohár joghurttal vagy 20-30 gramm olajos maggal. A dietetikus szerint a keksz nem feltétlenül képezi az ideális reggeli részét, inkább a teljes értékű zöldségekkel bővített reggeli étkezést javasolja, ám egy rohanós, kapkodós reggelen még mindig jó választás lehet pár szem rostdús keksz görög joghurttal.

kep1
Fotó: Ems-Forster-Productions / Getty Images Hungary

Tárczy Virág azt tanácsolja, hogy ne ragadj le egyféle keksznél, ismerj meg többféle ízesítést! A Detki ZabÁlom kekszei például háromféle gyümölcsös - almás, erdei gyümölcsös és meggyes - ízben kaphatóak. Próbálj ki fehér és teljes kiőrlésű lisztből készülteket, váltogasd az édes és a sós kekszeket! Mindig olvasd el az összetevőket és a tápértéktáblázatot, ha pedig valamilyen diétát folytatsz, vagy bizonytalan vagy, kérj segítséget dietetikus szakembertől, aki meg tudja határozni, hogy a te egyéni esetedben melyik keksz milyen mennyiségben fogyasztható. 

Olvass tovább:  9 egészséges és alacsony kalóriás irodai nassolnivaló - Ha te sem bírod abbahagyni a munka közbeni majszolást

Ezekkel a nassolnivalókkal kihúzod majd az esti vacsoráig, és még a mérlegen sem látszik meg az eredménye.

9 egészséges és alacsony kalóriás irodai nassolnivaló - Ha te sem bírod abbahagyni a munka közbeni majszolást

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük