3 betegség, ami meddőséget okoz
Ismerd meg azokat az egészségügyi problémákat, melyek súlyos esetben megakadályozhatják, hogy gyermeked szülessen.
A női lét sokak számára az anyasággal teljesedik ki, ez teszi fel az i-re a pontot. Épp ezért szörnyű még belegondolni is, milyen érzés lehet, ha valakinek nem adatik meg a lehetőség: életet adni a gyermekének. Most azokat betegségeket vesszük sorra, melyek megakadályozhatnak abban, hogy teherbe ess.
Chlamydia-fertőzés
A problémát a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza. A betegséget sokszor néma kór néven is emlegetik, mivel a fertőzött nők háromnegyedénél semmilyen tünetet nem produkál. Ritkán azonban előfordulnak gyanakvásra okot adó jelek.
Ám mivel a legtöbb esetben semmi nem utal a problémára, mire kiderül a fertőzés, már súlyos következményekkel kell szembenézned. A baktérium ugyanis petefészek-elzáródást okozhat, minek folyományaként meddőség alakulhat ki. Ezenkívül növeli a méhen kívüli terhességek előfordulásának, valamint a koraszülés és a vetélés gyakoriságát is.
Esetleges tünetek
- Sárgás hüvelyfolyás.
- Közti vérzés, fájdalmas szex.
- Vizelési nehézség.
- Medencefájdalom.
A betegség szűrése és kezelése
Sajnos a fertőzés szűrése jelenleg nem szerepel a nőgyógyászati rutinvizsgálatok listáján. Ezért azt külön kell kérned az orvosodtól, és valamivel több mint ötezer forintot kell majd fizetned érte. Ezenkívül léteznek már gyógyszertári tesztek is, melyekkel tíz perc alatt 98%-os valószínűséggel megállapítható, hogy van-e Chlamydia-fertőzésed. Mivel azonban a gyorsteszt ára körülbelül megegyezik a nőgyógyászati szűrésével, érdemesebb biztosra menned, és ellátogatnod az orvosodhoz. A legjobb, ha az éves citológiai vizsgálat alkalmával elvégezteted a Chlamydia-szűrést is. Amilyen veszélyessé válhat a betegség, olyan egyszerű a gyógymód: az esetek többségében egydózisú antibiotikumos kezelésre van szükség.
Endometriózis
A betegség lényege, hogy a méh nyálkahártyájának - endometrium - darabjai a méh üregén kívül is megtalálhatóak a szervezetben. A problémát pedig az jelenti, hogy a méhen kívül is pontosan ugyanúgy viselkednek ezek a szövetdarabok, mint azon belül, vagyis: havonta egyszer bevéreznek és leválnak. Ebben az esetben azonban a menstruációs vér nem tud távozni a szervezetből, és úgynevezett endometriózisos csomókat képez. Ezek idővel elszaporodnak a szervezetben, majd folyadékkal teli cisztákat alkotnak, melyek nem csupán fájdalommal járnak, de méretüktől függően akár nyomhatják is a belső szerveket. Ráadásul, mivel az endometrium darabkái elzárhatják a petevezetéket, a betegség meddőséghez vezethet.
A betegség jelei
- Alhasi fájdalom, puffadás.
- Fájdalmas közösülés.
- Gyakori vizeletürítés - ha a csomó nyomja a húgyhólyagot.
- Fájdalmas menstruáció.
Az endometriózis kezelése
A legegyszerűbb kezelési módnak minden bizonnyal a fogamzásgátló tabletta szedése bizonyul. Ezek a pirulák ugyanis leállítják az ovulációt, és egy terhességhez hasonló hormonállapotot hoznak létre, minek következtében a betegség nem terjed tovább, és a kínzó tünetek is megszűnnek. Ezenkívül létezik gyógyszeres kezelési lehetőség is, ám ez csak a tüneteket enyhíti. Végül pedig szóba jöhet a műtéti eljárás is, mely során az orvos eltávolítja a méh üregén kívül elhelyezkedő méhnyálkahártyát, ám sajnos nincs rá garancia, hogy a későbbiekben ez nem tér vissza. A betegség 100%-os biztonsággal jelenleg nem gyógyítható, ám a változókor után megszűnnek a tünetek.
Policisztás ovárium szindróma
Magyarországon körülbelül félmillió nőt érint a policisztás ovárium szindróma. A betegség során a petefészkekben folyadékkal teli ciszták keletkeznek. Mindez együtt jár a hormonháztartás zavarával, és ritkább ovulációt eredményez, minek következtében meddőség alakulhat ki. A probléma mögött legtöbbször inzulinrezisztencia áll, melynek lényege, hogy a szervezet sejtjei érzéketlenek az inzulinra, így a hasnyálmirigy által termelt hormon folyamatosan magas szinten van a szervezetben. A betegség tehát nem csupán nőgyógyászati problémát okoz, hanem cukorbetegséghez is vezethet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyanús tünetek
- Rendszertelen - elmaradó - menstruáció.
- Fokozott arc- és testszőrzet: áll alatt, száj fölött, alkaron, hason.
- Túlsúly.
- Zsíros bőr, pattanások.
Kezelési lehetőségek
Ha túlsúlyos vagy, tanácsos leadnod a felesleget, mivel ezzel enyhítheted a hormonális problémákat is. Nem csupán mozognod kell, hanem fontos a szénhidrát-, illetve kalóriaszegény diéta betartása is - ennek segítségével jó eséllyel megelőzhető a cukorbetegség kialakulása is. Ezenkívül szükség lesz az orvos által felírt ovulációt serkentő gyógyszerek szedésére, valamint a hormonháztartás működésének helyreállítására. Mindennek köszönhetően pedig esélyed lesz a teherbeesésre is. Bár a betegség jelenleg teljesen nem gyógyítható, a változókor után a tünetek általában megszűnnek.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás