Védi a szívet, természetes gyulladás- és vérnyomáscsökkentő: a méhpempő 5 áldásos hatása
A méhpempő számos áldásos hatása ismert, ami miatt érdemes beépíteni a mindennapok étrendjébe.
A méhpempő egy sárgásfehér színű, kásás állagú anyag, amelyet a méhek választanak ki a lárvák és a méhkirálynő táplálására. Az emberek is fogyasztják étrend-kiegészítőként, valamint különböző kozmetikai szerekben is megtalálható. A méhpempő számos jótékony hatással bírhat az egészségre, amikkel érdemes megismerkedni.
A méhpempő hatásai
A méhpempő esszenciális zsírsavakat, fehérjéket és B-vitaminokat tartalmaz. Kutatások szerint gyulladáscsökkentő, antibakteriális és antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, amikkel hozzájárulhat számos egészségügyi probléma kezeléséhez és megelőzéséhez. Ezenkívül kozmetikai szerek gyakori alapanyaga, mivel javítja a bőr vízmegtartó képességét.
A méznek is számos áldásos hatása ismert, erről bővebben itt olvashatsz.
A vércukorszint szabályozása
Egyes tanulmányok szerint a méhpempő segíthet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek a vércukorszint szabályozásában. A kutatásban a méhpempő minimálisan csökkentette a vércukorszintet cukorbetegeknél, de még nem találtak elegendő bizonyítékot arra, hogy a tényleg hatékony lenne hosszú távon a vércukorszint szabályozásában. További vizsgálatokra van szükség, de az eredmények biztatóak.
A koleszterinszint csökkentése
Vizsgálatok kimutatták , hogy a méhpempő fogyasztása növelheti a "jó" HDL-koleszterin szintjét, és csökkentheti a "rossz" LDL-koleszterin szintjét. A három hónapos tanulmány során 36 egészséges, posztmenopauza időszakában lévő nőnél, akik napi 150 mg méhpempőt fogyasztottak, növekedett HDL-koleszterin-szintet (7,7%-kal) és csökkent LDL-koleszterin-szintet (4,1%-kal) mutattak ki.
Egy másik tanulmány során, melyet 40 enyhén magas koleszterinszinttel rendelkező emberrel végeztek, azt vették észre, hogy napi 3150 mg méhpempő fogyasztása három hónap alatt csökkentette az LDL- és az összkoleszterinszintet. Ezen tulajdonsága miatt védheti a szív-érrendszer egészségét is.
Enyhíti a PMS és menopauza tüneteit
A méhpempő csökkentheti a premenstruációs szindrómával (PMS) és a menopauzával járó, kellemetlen tüneteket. Egy tanulmányban 110 egyetemi hallgató két hónapig napi 1000 mg méhpempőt fogyasztott, ami 50%-os PMS-tünetcsökkenést eredményezett.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy másik vizsgálat során 42 posztmenopauzális japán nő vett részt, és 800 mg méhpempő fogyasztása 12 héten keresztül csökkentette a hátfájásukat és a szorongást. Egy harmadik tanulmányban 200 posztmenopauzális nőnél, akik napi 1000 mg méhpempőt fogyasztottak, nyolc hét alatt csökkentek a menopauza tünetei.
Kemoterápia mellékhatásainak csökkentése
Laboratóriumi kutatások kimutatták, hogy a méhpempő segíthet csökkenteni a daganat tömegét és a szervezet rákkal kapcsolatos immunválaszát. Ugyan korlátozott bizonyítékok állnak rendelkezésre, de az eddigi kutatások szerint a méhpempő növelheti a kemoterápiás gyógyszerek hatékonyságát. Egy tanulmány 103 kemoterápiában és sugárterápiában részesülő beteg esetében arra az eredményre jutott, hogy a méhpempőt fogyasztók gyorsabban gyógyultak a szájnyálkahártya-gyulladásból, mint a placebocsoport tagjai.
Csökkentheti a vérnyomást
A méhpempő védelmet nyújthat a szív- és érrendszer számára a vérnyomás csökkentésével. Számos kémcsőben végzett tanulmány utal arra, hogy a méhpempőben található specifikus fehérjék ellazítják az erek simaizomsejtjeit, ezáltal csökkentve a vérnyomást.
Egy nemrégiben végzett állatkísérletben méhpempőt és más méhészeti termékeket kombináló kiegészítőket vizsgáltak, és jelentős vérnyomáscsökkenést tapasztaltak.
A méhpempő fogyasztása
A méhpempő fogyasztható frissen, kapszula vagy lágy gél formájában. A kapszulák vagy lágy gélek gyakran fagyasztva szárított méhpempőt tartalmaznak zselatinnal, olajjal vagy glicerinnel. A méhpempőt kozmetikai hidratálókrémekhez és immunerősítő kiegészítőkhöz is hozzáadhatják, amelyek C-vitamint és mézet tartalmaznak. A nap bármely szakában fogyasztható.
Ajánlott adagolás
Nincs standard adagolás a méhpempő-kiegészítők esetében. A klinikai vizsgálatokban alkalmazott méhpempőadagok napi 150 és 3150 mg között változtak. A leggyakoribb adag 1000 mg naponta, legfeljebb hat hónapig. A gyártók általában napi egy-két 1000 mg-os kapszula szedését javasolják, vízzel.
A méhpempő mellékhatásai
A méhpempő általában biztonságosnak tekinthető, ha elfogyasztják, vagy kozmetikai krémekben alkalmazzák, ám nem ajánlott terhesség vagy szoptatás alatt, illetve gyermekek számára. Azoknak, akik allergiásak a mézre vagy a méhcsípésre, kerülniük kell a méhpempőt, mivel hasonló allergén anyagokat tartalmaz. Ritka esetekben allergiás reakciók fordulhatnak elő, különösen atópiás betegségben szenvedőknél, például asztmásoknál és ekcémás betegeknél.
Ha itt csíp meg a méh vagy darázs, azonnal menj orvoshoz! Nem csak az allergia miatt lehet baj belőle
ElolvasomLehetséges gyógyszerkölcsönhatások
A méhpempő kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, csökkentve azok hatékonyságát. Kerülni kell a méhpempő fogyasztását vérhígítókkal, hormonkezelésekkel és cukorbetegség elleni gyógyszerekkel együtt.
Bár a méhpempő számos potenciális egészségügyi előnnyel bír, további kutatásokra van szükség a hatékonyságának és biztonságosságának teljes megértéséhez. Azok számára, akik szeretnék kipróbálni, érdemes konzultálniuk egészségügyi szakemberrel az optimális adagolás meghatározása érdekében.
Javítja a bélműködést, erősíti az immunrendszert: ez csak kettő a virágpor jótékony hatásai közül
A virágpornak rengeteg pozitív hatása van, belsőleg és külsőleg is használható.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- kozmetikum
- természetes