A szédülékenység 9 leggyakoribb oka nőknél: irány az orvos, ha ezeket a tüneteket is tapasztalod

Több dolog is állhat a szédülékenység hátterében, amit nem mindig könnyű felderíteni.

Melegben szédülés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szédülés sok nő számára ismerős tünet, különösen a nyári hőségben, amikor a hőmérséklet emelkedése megterhelheti a szervezetet. Bár a nagy meleg gyakran váltja ki, nem szabad minden esetben erre fogni a problémát. A szédülékenység hátterében számos egyéb tényező is állhat, amelyek figyelmen kívül hagyása súlyos következményekkel járhat. 

Szédülés a melegben

Ugyan a nagy meleg valóban fokozhatja a szédülés kockázatát, de ennek fő oka gyakran a dehidratáció. Amikor a test nem kap elegendő folyadékot, a vérnyomás csökkenhet, ami szédülést eredményezhet. A megfelelő mennyiségű vízfogyasztás kulcsfontosságú a megelőzésében, különösen a forró, nyári napokon.

Melegben szédülés 3
Fotó: Ian Hooton/spl / Getty Images Hungary

Ám a női test hormonális változásai, mint például a menopauza vagy a terhesség is gyakran okoznak szédülést. A menopauza során a hormonszint ingadozása miatt jelentkezhet a fáradékonyság mellett, és a terhesség korai szakaszában pedig a hormonok hatására kitágulhatnak az erek, ami szintén előidézheti. Ezekben az esetekben a szédülés természetes reakció lehet, de ha a tünetek súlyosbodnak, orvosi kivizsgálás javasolt. A menopauza tüneteiről bővebben itt olvashatsz.

A vashiányos vérszegénység egy másik gyakori oka a szédülésnek, különösen a menstruáló nők körében. A menstruációs vérveszteség miatt a szervezet nem rendelkezik elegendő vassal, amely elengedhetetlen a vörösvérsejtek képzéséhez. Ez a vérszegénység gyakran jár szédüléssel, fáradtsággal és gyengeséggel. Az étrend kiegészítése vassal és a vérszegénység kezelése enyhítheti ezeket a tüneteket. Bőrelváltozásokban is megmutatkozhat a vashiány, erről bővebben itt írtunk

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A szorongás és a stressz, amelyek különösen a középkorú nők esetében gyakoriak, szintén rendszeresen szédülést okozhatnak. A pánikrohamok, amelyek nemritkán együtt járnak szorongással, ugyancsak kiválthatják ezt a kellemetlen érzést. A stresszkezelés, a relaxációs technikák és a megfelelő pszichológiai támogatás enyhíthetik ezeket a tüneteket. A 4-7-8 légzéstechnika segít megnyugodni, kattints ide a részletekért!

A migrénes fejfájás egy másik jelentős tényező, amely szédülést okozhat. A migrén gyakran jár együtt hányingerrel, fényérzékenységgel és szédüléssel, különösen akkor, ha a fejfájás intenzív és egyoldalú. A migrén kezelése és megelőzése jelentősen csökkentheti a szédülés előfordulását.

A fentebb említett okok mellett számos egyéb tényező is hozzájárulhat a kialakulásához, például a belső fül betegségei, a vérkeringési problémák, az alacsony vércukorszint (hipoglikémia), valamint az életkorral járó természetes változások. Az idősödés során a test rendszerei, különösen a belső fül, nem működnek olyan hatékonyan, mint korábban, ami szédülést okozhat.

Melegben szédülés 1
Fotó: dmphoto / Getty Images Hungary

Ebből is látszik, hogy a kellemetlen tünet hátterében számos tényező állhat, és nem mindig lehet egyszerűen a nagy melegre fogni. Gyakorisága és súlyossága esetén fontos orvosi tanácsot kérni, hogy ki lehessen zárni a komolyabb egészségügyi problémákat. Az egészséges életmód, a megfelelő folyadékbevitel, a kiegyensúlyozott étrend és a stresszkezelés mind hozzájárulhatnak a szédülés csökkentéséhez.

Súlyos betegséget jelezhet a felálláskor jelentkező szédülés: mikor kell orvoshoz fordulni vele?

Az ortosztatikus hipotónia hátterében különböző betegségek is meghúzódhatnak, nem ajánlott félvállról venni a kellemetlenséget.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük