Mennyi fehérje kell naponta egy nőnek? Mutatjuk, hogyan változik az igény
A javasolt fehérjebevitelt a céljaid is meghatározzák.

Különösen a fogyás és a rendszeres edzés kapcsán hallhatod, hogy a megfelelő mennyiségű, jó minőségű forrásból származó fehérjebevitel milyen fontos. Ha súlyt szeretnél veszíteni, a legtöbbször a proteinek étvágycsökkentő hatása kerül fókuszba, ám ennél jóval több okból is lényegesek.
A fehérjék a szervezet számára építőelemekként funkcionálnak: részt vesznek a sérülések javításában és a test megújulásában. Amikor az edzés hatására az izmokon mikroszkopikus repedések keletkeznek, akkor ezeket is fehérjével tölti fel a szervezet, így ebből növekszik az izom. A fehérjék java esszenciális, azaz az emberi szervezet nem képes előállítani, így az étrendből kell bevinni. Kérdés azonban, hogy mennyire is van szükség belőlük.
Mennyi fehérje kell?
A szervezet napi fehérjeigényét befolyásoló tényezők a nem, a testsúly és az aktivitás, melyek alapján viszonylag pontosan számolhatóak ki az egyedi igények.

A nők számára általában 50-60 gramm fehérjét javasolnak naponta, ez azonban nem minden esetben helytálló. A minimum mennyiség számítását a következőképpen végezheted el.
- Ha ülőmunkát végzel, és nem sportolsz, mozogsz rendszeresen, akkor a testsúlyod kilogrammban megadott értékét szorozd meg 0,8-cal és 0,9-cel. 70 kiló esetében így 56-63 gramm fehérjére van szükség naponta. Ezt kétszer 80 gramm csirkemell vagy szejtán és a növényi táplálékok - zab, magvak, leveles zöldségek - minimális fehérje tartalma bőven fedezi.
- Ha könnyű fizikai munkát végzel, vagy rendszeresen, legalább heti három alkalommal mozogsz, akkor 1,2-1,3-mal végezd el a szorzást. Ennek megfelelően 70 kilóra napi 84-91 gramm fehérje jut. Ehhez napi kétszer 100 gramm sovány hús mellé érdemes egyszer tojást, sajtot, magas hústartalmú sonkát, chia magot fogyasztani.
- Ha nehéz fizikai munkád van, vagy sportolói szinten edzel, akkor 1,6-szer szorozd meg a testsúlyodat. 70 kilóval ez már körülbelül naponta 112 gramm protein. Ez fedezhető kétszer 120-130 gramm hús, egy-két alkalommal tojás, sajt, sonka vagy magvak fogyasztásával, emellett szükséges lehet a gabonafélék és zöldségek közül is a legtöbb fehérjét tartalmazó opciókat - zabot, quinoát, kelt - választani.
- Ha a célod kifejezetten az izmosodás, és ennek megfelelően erősítő edzéseket is végzel, úgy érdemes 1,9-2-vel szorozni, így 70 kilóra akár 140 gramm fehérjét is elfogyasztani. Pusztán a fehérjebevitel növelésétől azonban nem várható az izomtömeg gyarapodása. Ebben az esetben a hús, hal vagy szejtán adag naponta kétszer 140-160 gramm, mely mellé minden más étkezés során is külön figyelmet érdemel a fehérjebevitel. Mivel ez természetes táplálékokkal nehézkessé válhat az adagok nagysága miatt, ezért érdemes lehet az étrendbe fehérjeporokat is beiktatni.
Az itt felsorolt mennyiségeknél többet nem tilos fogyasztani. A teljes kalóriakeretednek 25-30%-a állhat fehérjékből, melyeknek minden egyes grammja 4 kalória. Ha 1200 kalóriát fogyasztasz, akkor ennek a 30%-a 360 kalória, ami 90 gramm fehérje bevitelét jelenti.

Ajándékozz szakácskönyvet karácsonyra!
Egy könyvvel nem csak tárgyat ajándékozol, hanem élményt is.
Mentes Anyu szakácskönyveiből készített ételek lehetőséget adnak új ízek felfedezésére és kipróbálására. Különleges étrendet követőknek, vagy kísérletezni vágyóknak a Mentes Anyu könyvcsomag tökéletes meglepetés lehet.
Ha idén valami igazán hasznosat ajándékoznál az egészség jegyében, kattints ide. MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!
Promóció
A protein fogyasztása során a minőség legalább annyira fontos, mint a mennyiség. Amennyiben fogyni szeretnél, abszolút nincsen szükséged fehérjeporok formájában az étrend kiegészítésére, sőt, sport mellett is megoldható a bevitel általában csak a táplálkozásból. Ennek ellenére megkönnyítheti a megfelelő mennyiség elérését, ha ilyet is fogyasztasz, különösen akkor, ha vegán vagy vegetáriánus étrendet követsz.
Jó minőségű fehérjeforrások közé tartoznak ezen felül a sovány húsok, a tojás, a halak, a tenger gyümölcsei és a sajt, míg jókora mennyiségű növényi protein található a tofuban, a szejtánban és a hüvelyesekben.
Szuper, növényi fehérjeforrások
Egyáltalán nem muszáj húst enni hússal. A következő növényi eredetű táplálékok mind tele vannak proteinnel. Építsd be őket az étrendedbe gyakran!