A magyarok 6 legegészségtelenebb szokása: egy-kettőt te is csinálsz
Statisztikai adatok és tények bizonyítják, mennyire károsak.
Magyarország lakosságának egészségügyi állapota jóval alulmúlja az uniós átlagot. A Központi Statisztikai Hivatal és a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet éves egészségjelentésének legutóbbi statisztikái aggasztó adatokat közölnek. Eszerint az alkoholfogyasztást tekintve a magyarok az élbolyban vannak.
Az elhízással kapcsolatban hazánk a túlsúlyos kategóriába esik, ennek következtében nálunk a legmagasabb a szív- és érrendszeri betegségek száma. Az ELEF, vagyis az Európai Lakossági Egészségfelmérés statisztikai tükre kimutatta, hogy itthon az emberek csaknem egyharmada dohányzik, dobogós helyen állva az egészségromboló kockázati tényezők gyakorlásában. A népegészségügy kritikus helyzetben van, figyelembe véve a magyarok passzív prevenciós hajlandóságát is.
A három legfőbb halálozási ok rizikófaktorai
Amennyiben ezekből az egészségre káros rizikófaktorokból akár csak párat elhagyna mindenki, jelentősen csökkenne a kardiovaszkuláris megbetegedések, cukorbetegségek és daganatos kórok aránya. Ezzel együtt a magyarok átlagéletkora is emelkedne.
Az KSH ELEF statisztikája szerint a legálisan hozzáférhető, de addikciót okozó szerekből az alkohol egyéni és társadalmi szinten is problémát jelent. A legkevésbé önmegtartóztató a 18-34 éves korosztály, a nagyivás komolyabb következményei pedig az idősebb korosztályt jellemzik. A vélhetően alulbecsült önbevallás alapján a magyar lakosság 5%-a számít nagyivónak és 20%-a mértékletes alkoholfogyasztónak. A WHO alkoholfogyasztással kapcsolatos halálozási becslése szerint a magyar értékek rosszabbak, mint az unió egyéb országaiban. A magyar férfiak halálozási aránya e téren háromszorosa volt a nőknél megfigyeltnek.
A dohányzás és a túlsúly is tizedel
A KSH által ismertetett ELEF-vizsgálat adatai azt mutatják, hogy a magyarok 30%-a dohányzik, és ez a tendencia emelkedőben van. Ez a legkiemelkedőbb veszélyforrás az egészség szempontjából, és ma már bizonyított tény, hogy a passzív dohányzás is betegségekhez vezet. A dohányzás a felnőtt lakosság egészségveszteségének 16%-ért felelős, mely főként a daganatos megbetegedések és a keringési rendszer betegségein keresztül fejti ki hatását.
A túlsúlyt a testtömegindex által mérik a egészségfelmérő riportok. A KSH egészségjelentése és az ELEF-vizsgálat szerint is a magyarok 54%-a elhízott és túlsúlyos kategóriába esik. Amíg a nők 48%-ának, addig a férfiak 61%-ának magas a testtömegindexe. A gyakran az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány következtében kialakuló elhízás főként a keringési rendszer betegségeiben játszik szerepet, azonban közel azonos arányban a cukorbetegségekkel, a daganatos megbetegedésekkel és a mozgásszervi megbetegedésekkel is kapcsolatba hozható.
Egészséges táplálékkal a betegségek ellen
A szervezetnek napi szinten szüksége van támogatásra ahhoz, hogy a betegségeket elkerülje. Ezek a legerősebb rákellenes hatású és antioxidáns jellegű élelmiszerek.
Nagyon erős a rákellenes hatásuk: 10 növény, ami megelőzheti a daganatokat
Nézegess képeket!
ElolvasomMentális problémák a stressz miatt
Az állandóan feszült életmód, az idegesség és a stressz felküzdötte magát itthon is az egészséget veszélyeztető faktorok közé. Az Európai Unióban végzett, European Network for Workplace Health Promotion felmérése alapján négyből egynél több munkavállalót érint a munkahelyi stressz. Itthon is ez a legjellemzőbb, és a lelki zavarokból eredő panaszok komoly nagyságrendű munkahelyi teljesítményromláshoz vezetnek, továbbá kiviszik a rossz mentális közérzetet a család körébe is.
A depresszió ugyanolyan mértékű roncsolást végez a szervezetben, mint a stressz. A Magyar Pszichiátriai Társaság a legutóbbi egészségügyi konferenciáján letaglózó adatokkal szolgált a magyar lakosság mentális állapotával kapcsolatban. A lakosság egyharmada küzd valamilyen szintű depresszióval vagy lelki eredetű problémával. Ennél aggasztóbb, hogy ennél jóval kevesebben fordulnak orvoshoz emiatt. A Gallup közvélemény-kutató intézet boldogságfelmérése szerint Magyarország a negyedik legdepressziósabb ország 143 államból.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A prevenciós szűrések éveket adnak hozzá az élethez
A magyar lakosságra az is jellemző, hogy a megelőzésnek, a preventív vizsgálatoknak nem tulajdonít elegendő fontosságot. Ez leginkább abban nyilvánul meg, hogy az emberek nem járnak el megfelelő sűrűséggel a szűrővizsgálatokra. Emiatt hazánkban egy kisebb városnyi lakossággal, körülbelül 50 ezer fővel többen halnak meg, mint a nyugati országokban. Noha a magyarok születéskor várható élettartama folyamatosan növekszik, a nőknél öt, a férfiaknál hét évvel még mindig rövidebb, mint az Európai Unióban. Ami még aggasztóbb statisztikai adat, hogy hazánkban minden negyedik ember 65 éves kora előtt hal meg.
Képeken 7 dolog, ami szaporodásra készteti a rákos sejteket: kerüld el őket!
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- szívroham
- szívbetegség
6 tünet, amivel azonnal fordulj kardiológushoz! Az életedet mentheti meg, ha sietsz
- megelőzés
- fogorvos