A magas vérnyomás okai, amikről sokan nem is tudnak - Gyakran csak a szövődményekből derül ki

A magas vérnyomás tünetmentes is lehet, sokan nem is tudják, hogy ők is érintettek.

érelmeszesedés nyitó

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon a 8,3 millió felnőtt lakosból 3,5 millióra becsülhető a magas vérnyomásban szenvedők száma, akik közül sokan nem is tudnak az állapotukról. Ennek legfőbb oka, hogy a hipertónia ritkán jár zavaró tünetekkel.

A vérnyomás számos szerv és folyamat működését befolyásolja, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat hatással van a vérnyomás alakulására is.  Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája a hipertóniaszindrómára és a kezelés lépéseire hívta fel a figyelmet.

A magasvérnyomás-betegség szindróma elemei

Csökkent artériás rugalmasság: az erek rugalmasságának csökkenése természetszerűen együtt jár a vérnyomás emelkedésével.

Endotéldiszfunkció: az endotél egy finom hártya az erekben, ami érfalösszehúzó és -elernyesztő anyagokat termel. Diszfunkciója az érelmeszesedés egyik korai előrejelzője.

Szénhidrát- és zsíranyagcsere-zavar: a szénhidrát- és a zsíranyagcsere-zavar a metabolikus szindróma része az elhízással és a magas vérnyomással együtt.

Elhízás: bizonyított összefüggés van a túlsúly és a magas vérnyomás közt.

Inzulin-anyagcsere zavara: az inzulinmetabolizmus felborulása és a cukorbetegség csökkenti az erek rugalmasságát, növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást, és mindez együtt hozzájárul a plakkok képződéséhez is.

Vesefunkció-változás: a vese megbetegedései okozzák a másodlagos hipertóniák egyik fajtáját, de a tartós magas vérnyomás is okozhat vesemegbetegedést - az összefüggés kétirányú.

A szív izomzatának megvastagodása: az egyik korai, magas vérnyomással összefüggő szövődmény a szív izomzatának megvastagodása, azaz a balkamra-hipertrófia, amely önálló rizikófaktornak minősül.

Balkamra-hipertrófia.
Balkamra-hipertrófia.
Fotó: Patrick J. Lynch / Wikipedia CC BY 2.5

Fokozott trombóziskészség: a vér alvadási képességének kényes egyensúlyát számos tényező, így a magas vérnyomás is meg tudja zavarni.

Neurohormonális diszfunkció: a másodlagos hipertónia egyik formája lehet, ha a pajzsmirigy vagy a mellékvesekéreg problémái miatt következményesen alakul ki a magas vérnyomás.

Megoldás a 3 M: mérj, mozdulj, monitorozz!

- Magas vérnyomásról csak akkor van szó, ha térben és időben egymástól elkülönítve ellenőrizzük a vérnyomást, és azt találjuk, hogy nyugalmi állapotban végzett két-három mérés során a vérnyomás értéke 140/90 Hgmm, vagy ennél magasabb. Ekkor szükséges a rendszeres otthoni mérés és a kivizsgálás. Ez utóbbi magában foglalja a vérnyomásmérést, a laborvizsgálatokat, a 24 órás vérnyomásmérést, az EKG-t és további kiegészítő vizsgálatokat - hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ajándékozz szakácskönyvet karácsonyra!

Egy könyvvel nem csak tárgyat ajándékozol, hanem élményt is. 

Mentes Anyu szakácskönyveiből készített ételek lehetőséget adnak új ízek felfedezésére és kipróbálására. Különleges étrendet követőknek, vagy kísérletezni vágyóknak a Mentes Anyu könyvcsomag tökéletes meglepetés lehet. 

Ha idén valami igazán hasznosat ajándékoznál az egészség jegyében, kattints ide. MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!

Promóció

Ha megszületik a magasvérnyomás-betegség diagnózisa, elengedhetetlen az orvos által elrendelt kezelés, azonban tudni kell, hogy ez 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, szövődmények nélkül és társbetegségek hiányában életmódkezelést, e fölötti vérnyomásnál életmód- és gyógyszeres kezelést jelent. Ez utóbbi általánosságban akkor indokolt, ha az életmódkezeléssel 3 hónap alatt nem sikerül elérni a célértéket, illetve magasabb vérnyomásértékeknél, társbetegségek és/vagy szövődmények megléte esetén. Az életmódkezelés két legfontosabb eleme a mozgás- és a táplálkozási terápia, amelyet kardiológus és életmódorvos iránymutatása mellett mozgásterapeuta és dietetikus tud optimálisan felépíteni. 

érelmeszesedés 3
Fotó: ArtistGNDphotography / Getty Images Hungary

- Az egyén életmódja, általános egészsége és társbetegségei mind komoly hatással vannak a vérnyomásra. Bármelyik elem változásával a vérnyomás is változhat - jó és rossz irányba is. Magasvérnyomás-betegeknek éppen ezért különösen fontos a rendszeres, otthoni és szakorvos által végzett monitorozás - ismerteti Kapocsi doktornő. - Megfelelő életmód mellett ugyanis a vérnyomás csökkenése akár az esetlegesen mellé szedett vérnyomáscsökkentő gyógyszerek dózisának csökkentése mellett is szóba jöhet, és fordítva is igaz az összefüggés: rossz irányú életmódváltozás és/vagy társbetegségek fellépte a szükséges gyógyszerelés emelését, váltását eredményezhetik.

8 vérnyomáscsökkentő gyógytea: védik a szív egészségét, és nagyon finomak

A gyógynövények erejét érdemes az egészségügyi problémáknál minél szélesebb körben felhasználni, természetesen minden esetben a kezelőorvossal egyeztetve. 

(Képek forrása: Getty Images Hungary, Wikipedia, borító-és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük