Melyik íz mit gyógyít?

Csípős, sós, édes

A különböző ízek tested más-más szerveivel hozhatók kapcsolatba, és kedvező hatást fejtenek ki azokra. Ismerd meg hatásukat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kínai orvoslásban már évszázadok óta ismerik és alkalmazzák az ízek gyógyító tulajdonságait. Ezt az ízrendszert a keleti gyógyítók fejlesztették ki, és alkalomadtán előfordul, hogy egy ételhez kapcsolódó íz nem azonos azzal, amit az ízlelőszerveddel érzel. Ennek az a magyarázata, hogy az ízek részben az ételek tulajdonságainak kifejezésére szolgálnak, ezért egyesek eltérhetnek az általánosan elfogadottól. Lássuk, milyen táplálékokról van szó, és hogyan őrizheted meg segítségükkel az egészségedet!

Az ízek szerepe

A kínai élettan szerint az ízek mintegy belépnek az emberi test belső szerveibe. Az egyes ízek tehát szorosabb összefüggésben állnak bizonyos zsigeri szervekkel. Hogy pontosan melyik íz mivel hozható kapcsolatba, arról alább olvashatsz.

Az ízek és a szervek kapcsolata

  • A csípős a tüdőbe és a vastagbélbe jut.
  • A sós a vesébe és a húgyhólyagba jut.
  • Az édes a lép-hasnyálmirigybe és a gyomorba jut.

Csípős

Serkenti az emésztést, védelmet nyújt a közönséges megfázás ellen. A verejtékezést okozó csípős ételek - mint a zöldpaprika vagy a gyömbér - kiváló izzadáskeltő gyógyszerek. A legcsípősebbek - például a fokhagyma, a fekete üröm, a csípős paprika - elpusztítják, vagy kiűzik a testből a kórokozókat. A csípős íz élénkíti a vérkeringést, fokozza a szívműködést, és serkenti az anyagcserét.

Csípős élelmiszerek

  • Hagymafélék.
  • Torma, mustár.
  • Feketebors, csípős paprika.
  • Szegfűszeg, ánizs és gyömbér.
  • Fodormenta, rozmaring, mogyoróhagyma.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ellenjavallt

Ha hajlamos vagy a hasmenésre, szorítsd vissza a csípős ételek fogyasztását. Amennyiben fáradtnak, gyengének érzed magad, szintén ne fogyassz túl sok csípős élelmiszert - várd meg, amíg jobban leszel.

A 15 legjobb vitaminforrás

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sós

A sós ízek a vesével és a húgyhólyaggal állnak szorosabb összefüggésben. Hatástalanítják a testben lévő toxinokat, és étvágygerjesztő tulajdonságúak. Növeld étrendedben a sós élelmiszerek mennyiségét, ha fel akarod puhítani a duzzanatokat, például a megkeményedett nyirokmirigyet. A sós táplálékok a székrekedés és hasi fájdalom kiváló ellenszerei, de a felfázás kezelésére is jók.

Sós táplálékok

  • Disznóhús, halfélék.
  • Só, tengeri növények.
  • Szójaszósz, miszó, savanyúságok.

Ellenjavallt

Csökkentsd minimálisra a sós ételek fogyasztását, ha túlsúlyos vagy, magas vérnyomással küzdesz, vagy ödémád van. Ez a korlátozás nem vonatkozik a sós tengeri növényekre, mert jód- és ásványianyag-tartalmuk felgyorsítja az anyagcserét.

Édes

A hagyományos étrend táplálékainak zöme - rizs, krumpli, gyümölcsök - édes ízű összetett szénhidrát. Ezek energiával töltik fel, ugyanakkor el is lazítják a testet, az idegeket, az agyat.

Az édes a lépbe, a hasnyálmirigybe és a májba jut, azt erősíti. A hagyományos kínai orvoslás e szervek gyulladásos megbetegedéseinek kezeléséhez alkalmazza.

Édes táplálékok

  • Olajbogyó, zeller.
  • Gomba, padlizsán.
  • Szárnyasok, tejtermékek.
  • Hüvelyesek - bab, borsó, lencse.
  • Gyümölcsök - füge, körte, grépfrút, datolya.

Ellenjavallt lehet

Bár segíti a lép, a hasnyálmirigy és a gyomor működését, ha túl sok édes ételt eszel, az ellenkező hatást vált ki, tehát gyengíti a szervek működését. Amikor túl sokat fogyasztasz belőlük, nehezebben szívódnak fel a tápanyagok, fokozódik a nyálkatermelés, és cukorbetegség alakulhat ki.

Cikkünk Paul Pitchford Gyógyító táplálkozás című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük