Segítik a májat a méregtelenítésben, gyorsítják a fogyást: a 8 legjobb májvédő ital

Ezek az italok védik a májat, elősegítik a méregtelenítést, hatóanyagaiknak hála még a fogyást is gyorsítják.

Májvédő italok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A téli tisztítókúrák idején érdemes bevetni olyan bizonyítottan májvédő tulajdonsággal bíró italokat, melyek segítik a méreganyagok távozását a szervezetből, tehermentesítik a kiválasztószervet.

A máj hihetetlen regenerációra képes, ha hagyják neki. Az egészségtelen étkezés és a mozgásszegény életmód hosszú távon károsítja a szervet, akár zsírmáj vagy egyéb súlyos probléma is kialakulhat. 

Májvédő italok

Az ünnepeket megelőzően érdemes felvértezni a szervezetet az egyébként fizikailag megterhelő dínomdánom időszakára, az alább olvasható gyógyteák és italok mind-mind segítik a máj működését, egyúttal a méregtelenítést is, és a fogyást is beindíthatják. Azonban mindezek mellett fontos a kiegyensúlyozott étrend, és kerülendő a túlzott alkoholfogyasztás, ismert betegség esetén pedig érdemes kezelőorvossal konzultálni kúraszerű használtuk előtt.

A csalántea (Urtica dioica) máj- és epeproblémák esetén is bevethető, az egyik legjobb vértisztító gyógynövényként tartják számon. Serkenti az anyagcserét, és fokozza a vesék vízkiválasztását. Hathetes kúrát érdemes tartani belőle, naponta 3 x 1,5 dl csalántea fogyasztása javasolt.
A zab magas rost-, ásványianyag- és vitamintartalommal bír, segíti az emésztést, és májvédő tulajdonságát is felfedezték. A benne lévő béta-glükánnak köszönhetően csökkentheti a máj körüli zsírlerakódást, így az egyik legjobb méregtelenítő italként tartják számon. Vásárláskor érdemes ellenőrizni az összetevőket, és olyat választani, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot.
A kurkuma (Curcuma) erős gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert, ennek köszönhető májvédő tulajdonsága is. Sőt, már meglévő, nem alkohol zsírmáj esetén is gátolhatja a májkárosodást. Fél teáskanálnyi őrölt kurkumát keverj el forró, de nem forrásban lévő vízzel, és már fogyasztható is két csészével naponta.
Az édesgyökértea (Glycyrrhiza glabra) nevéhez híven édes ízvilágú gyógynövényes meleg ital, melynek ismert enyhe vízhajtó hatása is, gyulladáscsökkentő tulajdonsági miatt pedig segíti a máj működését. Túlzó fogyasztása megemelheti a vérnyomást, így maximum 1 - 1,5 deciliter iható belőle naponta egy hónapon keresztül, utána szünetet kell tartani.
A tyúkhúrtea (Stellaria media) segíti a vesék működését, javítja a máj epetermelését, bontja a vérben lévő zsírt, ami miatt fogyasztó hatása is ismert. 15 percig áztasd a teafüvet forró vízben, napi egy csészével fogyasztandó reggeli előtt.
A gyömbérből készült tea (Zingiber officinale) bizonyítottan csökkenti a májgyulladást és a máj zsírosodását olyan eseteknél, amikor nem alkoholos zsírmájat állapítottak meg. Az értékes gumó gyorsítja a zsírégetést is, és támogatja az immunrendszert. 1-2 szelet megpucolt, lereszelt gyömbért forrázz le 250 ml vízzel, majd hagyd ázni öt percig, az így kapott ital naponta 3-4 csészével fogyasztható.
A ginzeng (Panax) szintén egy májvédő gyökér, mely gyulladáscsökkentő hatóanyagainak hála véd a májkárosodástól még nem alkohol zsírmáj esetén is. Ez a tea gyorsítja a zsírégetést és az anyagcserét is. 2-3 gramm ginzeng, azaz nagyjából 1-2 csésze fogyasztható naponta maximum 12 héten át, két órával az étkezések előtt érdemes meginni. 1-2 evőkanálnyi szárított gyökeret 2,5 deciliter 100 fokos vízben hagyj ázni 2-3 percig.
A mezei katáng (Cichorium intybus) epehajtó tulajdonságáról ismert, emellett segít eltávolítani a feleslegesen raktározott vizet is a szervezetből, tisztítja a májat és a vesét is. Elhízást gátló tulajdonsága is ismert, kúraszerű használata esetén egy héten keresztül reggelente egy csészével kell belőle fogyasztani, utána a második héten kétnaponta ugyanennyit, a harmadik héten pedig háromnaponta. Elegendő ezt a kúrát egy évben kétszer végezni.

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük