5 fontos tény a méhnyakrákról
A méhnyakrák nem feltétlenül végzetes. Ha hajlandó vagy beülni a rideg nőgyógyászati székbe, az életedet mentheted meg.
A nőknél a második leggyakrabban előforduló, halálos szövődményekkel járó daganatos betegség a méhnyakrák. Egészen a késői stádiumig tünetmentes lehet, éppen ezért fontos, hogy ne hagyj ki egyetlen szűrővizsgálatot sem.
Nem elég csak akkor nőgyógyászhoz menned, ha már tényleg nagy a baj. Intim egészséged megóvása érdekében legalább félévente menj el kontrollra akkor is, ha nincsen semmi problémád, citológiai szűrővizsgálatot pedig legalább egy-két évente végeztess! Csak pár perc az egész, és többnyire az derül ki, hogy egészséges vagy.
A méhnyakrák stádiumai
Ha azonban pozitív a leleted, a rendszeres kontrollnak köszönhetően valószínűleg elég korai stádiumban fel lehet ismerni a méhnyakrákot, amikor a daganatos sejtek még nem törtek be a szövetek közé. Ezt nevezik nulladik stádiumnak. Ebben az állapotban a kóros elváltozás csak a hámsejtekre terjed ki: ekkor a megfelelő kezelés mellett még szinte biztos a teljes gyógyulás, azonban műtétet csak a második, invazív stádiumig lehet végezni!
Fájdalmas jelek azonban legtöbbször csak akkor jelentkeznek, amikor a daganat már elérte a kismedence falát, vagyis a harmadik stádiumban. Ebben az állapotban azonban már többnyire csak az életszínvonal javítását célzó megtartó kezelések lehetségesek, egészen eddig azonban a betegség öt éves túlélési aránya 70%. Ezért nélkülözhetetlen tehát a rendszeres kontroll. A méhnyakrák ugyanis nem szükségszerűen halálos, csak idejében kell felismerni. A bajt leginkább az okozhatja, ha a homokba dugod a fejed ahelyett, hogy elmennél egy pár perces vizsgálatra.
Tünetek
Fájdalommentessége ellenére enyhébb jelei már korai stádiumban is lehetnek a betegségnek. Gyakori hüvelygyulladás, sárgás, vérrel festett, kellemetlen szagú folyás jelentkezhet, emellett a szex is fájdalmas lehet.
Ha ilyen tüneteid vannak, ne gondolj rögtön a legrosszabbra, könnyen lehet, hogy csak gombás fertőzésed van. Orvoshoz azonban mindenképpen menj el, a hüvelygomba is épp elég kellemetlen tud lenni, egy kivizsgálás pedig sosem árt. A későbbi stádiumban már erős alhasi fájdalmak jelentkezhetnek. Ennek oka, hogy a daganat elzárja a méhüreget, megakadályozva ezáltal a menstruációs váladék kiürülését. A továbbiakban áttétek keletkezhetnek a húgyhólyag és a vastagbél területén, ekkor az ürítés is fájdalmakkal járhat.
3 ijesztő betű: HPV
A humán papilloma vírus - HPV - a méhnyakrák leggyakoribb okozója. A kóddal jelölt nemi betegség legalább annyira borzalmasan hangzik, mint immunhiányos testvére, azonban korántsem annyira veszélyes, ugyanis van ellenszere.
A HPV-től tehát nem kell rettegned, léteznek módszerek a megelőzésére, amiket, ha betartasz, a méhnyakrákot is megúszhatod. Az esetek 90%-ában ugyanis a daganatos megbetegedés összefügg ezzel a vírussal, minek megléte mindenképpen növeli a daganat kialakulásának kockázatát, azonban egyes veszélyes törzsek egyenesen okozhatják is a méhnyak kóros elváltozását. A nemi betegség kiküszöbölésére a legjobb módszer, ha megbízható, monogám kapcsolatban élsz, ugyanis még az óvszer sem nyújthat ellene 100%-os védelmet!
A nemi szervek bőrfelületének egész minimális érintkezése elég a vírus továbbadásához, ráadásul minél több partnered volt, annál nagyobb a megbetegedés kockázata. Felmérések ugyanis azt bizonyítják, hogy a méhnyakrák előfordulási aránya egyenes arányban növekszik a szexuális partnerek számával. Sajnos ez alól partnered sem kivétel, ő is annál nagyobb valószínűséggel betegíthet meg téged, minél tapasztaltabb.
Mivel a HPV-fertőzés a legtöbbször tünetmentes, érdemes a nőgyógyászodtól külön szűrést kérni. Sajnos a TB egyelőre nem támogatja, a vizsgálat díja körülbelül ötezer forint.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megoldás
A monogám kapcsolaton kívül azonban létezik gyógyszeres megoldás is, injekciókúra formájában. Ez a kezelés meglehetősen drága, és a TB sem támogatja, de megéri pénzt áldozni az egészségedre. Ennek lényege az immunitás javítása, ezáltal a szervezetet ellenállóvá teszi a vírusok ellen. Nem csak akkor jöhet szóba, ha még nem volt HPV-d, ugyanis a későbbi visszafertőződést is meggátolja, így nagy eséllyel a méhnyakrákot is elkerülheted ezzel a fél éves kúrával.
Más is állhat a háttérben
Nem csak a HPV okozhatja azonban a megbetegedést. Egyéb nemi betegségek is növelhetik a kockázatot, mint a herpesz vagy a chlamydia. Természetesen a cigi is nagy ellenség, dohányos nőknél a rengeteg mérgező anyag közül sok a méhnyak falán válik ki.
Ahogy azonban az összes vírusos eredetű megbetegedésnek, a méhnyakráknak is vannak szociológiai, társadalmi vetületei, eszerint a rossz szociális, higiéniás körülmények, illetve a többszöri szülés általi méhnyaksérülések is növelhetik a kockázatot, míg a szigorú, vallási hagyományok által monogám kapcsolatra korlátozott társadalmakban alacsonyabb az előfordulási arány.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás