Ezen a 2 ponton bukik el a legtöbb életmódváltás - Pszichológiai akadályok felelnek érte
Nem az időhiány miatt nem sportolunk. Ez az oka.
„El kellene kezdenem kocogni.” „Biztos jobb lenne a közérzetem, ha naponta jógáznék.” „Úszás után mindig olyan könnyűnek érzem magam. Nem értem, miért nem járok többször.” Sokak számára ismerősek lehetnek ezek a mondatok. Tudjuk, hogy a rendszeres sport jó hatással van a testi-lelki egészségünkre.
Segít megelőzni a krónikus betegségek - többek között a mozgásszervi problémák, szív- és érrendszeri betegségek, diabétesz, rák - kialakulását, jobb hangulatba hoz, erősíti az immunrendszert. Mégsem csináljuk. Mi a legnagyobb akadálya? Nem, nem az időhiány.
Ezen bukik el az életmódváltás
Megszokás
A kulcsszó a megszokás. Ha évekig nem sportolsz, tested-lelked hozzászokik az alacsony fizikai aktivitáshoz. Végül ez az inaktív élet normálisnak tűnik, mígnem teljesen megszokottá válik. A napi ritmusod igazodik az ülő életmódhoz: a számítógép előtt ülve dolgozol, ha mész valahová, autóval teszed. Egyszerűen megszokod, hogy elkényelmesedtél.
Alapvetően igaz, hogy bármilyen szokástól való eltérés furcsa, kényelmetlen az első időszakban. Így vagyunk bekötve. A rendszeres edzés ráadásul plusz-energiabefektetést igényel, izomlázzal, kellemetlenséggel járhat. Ezért könnyű feladni, hiszen jó érzés visszacsúszni a megszokott inaktív, napi rutinba.
Népszerű mítosz, hogy egy új szokás kialakítása 21 napba telik. Három hétbe. Jó lenne, de a gyakorlati tapasztalatok is azt mutatják, hogy általában azért ennél jóval több időre van szükség. A Londoni Egyetem kutatója, Philippa Lally pszichológiai kutatása szerint sokkal inkább átlagosan 66 napba, vagyis 12 hétbe telik, mire egy új szokás automatikussá válik, beépül a mindennapjainkban, rutinná válik. Erről korábbi cikkünkben bővebben is olvashatsz. Ha tehát 12 héten át sikerült legalább heti három-négy alkalommal 40 perc mozgást - ez lehet kerékpározás, kocogás, úszás, jóga stb. - beillesztened a napjaidba, már sínen vagy.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Túl magasra tett léc
Elhatározni, hogy holnaptól hetente rendszeresen edzel, még a könnyebbik része a dolognak. Hogy a döntést ritkábban követi cselekvés, annak oka a megszokáson kívül a túl magasra tett léc. Amikor még épp csak elkezdődött az új szokás kialakítása, rendkívül fontos, hogy ne ess túlzásba! Ha évek óta nem sportoltál, ne kezdj napi egyórás edzéssel. Hamar el fog menni a kedved az egésztől. Indulj inkább egy könnyű kocogással a háztömb körül heti 3-4 alkalommal. Csináld hat hétig, majd ezt követően növeld a távolságot-intenzitást. Korábbi cikkünkben egy inspiráló történetet olvashatsz arról, hogyan lehet lassan, fokozatosan akár 60 pluszosan elkezdeni edzeni.
Egyetlen szokás, amitől 40 év felett sokáig fitt marad az ember: átfogó kutatás készült róla
Átfogó kutatás készült arról, hogy mi az az egyetlen szokás, amitől sokáig fitt marad az ember.
ElolvasomForrás: https://www.psychologytoday.com/
(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- fogyás
- egészséges étkezés