Miért csökken a libidó a változókor idején? Így hat a szexuális életre a menopauza
A menopauza jelentős hatással lehet a szexuális életre, érdemes megismerni az okokat.
A menopauza az élet számos területére hatással van, ráadásul olykor hosszú éveken át. A változókorral együtt járó kellemetlenségek az érintett személyes kapcsolatait is kihívások elé állítják.
Amennyiben valaki éppen nem érzi jól magát a bőrében, és még hangulatingadozások is nehezítik a mindennapjait, az érthető módon a szexuális életére is rányomja a bélyegét. Mindezt klimax esetén a hormonális változások miatti csökkenő libidó kíséri. A szakértők szerint viszont abba semmi esetre sem kell beletörődni, hogy a menopauza beköszöntével az ember búcsút intsen a szexualitásnak.
Menopauza és szexualitás
A kor előrehaladtával csökkenhet a szexuális vágy, a hosszú távú párkapcsolatokra is jellemző, hogy idővel csillapodik a szenvedély. Ameddig ez nem okoz feszültséget a kapcsolatban, nem zavarja a feleket, nem lehet kezelést igénylő problémáról beszélni. Fontos azonban megjegyezni, hogy a libidócsökkenés különböző kórképek kísérőtünete is lehet. Negyven-ötven éves kor környékén leginkább a változókor számlájára írható. Sokan aggódnak ilyenkor, hogy valami nem stimmel velük, és hogy a partnerük nem tolerálja majd a megváltozott helyzetet. Hogy tisztábban lássunk, érdemes megismerni az okokat.
A menopauza egy sor kellemetlenséggel jár, ami megnehezíti az érintettek mindennapjait. Ezek közül pedig több tényező is negatívan befolyásolhatja a szexuális életet. Mindjárt az elején le kell szögezni, hogy egyénenként eltérő, hogy kit milyen mértékig visel meg a kérdéses időszak, van, aki minden tünetet megtapasztal, mások szerencsésebbek, és átvészelik egy-két enyhébb panasszal a változókori éveket.
Lelki okok
A menopauza és a szexualitás kapcsolatát áttekintve nem feledkezhetünk meg a lelki okokról. A változókori hormonális ingadozás hangulatzavarokkal, ingerlékenységgel, fokozódó stresszel, sőt olykor depresszióval is járhat. A menopauzán átesett, illetve az az előtti fázisban, perimenopauzában lévő nők gyakran szenvednek alvászavaroktól, éjszakai izzadástól, ami akadályozza a pihenésüket, állandósuló fáradtságérzéshez, koncentrációs problémákhoz vezethet. Könnyen belátható, hogy mindez nem kedvez az intimitásnak.
Az érintettek olykor úgy érezhetik, hogy nem uraik a saját testüknek. A hőhullámok, a fokozott izzadás, a könnyebben felkúszó pluszkilók, az átalakuló test, illetve az azzal kapcsolatos elégedetlenség alááshatják az önbizalmat. Előfordulhat, hogy az ember úgy érzi, már nem kívánatos. A magabiztosság elvesztése az együttlétek ritkulásában is megnyilvánulhat.
Fizikai okok
A fentieken túl konkrét fizikai gátjai is lehetnek a szexuális együttlét élvezetének. A gyakori intim panaszok közé tartozik a hüvelyszárazság, ami sok, a menopauzán átesett nő számára jelent problémát. A fő ok a változókorban jócskán lecsökkenő ösztrogénszint. A hormon a hüvely szöveteinek egészségében, rugalmasságának megőrzésében, vérellátásában fontos szerepet játszik.
Az ösztrogénszint csökkenése hüvelysorvadáshoz, vaginális atrófiához vezethet, ami a hüvelyfal elvékonyodásával, szárazsággal, gyulladással, irritációval és viszketéssel jár. A hüvelyszárazság miatt az együttlétek fájdalmasak lehetnek. Sűrűsödhetnek a hüvelyi fertőzések, és gyakoribb lehet a vizelési inger is. Hüvelyszárazság fiatalabb korban a korai petefészek-kimerülés talaján jelentkezhet.
Alacsony libidó
Az előbbiek fényében nem csoda, ha a klimax idején csökken a libidó. A szexuális étvágy csillapodásának hátterében azonban szintén meghúzódnak hormonális okok: az alacsonyabb ösztrogén- és tesztoszteronszint nehezíti az izgalom kialakulását.
Nem minden nő tapasztalja meg a libidócsökkenést a változókor idején, akadnak, akik épp ellentétes hatásról számolnak be, és az sem ritka, hogy a szexualitás iránti igény hullámzást mutat, akárcsak a hormonszintek.
Mi a teendő?
A változókori panaszok éveken át is fennállhatnak, hiszen már a menstruáció elmaradása előtt jóval jelentkezhetnek. Így amennyiben megkeserítik a mindennapokat, érdemes rájuk szakember segítségével megoldást keresni. Mentális és fizikai támogatásra egyaránt szükség lehet a szexuális jóllét helyreállításához. Egyes problémák viszonylag könnyebben orvosolhatók, hüvelyszárazság esetén tüneti kezelést jelent például a síkosító használata, előfordulhat viszont, hogy hormonterápia válik indokolttá.
- Bár a vulvovaginális atrófiára (a hüvelyi, illetve szeméremtesti tünetek orvosi összefoglaló neve) számos, nem hormonális készítmény is elérhető, például hyaluronsavas készítmények, hüvelyflóra-regeneráló készítmények, hosszabb távon érdemi hatás leginkább az ösztrogéntartalmú készítményektől várható. Ösztrogéntartalmú krém hazánkban vény nélkül is kapható a patikákban. Ennek rendszeres használata általában jelentősen csökkenti a hüvelyi diszkomfortot, hüvelyszárazságot, illetve segít a normál hüvelyflóra visszaállításában. A fent említett egyéb készítményekkel kombinálva is használható. Önmagában a helyi készítményeknek is lehet hatása a libidóra, hiszen ha a szexuális élethez nem kötődik folyamatos fájdalom és kellemetlenség, az érthető okokból kedvezően hat a nemi vágyra, azonban komplexebb hatás a szisztémás menopauzális hormonkezeléstől várható - mondja szakértőnk, dr. Halmosi Amrita, szülész-nőgyógyász, endokrinológus.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos a partnerrel történő nyitott kommunikáció, és sokat segíthetnek bizonyos életmódbeli változtatások is. Bármennyire is meglepő, a dohányzás a libidóra is hatással van, csökkenti a hüvely véráramlását és az ösztrogénszintet. A fizikai aktivitás ugyanakkor növeli az energiaszintet, javítja a hangulatot és a testképet. Különösen hasznosak a medencefenék erősítését célzó intimtorna-gyakorlatok. Mindezeken túl fontos a türelem is, alkalmazkodni kell a változásokhoz, és időt kell hagyni az izgalom és a vágy megérkezésére is.
(Képek: Getty Images Hungary.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- könyvajánló
- egészséges életmód