10-ből 8 magyart érint! Károsabb a szívre, mint a dohányzás, mégsem veszik komolyan

Az inaktív életmód nemcsak unalmas, veszélyes is.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokszor hallhatod, hogy a mozgásszegény életmód mennyire káros az egészségre - talán kicsit már unod is témát. Mivel azonban a magyaroknak körülbelül a 15%-a sportol rendszeresen, érdemes lenne kicsit komolyabban venni.

Egy, a közelmúltban végzett ausztrál tanulmány eredményei szerint az inaktív életmód a 30 év feletti nők esetében veszélyesebb a dohányzásnál, az elhízásnál és a magas vérnyomásnál is.

10-ből 8,5 magyar nem sportol

Egy európai uniós közvélemény-kutató intézet, az Eurobarometer nemrégiben közzétett felmérése szerint a magyaroknak mindössze 15%-a sportol rendszeresen. Vagyis 10-ből 8,5 honfitársunk életének nem szerves része semmilyen mozgásforma.

Ha te kész vagy javítani ezen az arányon, korábbi cikkünkben Kremer-Kaposi Péter személyi edző beszél arról, hogy mennyi is lenne a minimálisan ajánlott heti mozgásadag.

Veszélyesebb a mozgásszegény életmód, mint a dohányzás

Tudjuk, hogy a dohányzás legalább 13 féle rákbetegség kialakulásárért felel. Egy, a közelmúltban ausztrál nők körében végzett kutatás azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy az inaktív, mozgásszegény életmód még a dohányzásnál is komolyabb egészségügy kockázatokat rejt magában.

22-90 év közötti nők

A vizsgálatot végző kutatók olyan betegségek kialakulásáért felelős életmódfaktorokat vettek górcső alá, mint magas testtömegindex, a dohányzás, a fizikai inaktivitás és a magas vérnyomás. A vizsgálati alanyok életkora 22 és 90 éves kor között mozgott, és a kutatók 15 korcsoportra osztották őket: az első a 22-27, az utolsó pedig a 85-90 éves csoport volt.

Hosszabbítsd meg az életedet 10 évvel!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A 30 évnél idősebbekre a mozgáshiány veszélyes

A 30 évnél fiatalabb nők esetében a legmagasabb egészségügyi kockázatot a dohányzás jelentette, ám a harmadik iksz után minden további korcsoport esetében kimutatható volt, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedésekre nézve a legnagyobb kockázati tényezőt a mozgásszegény életmód jelenti.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Legyen az életed része a mozgás!

A kutatás valójában nem hozott meglepő eredményt. Valószínűleg legbelül te is tisztában vagy vele, hogy ha egész nap a számítógép előtt ülsz, otthon pedig az este nagy részét a kanapén töltöd, nem számíthatsz hosszú életre.

A rendszeres mozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy a vérkeringés élénküljön, javuljon a légcsere, ezáltal több oxigén jusson a sejtekhez. A sport pozitív hatással van a szervezet egészségre: az agytól kezdve az emésztőrendszeren át az izomzatig. Heti legalább három-négy alkalommal végezz valamilyen mozgást. Mindegy, hogy futsz, úszol, kerékpározol, jógázol, konditerembe mész, a lényeg, hogy olyan sportot válassz, ami szimpatikus számodra.

Ezt is szeretjük