A megfázás ritka tünetei - Komoly szövődményei lehetnek, ha nem kezelik
Bizonyos esetekben orvosi segítségre lehet szükség akár egy "ártalmatlan" megfázás kezelésénél is.
Több mint kétszáz vírus okozhat megfázást, ezért sem meglepő, ha felnőtteknél évente több alkalommal is náthás tünetek jelentkeznek.
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa az otthoni praktikákról beszél, és arról, mikor javasolt inkább orvoshoz fordulni.
A szövődmények megelőzése
Néhány embernél megbetegedés esetén hiányoznak a jellegzetes náthás tünetek, míg másoknál komolyabb, akár antibiotikus kezelést is igénylő szövődmények is kialakulhatnak egy megfázást követően.
- Náthából kialakulhat akár a fület és az orrmelléküregeket érintő bakteriális felülfertőződés is. A szövődmények főként hat év alatti gyermekeknél, idősebbeknél, krónikus betegeknél és dohányosok körében fordulnak elő gyakrabban. Ahhoz, hogy ezt megelőzzük, fontos a nátha megfelelő kezelése, illetve, hogy tudjuk, mikor van szükség orvosi segítségre.
A megfázás leggyakoribb tünetei
- Tüsszentés
- Eldugult orr
- Száraz torok
- Torokfájás
- Köhögés
- Enyhe láz
- Rekedt hang
- Enyhe fejfájás
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megfázás ritkább tünetei
- Izomfájdalom
- Hidegrázás
- Szemvörösség
- Gyengeség
- Étvágycsökkenés
- Extrém kimerültség
A nátha kezelése
- Az antibiotikumok vírusok ellen hatástalanok, így nátha esetén - ha nem áll fenn bakteriális felülfertőzés miatt szövődmény - felesleges szedni. A megfázáson tüneti kezeléssel tudunk segíteni:
- Pihenés, bőséges folyadékfogyasztás.
- Torokfertőtlenítő tabletta, orrspray, szükség esetén fájdalomcsillapító.
- A levegő párásítása és illóolajok belélegzése is segíthet az orrdugulást enyhíteni.
- A betegtájékoztatóban leírt adagolás szerint alkalmazva a forró italporok is segíthetnek.
- A betegség leküzdését az immunrendszer támogatásával segíthetjük: megelőzés céljából is hasznos a D- és C-vitamin-, cinktartalmú táplálékkiegészítők szedése.
Mikor javasolt orvoshoz fordulni?
A nátha általában egy hétig - tíz napig tart. Van, akinél pár nap, másoknál akár két hétig is eltarthat a teljes gyógyulás, ez egyénfüggő, de az életmód - például az alvásidő, a pihenés mennyisége és a dohányzás - is befolyásolhatja. Néhány tünet pedig még hetekig megmaradhat gyógyulás után is, ilyen például a nátha lefolyását kísérő, elhúzódó, makacs, száraz köhögés.
- Orvoshoz akkor javasolt fordulni, ha a tüneteink az első pár napban nem szűnnek, hanem fokozódnak, vagy újabbak jelennek meg. Ha a javulás egy hét - tíz napot követően sem észlelhető, akkor mindenképp vizsgáltassuk ki magunkat!
Meddig fertőző?
A megfázás tünetei nem jelennek meg azonnal, miután valakit a nátha vírusa megfertőzött. Ez az időszak akár 1-3 nap is lehet. A személy azonban már ez idő alatt is továbbadhatja a fertőzést egészen a betegség első négy-öt napjáig.
Fontos, hogy a cseppfertőzés - köhögés, tüsszentés és orrfújás - mellett a vírus tárgyakkal is átadható. A náthát okozó vírusok ugyanis a szervezeten kívül akár néhány órán keresztül is életképesek lehetnek, ami azt jelenti, hogy akár a kilincs, a távirányító vagy evőeszközök is fertőzés forrásai lehetnek.
Bivalyerős vírusölők a konyhából: gyorsabban felépülsz a betegségből, ha kúraszerűen fogyasztod
Akár a megelőzés, akár a gyors felépülés a cél, érdemes a konyha vírusölőit minél gyakrabban, akár kúraszerűen is fogyasztani.
Bivalyerős vírusölők a konyhából: gyorsabban felépülsz a betegségből, ha kúraszerűen fogyasztod
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- influenza
- veszélyes