Le ne szedd a narancs fehér hártyáját! Így támogatja a szervezeted egészségét

A narancs fehér része tele van értékes tápanyagokkal, nem érdemes eltávolítani.

Narancs fehér része
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyümölcsfogyasztók két táborra oszthatók aszerint, hogy mennyire pucolják meg, vágják fel a finomságokat. A narancs esetében például többen még a vékony fehér hártyától is megszabadulnak. 

A fehér részek valóban kicsit kesernyésebbek, mint maga a gyümölcshús, ugyanakkor nem éri meg aprólékosan leszedegetni, majd a kukába dobni őket, hiszen tele vannak a szervezet számára hasznos tápanyagokkal. 

Ilyen egészséges a narancs fehér hártyája

Az őszi-téli hónapokban, amikor kisebb a gyümölcsválaszték, a citrusfélék jócskán felértékelődnek. A narancs különösen fontos immuntámogató C-vitamin-forrás ilyenkor. Az viszont, hogy az elfogyasztásával mennyi hasznos tápanyagot juttat be az ember a szervezetébe, nagyban függ attól, hogy milyen mértékig pucolja meg. Vannak, akik megpróbálják teljesen eltávolítani a héj belső, fehér részét is, pedig ez a kicsit kesernyés alkotóelem kifejezetten értékes, érdemes lehet tehát vele együtt enni a gyümölcsöt. 

Az egyes gerezdeket elválasztó hártya, valamint a gyümölcsöt borító belső, fehér héj rostokban gazdag, ha eltávolításra kerül, a gyümölcs rosttartalma mintegy 30 százalékkal csökken. Vízben oldható rost, pektin található benne, ami egyebek mellett az erek és a szív védelmében játszik fontos szerepet. Jó hatással van a szénhidrát- és a zsíranyagcserére is, csökkentheti a koleszterinszintet, segíthet a vércukorszint stabilizálásában, támogatja az emésztést. 

A fehér rész gazdag vitaminokban, A- és B-vitaminokat tartalmaz, illetve megközelítőleg annyi C-vitamint, mint amennyit a gyümölcs húsa. Így aztán hozzájárul a bőr és a látás egészségének megőrzéséhez, valamint az immunrendszer hatékony működéséhez. Utóbbit a benne található erős antioxidáns hatású flavonoidok is támogatják. A flavonoidok védenek szabad gyökök sejtkárosító hatása ellen, gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságúak. A citrus bioflavonoidok különösen értékesek a szív- és érrendszer számára, javíthatják az inzulinérzékenységet és a glükóztoleranciát is. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Amennyiben tehát minél jobban ki szeretnéd használni a narancs áldásos egészségügyi hatásait, próbáld úgy megpucolni a gyümölcsöt, hogy minél több maradjon rajta a belső, fehér héjból, illetve hártyából is. Ilyenkor különösen jól jön a szervezetnek az extra támogatás!

A legtöbben kidobják, pedig ehető és egészséges

A zöldségek ideális esetben a táplálkozás alapját jelentik. Mindenkinek megvannak a maga kedvencei, amelyeket a megszokott módokon használ fel. Gyakori, hogy olyan zöldségrészek is a kukában végzik, amelyek egyébként ehetőek, sőt finomak, és hasznos tápanyagokban is bővelkednek.

A legtöbben kidobják, pedig ehető és egészséges: 4 jótékony hatású zöldség, ami változatosan használható fel

Egyes zöldségek sokkal változatosabban használhatók fel, mint gondolnád, olyan részeikből is egészséges finomságok készíthetők, amelyek gyakran a kukában végzik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük